Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Hamdi Alkan (Hamdi Alkan)

Hamdi Alkan

Doğum Yeri : Hatay

Doğum Tarihi : 15 Temmuz 1967

Eğitim : Yıldız Teknik Üniveritesi Elektrik Mühendisliği

Hakkında : Antakya‘da Döver köyünde doğmuştur. Biri kız, beşi erkek 6 kardeşin en küçüğüdür. Babası emekli memur, annesi ev hanımıdır. İlkokul, ortaokul ve liseyi Antakya‘da okudu. Daha sonra İstanbul‘a gelerek kazandığı Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümünde okudu, 12 senede elektrik mühendisi olarak mezun oldu. Yıldız Teknik Üniversitesi'nde tiyatro bölümünde tiyatro hocalığı, genel sanat yönetmenliği yapmaktadır. Yıldız Teknik Üniversitesi oyuncularının bütün oyunlarına bazen yönetmen, bazen sponsor olarak destek olmaktadır. İlkokul sıralarında tiyatro ile ilgilenmeye başladı. Ortaokul ve lisede bütün okul müsamerelerine katılırdı. 13 Mart 2015 tarihinde Tokat'ta gösterime giren ve günler öncesinden biletleri tükenen Selam:Bahara Yolculuk filminin yönetmenliğini üstlenmiştir. Başrollerinde Aslıhan Güner, Gürol Güngör, Merve Sevi ve Mert Yavuzcan yer almakta ve filmde rol alan Türk oyunculara Mıktıbek Apazov, Egemberdi Bekboliev, Nazira Aitbekova gibi Kırgız oyuncular da eşlik etmektedi. 1990’lı yıllarda TRT‘de başlayan “3 aşağı 5 yukarı” adlı programla TV dünyasına adım attı. Gafur Hüner ve Yalçın Menteş‘le çalıştı. Hamdi Alkan, TRT’de ve birçok özel kanalda skeçler ve komedi programları yaptı. Televizyonlarda spor kendi yaptığı komedi programı Öz ofsayt’la başladı. Daha sonra “Reyting Reyting” sonrasında” "Reyting Hamdi” ve “Hamdi Alkan TV” olarak bilinen komedi programlarını yapmaya devam etti. Daha sonra kendi dizilerini çekmeye başladı. Sadece çocukların yer aldığı TV’deki ilk çocuk mizah programı olan “Yumurcak TV”yi ATV’ de 36-37 hafta yaptı. 2001 yılında “Şellale” adlı filmde konuk oyuncu olarak Hülya Koçyiğit, Tuncel Kurtiz, Aykut Oray, Ali Sürmeli, Ege Aydan, Nurgül Yeşilçay, Fikret Kuşkan ile birlikte oynadı. 2004 yılında Show TV’de Türkiye'nin Yıldızları yarışması projesini yaptı. Buradan dereceye giren Beren Saat ve Engin Akyürek oynadığı dizilerde meşhur oldu. 2007 yılında Bayrampaşa: Ben Fazla Kalmayacağım sinema filminin yönetmenliğini yaptı. Filmin bşrollerinde Vural Çelik, Yasemin Çonka, Hakan Yılmaz, Tamer Karadağlı ve Mahkûmlar oynadı. Turgut Özakman'ın senaryosunu yazdığı ve 2009 yılında Hamdi Alkan‘ın yönetmenliğini yaptığı Dersimiz Atatürk sinema filminde başrollerde Halit Ergenç, Çetin Tekindor, Batuhan Karacakaya, Canan Hoşgör, Tolga Savacı oynamıştır. Yüzmekten ve yatağına uzanıp film seyretmekten hoşlanan Hamdi Alkan’ın; afişler, teneke oyuncaklar, eski jilet koleksiyonu, kibrit koleksiyonu, dürbün koleksiyonu, resim koleksiyonu, tesbih koleksiyonu, kalem koleksiyonu, çakı koleksiyonu, kartvizit koleksiyonu gibi koleksiyonları vardır. Hamdi Alkan, 1989 yılında 22 yaşındayken Canan Hoşgör ile evlendi. Zeynep (d. 1998) ve Ayşe (d. 2007) adlarında iki kızı vardır. Hamdi Alkan, 1999 yılında eşi Canan Hoşgör’den boşandı, daha sonra 2006 yılında tekrar evlendiler. 2012 yılının Mart ayında tekrar boşandılar. Hamdi Alkan, 24 Nisan 2014 tarihinde Selen Görgüzel ile Roma’da evlendi.

İlgili FilmlerVarol altınöz

18 Ocak 2021 18:38

Hamdi kardeşim ben gümrük muhafaza Rumeli feneri karakolunda görev yaparken sizinle haspel kader tanışmış bir arkadaşınızınim o ara arka sıralar dizisini yapıyordunuz .size arkadaş olarak yanınızda durmuş Rumeli feneri gmr karakolunu ve balıkçı barınan iginda çekimleriniz de yanında olmuş tum .zamanınız varsa telefonunu kaybettim benim telefon numaram 0532 511 55 48 Varol Altınöz . Fenerbahçe Kadıköy'de Kalamış marinada görevli gmr ka çak istihbarat narkotik Haydarpaşa müdürlüğünde görevliyim.cocugum oğuz ellerinden öper sizde tanırsınız çekimlerde setlerde yanınızda olup vizorden çok bakıp kara örtünün altinda yanınızda bulundu şimdi yönetmenlik için proje kısa filim çalışmaları var bir baba olarak sizinle merhabama güvenip size seneler sonra yazdım selamlar.saygilar

Cevap Yaz

bltszlk

19 Eylül 2017 20:24

Hamdi Alkan 90'lı yıllardan 2002'ye kadar yaptığı Reyting Hamdi güldürü programına bakardım.Sonra Hamdi Alkan TV programını fragmanlarına bakıpda beğenmemiştim.Hamdi Alkan Türk Malı adlı dizide yeni sezonda Mübarek rolüyle ekrana gelecek.

Cevap Yaz

halilmutluyorgali

9 Şubat 2017 00:03

Hamdi Alkan hem iyi bir güldürü sanatçısı ve oyuncusu hem başarılı bir yönetmen hem de kaliteli bir yapımcı özellikle 90'lı yıllarda Reyting Hamdi adlı güldürü programında çeşitli skeçler yoluyla değişik toplumla ilgili sorunları alaycı gülünç yollarla eleştirdi ayrıca bu programa has olan Gazman Yarmagül gibi Türk halkının beğenerek izlediği gülünç karakterleri başarıyla canlandırdı ve diğer yapımlarda da bulundu bundan dolayı Türkiye'de oldukça fazla hayran kitlesi vardı onun

Cevap Yaz

Financier

26 Ocak 2016 02:28

Hamdi Alkan yönetmenliğinden tutunda oyunculuğuna senaryolarına kadar çok sevdiğimiz çok güzel programlar,diziler ve filmler çıkardı. Reyting Hamdi programıyla Yarmagül ve Gazman gibi ilgi çekici televizyona bağlayıcı karakterleri ortaya çıkardı.Ancak artık komedi programları yapmıyor ondan bu tarzda komedi programları yapmasını bekliyor, ve izleyiciler olarak yeniden reyting hamdi programına devam etmesini istiyoruz

Cevap Yaz

SarpBayhan

2 Eylül 2015 18:16

Doksanlı yıllarda (1996/1997) Reyting Hamdi programında yaptığı taklitler çok başarılıydı. Özellikle o dönemde siyasi hicivleri dönemin ruhunu yansıtan esprileri, siyasilere söylettiği şarkıları (kendi sesiyle taklit ederek) mükemmeldi. Daha sonra karısı Canan hanımdan ayrılması o dönem (parayı bulunca) sanırım Ebru Şallı ile birlikteliği olmuş magazin basınına düşmüştü. 2000 ve sonrası yaptığı Reyting Hamdi programı biraz daha şımarıktı doksanlı yıllarda yaptığı program çok samimiydi ve komikti sonraki yıllar kendisini fazla komik bulmamıştım. Ama her zaman yeri ayrı komik ve mükemmel taklit yeteneği olan bir adamdır. Hamdi Ağabey bu yazdıklarımı okursa Kendisine selamlarımı gönderiyorum.

Cevap Yaz

osmanseker

13 Mart 2015 19:47

Hamdi ALKAN Bence son zamanlarda daha da parlayan bir Yönetmen. Bize duygulu anlat yaşattığın son filminden dolayı çok teşekkürler. Allah yardımcın olsun.

Cevap Yaz

portiangel

5 Mart 2013 15:08

Hamdi Alkan'ı ne yapımcı ne oyuncu ne de senarist olarak hiçbir zaman beğenemedim bir izleyici olarak.Ta ki Muhteşem Yüzyıl dizisine kadar.Oldu işte bu dur...

Cevap Yaz

dara sönmez

9 Mayıs 2012 04:23

set çalışanları ve oyuncular için "yapamayan bu işi yapmasın ya da şikayet etmesin" diyen oyuncu. Galiba doğru söylüyor.

Cevap Yaz

kariz_ma_35

7 Kasım 2009 16:35

Hamdi alkan çok başarılı bir isim fakat son dönemlerde yer aldığı projelerde başarısız her ne olursa olsun türk sinema tarihinde mimiklerini çok iyi kullanabilen 3.cü oyuncu diyebilirim başta tabi cevat kurtuluş,levent kırca ve hamdi alkan olarak sıralayabiliriz mimik kullanımında.

Cevap Yaz

erakman

15 Haziran 2009 07:10

  son zamanlarda içinde bulunduğu hiç bir projeyi beğenmedim ve git gide sıradanlaşmaya başladı.vasat bir oyuncu bence...

Cevap Yaz
Yandex.Metrica