Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Cenk Koray (Cenk Koray)

Cenk Koray

Doğum Yeri : Adana

Doğum Tarihi : 1 Ağustos 1944

Ölüm : 2000-07-23

Eğitim : TED Ankara Koleji

Hakkında : 1 Ağustos 1944 tarihinde Adana'da doğdu. Hukuk eğitimi gördü. 24 yaşına kadar avukatlık yaptı. Ancak TV şovlarına çıkması nedeniyle, Ankara Barosu "sanatçılığın ve sunuculuğun avukatlıkla bağdaşmadığı" iddiasıyla Cenk Koray'ı ihraç etti. Cenk Koray itiraz ederek, tekrar Ankara Barosu'na alındı. Ancak bir süre sonra bu kez, barodan istifa etti ve avukatlığı tamamen bıraktı. Uzun süre tenis hakemliği yaptı. Yönettiği maçlarda yaptığı şovlarla dikkati çekti ve TRT'den teklif aldı. İlk programı Halit Kıvanç'ın sunduğu yarışma programı "Bildiklerimiz, Gördüklerimiz, Duyduklarımız" oldu. Kıvanç, programın olduğu gece önemli bir maçı sunmak üzere yurtdışına çıkınca, programı onun yerine Cenk Koray sundu ve bu şekilde sunuculuk yaşamı başladı. Cenk Koray, 1973 - 1976 yıllarında Son Havadis adlı gazetede çalıştı. Bir ara reklamcılık da denedi ancak 1974 yılında yeniden sunuculuğa başladı. Uzun süre Pazar eğlence programları başta olmak üzere şovmenlik yaptı. Özellikle bu programlar içinde sunduğu ufak yarışmalarla anıldı. Bu yarışmalar içinde en popülerlerinden biri "Tele Kutu" oldu. 1989’da kalp krizi geçirene dek, sunculuğu devam ettirdi. Daha sonra Akşam Gazetesi'nde yazar olarak görev aldı. Koyu bir Beşiktaş taraftarı olan Cenk Koray, iki yıl Beşiktaş Jimnastik Kulübü'nün basın sözcülüğünü yaptı. 1996 yılında yazdığı "Kur'an - İslamiyet, Atatürk ve 19 Mucizesi" adlı kitabı ülke çapında tartışmalara sebep oldu. Ölmeden bir kaç sene önce 31 Ağustos 1996'da 19 yaşındaki oğlu Nihat'ın kendi kollarında ölmesi ile büyük bir acı yaşadı. Cenk Koray, 23 Temmuz 2000 günü evinde geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti. Filmleri 1987 Aile Pansiyonu 2000 Abuzer Kadayıf Kitapları 1995 Rutubet 1996 Kur'an - İslamiyet, Atatürk ve 19 Mucizesi 1997 Atatürk ve Din

ResimlerYuxel1907

10 Aralık 2009 03:51

TRT'de de sıradışı olarak diksiyonu güzel olmamasına rağmen sıcaklığı ile TRT'nin en gözde sunucularından olmuştur. Oğlunun ani vefatına çok fazla üzüldükten sonra vefat etmiştir..

Cevap Yaz

segal844

15 Ekim 2009 16:05

Televizyon dünyasında renkli sunuculuğuyla izleyicilerin gönlünde taht kurmuştur.Esprili, renkli, güleryüzlü, sıcak, mütevazı, tevazu gösteren, duruşu jest ve mimikleriyle kendini sevdirmiştir.Türk sinemasında sadece 3 filmde oynamış mizahıyla rollerinin hakkını vermiştir.

Yanlış hatırlamıyorsam koyu bir Beşiktaş'lı olan Cenk Koray takım ve taraftar sevgisini de içinde yaşatmış aynı şekilde dışına aksettirmiştir. Hiç beklenmedik bir zamanda kalp krizi sonucu tıpkı Barış Manço gibi aramızdan ayrılmış bu kayıp tüm sevenlerini büyük bir şok ve şaşkınlık içerisine sokmuştur. Sevgili Cenk Koray'ı saygı ve sevgiyle anıyorum..

Cevap Yaz

fdts

18 Temmuz 2009 23:47

fazla filmde göremedik kendisini erke yaşta ayrıldı aramızdan

Cevap Yaz
Yandex.Metrica