Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Bedia Akartürk (Bedia Akarbaş)

Bedia Akartürk

Doğum Yeri : Ödemiş

Doğum Tarihi : 4 Şubat 1941

Eğitim : Selçuk Ü. Konservatuvar

Hakkında : Bedia Akartürk 04.02.1941 tarihinde İzmir'in ödemiş ilçesinde dünyaya geldi. Ailenin tek çocuğu olması dolayısıyla babasının soyadını hiç değiştirmeden Akartürk olarak devam ettirmiş ve gerçek adını hiç değiştirmemiştir. Bedia Akartürk Sanat hayatına yine doğup büyüdüğü İzmir'in Ödemiş ilçesinde ödemiş Musiki Cemiyetinde başlamıştır, daha sonra yaşını büyüterek İzmir Radyosunda çalışmaya başlayan sanatçı 9 yıl boyunca İzmir Radyosunda edindiği birçok tecrübenin ardından Ankara radyosuna geçmiştir.  Sanatçı Sanat hayatını Ankara radyosunda devam ettirmiş ve yine Ankara radyosundan emekli olmuştur, özellikle o  dönemde herkese nasip olmayan Paris Olympia'da muhteşem bir konser veren sanatçı Türkiyeyi en güzel şekilde temsil etmiştir. Sanat hayatında 6 Sinema filmi ve sayısız bir çok Albüme imza atan Sanatçı Edirne'den Kars'a kadar tüm Türkiye'nin sevgilisi olmuştur, ve 7 ilde Fahri Hemşehrilik unvanına layık görülmüştür. Bedia Akartürk Sanat yaşamı boyunca Albüm çalışmalarına ve yurt içi, yurt dışı konserlerine Aktif olarak aralıksız devam etmiş ve hala etmektedir. Sanatçının birçok ödülü bulunuyor, almış olduğu ödüllerin bazıları şöyle; -7 İlde Fahri Hemşehrilik unvanı- 250 nin üzerinde Plaket- Altın Bağlama- 6 Altın Plak- Altın Plak ( Zühtü Albümüne verilmiştir)- Altın Taç (10 yıl boyunca İzmir fuarında aralıksız çalışması adına verilmiştir)- 2 Altın kaşık ( En son tahta kaşık hediyeli Albümüne verilmiştir)ve daha sayısını bilemediğimiz bir çok ödül...

Resimlermansur1453

13 Şubat 2017 20:56

Bedia akartürk halk tarafından sevilmiş bir türkücü 7 filmde yer almış sanatçımız çoktan beri ortalarda yok akıllarda eski türküleriyle kaldı.

Cevap Yaz

enigmacuture

10 Şubat 2009 16:10

türkiyede her kuşağın istisnasız sevdiği tek türkücüdür bedia hanım. bir şarkıcı olmanın ötesinde çok hümanist bitidir çok insaccıldır. hayvansever oluşu ise hat safhadadır. buna emel müftüoğlunun bir röportajından örneklem yapmak istiyorum. bedia hanım 1972 yılında izmir fuarına gelir. ona hayran olan emel müftüoğlu sahnede ön sırada izler ve konser sonrası dayanamaz kulisine gider. kuliste bedia hanımı bir nesne ile konuşurken görür. ama bu bedia hanımın küçük sincapıdır. sincabını o kadar sevmektedir ki her yere götürür. bunun emel hanımın kendisinden dinlemiştim. bu kadar büyük bu kadar tatlı bir türkücüdür bedia hanım.

Cevap Yaz

B a r b a r o S

26 Eylül 2008 00:51

Çok beğendiğim bir ses sanatçısı eşsiz bir ses özellikle Konyada çok sevilen bir sanatçı tahiminimce her evde bir kaseti mutlaka vardır. Ama hiç bir filmini izleme fırsatı bulamadım. Eminim ses sanatçılığında olduğu gibi sinemadada oyunculuğu iyidir.

Cevap Yaz

Bilmukabele

3 Şubat 2008 17:30

Sesi bülbül gibi olan nadide sanatci...

Yas itibariyle (Bazen 50lerde dogsaydim diyorum :) ) hic bir filmini seyredemenin buruklugu icinde elinde cd si dvd si vcd si artik her neyi varsa o arkadastan yardim bekliyurum...

Buyuk hayraniyim. Saygilarimi sunarim... 

Cevap Yaz

Birsu

20 Ağustos 2007 03:47

cok seviyorum Bedia Akartürk`ü. Enerji topu ..

Cevap Yaz

huseyin452

15 Kasım 2006 22:06

tek kelimeyle süper....

Cevap Yaz
Yandex.Metrica