Kerim Tekin

Gerçek Adı Haydar Kerim Tekin
Doğum Tarihi 18 Nisan 1975
Ölüm Tarihi 27 Haziran 1998
Doğum Yeri Erzincan
Ölüm Yeri Afyon/Sandıklı

Biyografisi

Kerim Tekin, 18 Nisan 1975 tarihinde Erzincan’da dünyaya geldi. İlk Okulu Kültür Kolejinde Başlayıp Mevlana ilk öğretim okulunda bitirdi bu yıllarda Şan ve Gitar dersleri aldı Lise Yıllarında Amatör bir futbol takımında oynayıp hemde gece külüplerin de şarkı söyleme başladı ve bir dönem sonra müzik ağır basınca futbolu bırakıp müzikte ilermeyi seçti Gece külübünde şarkı söylerken Halis bütünley tarafında keşfedildi, Halis Bütünley ile anlaşıp 1994 yılında S Müzik’le anlaşarak profesyonel bir ekiple ilk albümünün hazırlıklarına başladı.

Müzik kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]
1994 yılında S Müzik’le anlaşarak profesyonel bir ekiple ilk albümünün hazırlıklarına başladı. Kara Gözlüm adını taşıyan ilk albümü 1995 yılında müzik marketlerde yerini aldı. Prodüktörlüğünü Halis Bütünley’in yaptığı albümde on şarkı yer aldı. Müzikseverlerin Kerim Tekin’le tanışması ise söz ve müziği Kenan-Ozan Doğulu kardeşlere ait olan “Cici Baba”yla oldu. Albümde Türk pop müziğinin seçkin isimleri Ozan Doğulu, Kenan Doğulu, Garo Mafyan, Zeynep Talu Kurşuncu, İlhan Şeşen, Yusuf Bütünley, Saro Secikyan, Febio Taşel gibi besteci ve söz yazarlarıyla çalıştı.

Haykırsam Dünyaya adını taşıyan ikinci albümünü 1997 yılında çıkardı. Onbir parçanın yer aldığı albümün prodüktörlüğünü yine Halis Bütünley yaptı. Söz ve müziğini Tayfun Duygulu ve Beste Duygulu’nun yazdığı “Kar Beyaz” albümden çıkan ilk hit ve video klip çalışması oldu. ikinci klip Şubat 1998'de Haykırsam Dünyaya şarkısına çekilmiştir. üçüncü klip ise Akşamlar Mayıs 1998 yayınlandı, Yaz Aşkım adlı filmin çekimlerinde çekilmiş ve klibin bazı sahneleri ise filmden alınmıştır. Tekin'in ölümünden sonra albüm satışı adeta milyonu geçmiştir.

1992-1994: Müzik ve Gece Klüpleri[değiştir | kaynağı değiştir]
1992 yılında müzik tutkusu yüzünden gitar ve şan eğitimininde etkisiyle futbolu bırakma kararı alarak, futbol takımından ayrılır ve müzik yaşamına başlar. Gece klüplerinde ve bar'larda amatör olarak gitar çalar ve şarkı söyler, aynı zamanda kendi şarkılar'ınıda yazmaya başlar.

Bir gece kulübün'de çalarkan menajer olan Halis Bütünley tarafından çok beğenilir ve o esnada keşfedilir. daha sonra S Müzik ve Raks Müzik ile bir anlaşma imzalayarak profesyonel müzik hayatına atılmak için çalışmalara başlar.

1995-1996: Kara Gözlüm[değiştir | kaynağı değiştir]
1995 Şubat'ında ilk albümü Kara Gözlüm'ü çıkardı. albümdeki Kenan ve Ozan Doğulu kardeşlerin söz ve müziğini yazdığı klibini Sylvester Lolov'un yönettiği Cici Baba adlı şarkısıyla çıkış yapmış ve tüm herkesin ilgisini çekmiştir. Kısa saçları, deri ceketli halleriyle ilk zamanlarında daha çocuksu ve şirin yapısıyla müzik dünyasına ilk albümüyle adım atmış oldu. toplam 10 şarkı olan albümde, Ozan Doğulu), Kenan Doğulu, Garo Mafyan, Ozan Çolakoğlu, Zeynep Talu, Şehrazat, İlhan Şeşen, Ahmet Kaya, Saro Secikyan ve Febio Taşel gibi isimlerle çalışmıştır.

Türkiye'nin birçok yerinde konser vermeye başlayan Kerim Tekin, İlhan Şeşen'in söz ve müziğini bestelediği Kara Gözlüm adlı albümle aynı adı taşıyan şarkıya ikinci klibini çekti ve şarkı çıktığı anda müzik listelerine girdi. aynı zamanda birçok program teklifi almaya başlamış o dönemde 7'den 77'ye, Huysuz Show ve Erol Evgin Show gibi birçok show programına katılmıştır. Mirasyediler adlı Show TV'de yayımlanan televizyon dizisiyle birlikte oyunculuk kariyerine de başlamıştır.

1997-1998: Haykırsam Dünyaya ve Filmler[değiştir | kaynağı değiştir]
1997 yılında ikinci albümü Haykırsam Dünyaya'yı Raks Müzik ve S Müzik müzik etiketiyle piyasaya sundu. bu albümün prodüktörlüğünü diğer albümdeki gibi menajeri Halis Bütünley üstlendi. tarzını değiştiren uzun saçları, kirli sakalı, küpesi ve giyimiyle kendini tamamen baştan yaratmış ve genç kızların sevgilisi olmuştu, albüm 11 şarkıdan oluşuyordu, söz ve müziğini Tayfun Duygulu'nu yazdığı Kar Beyaz adlı şarkıyla klip çekmiş ve bu şarkıyla çıkış yapmıştır. şarkı çıkış yapar yapmaz müzik listelerine zirveye çıkmıştır Kar Beyaz'dır ölüm ellerinden gülüm, daha sonra ikinci klip şarkısı albümle aynı adı taşıyan Haykırsam Dünyaya adlı şarkı müzik listelerine hızlı bir giriş yapmış ve dilden dile dolanmıştır, bu gibi şarkılarla ve yeni tarzıyla halkın ilgisini çekmiş ve bunun yarı sıra magazin dergileri ve Bizim Michael, Çat Kapı, Şahane Pazar, Seç Bakalım ve 7'den 77'ye gibi birçok programa katılmış, röportajlar vermiştir.

Albümde, Şehrazat, Fedon, Hakan Demir, İskender Paydaş, Tayfun Duygulu, Ozan Doğulu, Kenan Doğulu, Zeynep Türkeş, Emre Irmak, Volga Tamöz, Yuri Ryadchenko, Feyyaz Kuruş, Kemal Albayrak , Yusuf Bütünley ve Cenk Bütünley gibi isimlerle çalışmış ve 1998 yılında Kral TV Video Müzik Ödülleri'ne En iyi erkek sanatçı ödülü dalında aday gösterildi. aynı zamanda şarkıcı Zerrin Özel ile aşk yaşadığı iddiaları magazin dünyasına yansıd aynı yıl içinde yurt içinde ve yurt dışında binlerce insana konser vermiş ve başrollerini Meral Konrat ile birlikte paylaşacağı Yaz Aşkım adlı TV filminin çekimlerine başlamıştır. filmde "Kerim" adında bir üniversite öğrencisi ve araba yarışçısı'nı canlandırmış ve filmin başrolünde oynamıştır. filmin yönetmeni olan Cem Akyoldaş, Tekin'in üçüncü klip şarkısı olan Akşamlar'a klip çekmek için kolları sıvamış, klibi çekmiştir ve klibi filmden alınan görüntülerle tamamlamıştır. Mayıs ayında yayımlanan klip sanatçının ölümü üzerinde haziran ayında tekrar yayımlanmış ve klibin sonuna "Seni Asla Unutmayacağız" diye bir yazı yerleştirilmiştir. 1 milyon'u geçen albüm satışıyla 90'lı damgasını vuran sanatçılar arasına girmiştir. 1998 yılının ortalarında Kar Beyaz adlı filmin çekimleri için hazırlanmıştır. ve aynı zamanda daha adı belli olmayan bir filmin çekimlerine giden Tekin, "Kar Beyaz"'ın çekimleri devam ederken gittiği 27 Haziran Afyon Termal konserinden İstanbul'a dönerken Halis Bütünley ile birlikte geçirdiği kazada yaşamını yitirmiştir, ve her iki filmde yarıda kaldığı için yayımlanmamıştır. ölümü tüm müzik dünyasını yasa boğmuş ve Türk pop müziği'nin hızla yükselen isimlerinden biri görülen Tekin'in cenzasi Türkiye'nin en kalabalık sanatçı cenazelerinden biri olmuştur. ölümünden sonra albüm satışları 1 buçuk milyon'u geçmiştir, ve ölümünden sonra şarkıları birçok sanatçı tarafından coverlanmıştır, 2012 yılında İskender Paydaş'ın Zamansız Şarkılar albümünde Kar Beyaz adlı şarkısının İrem Candar'la birlikte olan düeti yayımlanmıştır.

Oyunculuk kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]
Kerim Tekin'e birçok oyunculuk teklifi geldi, ilk olarak 1996 yılında Mirasyediler adlı Show TV dizisinde rol aldı. Daha sonra Meral Konrat ile birlikte başrolünü oynadığı Yaz Aşkım adlı bir TV Filmi'nde "Kerim" adlı karakteri canlandırdı. Hit şarkısı Kar Beyaz ismi ile aynı adı taşıyan Filmde ise "Gazeteci Kemal" karakterini Başarı ile canlandırdı, fakat film Kerim Tekin'in ölümü üzerine yayımlanmadı, Karbeyaz filminin çekimleri sırasında bir başka film için setlere giden Tekin'in bir filmi daha vardır ama filmin daha adı bile belli olmadan Kerim Tekin yaşamını kaybetmiştir.

Kerim Tekin 27 Haziran 1998 tarihinde Afyon'un Sandıklı ilçesinde Afyon Termal konseri vermiştir. Tekin, en yakın arkadaşının düğününe gitmek için konserden arabasıyla erken ayrıldı. menajeri Halis Bütünley ile birlikte yola çıkan Kerim Tekin, Yolda seyir halinde bulunan süt tankeri ve kömür kamyonu çarpıştıktan sonra kömür kamyonu Kerim Tekin'in arabasının üzerine çıktı. Kerim Tekin olay yerinde yaşamını yitirdi. Cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedilmiştir.

Oyuncu (3)

Son Yorumlar (16)

Busra_Yldz avatar Busra_Yldz 10 Haziran 2018 23:27:10

Allah rahmet eylesin. Yaşasaydı Tarkan'dan daha ünlü olurdu. Gerek şarkıları, gerek sesi oldukça güzeldi. Genç yaşta gitti.

kerimci avatar kerimci 15 Mart 2017 23:15:54

10

Unutmayacak kadar değer kıymetli... Yeri dolmayacak kadar iyi yürekli sevgi dolu insan Kerim Tekin'e Allah gani gani rahmet eylesin inşallah.

vatansever10 avatar vatansever10 17 Ağustos 2015 20:18:50

10

Birkaç şarkı yaptı ve resmen zihinlerimize kazıdı şarkılarını.Çok sevdiğim bir sanatçıydı çok üzülmüştüm vefat ettiğinde.Allah rahmet eylesin..

Yandex.Metrica