Tiyatro sanatçısı,Yönetmen. Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Yüksek Bölümü Mezunu (1944). Daha sonra 5 yıl süre ile Ankara Devlet Konservatuvarı'nın Uygulama Sahnesi asistanı olarak çalıştı. 1949 yılında Drama Bölümü görevlisi olduktan sonra 1967 yılına kadar, oyuncu ve yönetmenlik yaptı. 1964 yılında, oyun yazarı Orhan Asena'nın "Kocaoğlan" adlı tiyatro oyununu sinemaya adapte ederek, filmin yönetmenliğini yaptı. Kadıköy İl Tiyatrosu'nda Branislav Nusiç'in "Nazırın Karısı" adlı komedi oyununu  sahneye koydu ve oyunun önemli karakterlerinden birini canlandırdı. 1978 - 1980 yılları arası Bursa Devlet Tiyatrosu'nun müdürlüğünü yaptı. 1982 yılında Devlet Tiyatrosu'ndan emekli oldu. 23 Temmuz 2007 tarihinde İstanbul'da vefat  eden sanatçının cenazesi, Zincirli Kuyu Mezarliği'nda toprağa verildi.   "> Ziya Demirel ~ Sinematurk.com
Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Ziya Demirel

Ziya Demirel

Doğum Yeri : Vakfıkebir, Trabzon

Doğum Tarihi : 7 Eylül 1919

Ölüm : 2007-07-23

Eğitim : Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü

Hakkında :  Tiyatro sanatçısı,Yönetmen. Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Yüksek Bölümü Mezunu (1944). Daha sonra 5 yıl süre ile Ankara Devlet Konservatuvarı'nın Uygulama Sahnesi asistanı olarak çalıştı. 1949 yılında Drama Bölümü görevlisi olduktan sonra 1967 yılına kadar, oyuncu ve yönetmenlik yaptı. 1964 yılında, oyun yazarı Orhan Asena'nın "Kocaoğlan" adlı tiyatro oyununu sinemaya adapte ederek, filmin yönetmenliğini yaptı. Kadıköy İl Tiyatrosu'nda Branislav Nusiç'in "Nazırın Karısı" adlı komedi oyununu  sahneye koydu ve oyunun önemli karakterlerinden birini canlandırdı. 1978 - 1980 yılları arası Bursa Devlet Tiyatrosu'nun müdürlüğünü yaptı. 1982 yılında Devlet Tiyatrosu'ndan emekli oldu. 23 Temmuz 2007 tarihinde İstanbul'da vefat  eden sanatçının cenazesi, Zincirli Kuyu Mezarliği'nda toprağa verildi.   

Resimlertevfikcakmak

1 Aralık 2014 04:57

Ziya Demirel ağbiyi,Üner İlsever - Sezer Sezin Kadıköy İl Tiyatrosu'nun son oyunu "Nazırın Karısı'nda " rol aldığımda tanıdım.Oyunu sahneye Ziya ağbi koymuştu ve baş rollerden birini oynuyordu.Oyunun oyuncu ve tiyatronun elemanları ile çok uyumlu bir ekşp oluşturmuştuk.Ancak sezon sonunda tiyatronun kapatılması hepimizi üzmüştü.İl Tiyatrosu kapanırken ,tiyatroda oynayan oyuncularla bir araya gelip,ekibi dağıtmadan bir kabare tiyatrosu kurmayı düşündük (O yıllarda kabare oyunları İstanbul'da büyük rağbet görüyordu) Tiyatroya Tevfik Gelenbe'nin gelmesiyle rotamız onun bulvar türü oyunlar oynayacağı turne tiyatrosuna dönüştü.Tevfik ağbi,radyodaki ünüyle İyigün Ailesi'nin Arap Bacısı olarak tanınıyordu.Bu nedenle "Bacının Tosunları" adlı derleme bir oyunla Anadolu turnesine çıktık.İl Tiyatrosu'ndaki beraberliğimizi o yaz turne tiyatromuzla Anadolu'yu gezerek geçirdik.İl Tiyatrosu'nun kapanışı,böylelikle Tevfik Gelenbe Tiyatrosu'nu doğurmuştu.

Cevap Yaz

seyirci06

16 Aralık 2008 00:11

çok değerli bir tiyatro adamıydı. devlet tiyatrosunun unutulmaz sanatçılarından. allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica