Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Semih Kaplanoğlu (Hasan Semih Kaplanoğlu)

Semih Kaplanoğlu

Doğum Yeri : İzmir

Doğum Tarihi : 1 Ocak 1963

Eğitim : İzmir Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-Tv Bölümü

Hakkında : Kariyerine Güzel Sanatlar Saatchi&Saatchi ve Young&Rubicam reklam şirketlerinde reklam yazarı olarak başladı. Süha Arın'ın yönettiği ödüllü "Eski Evler- Eski Ustalar" ve Mimar Sinan belgesellerinde Kamera Asistanı olarak çalıştı. Show TV ve Inter Star televizyon kanalları için Şehnaz Tango adlı TV dizisinin 52 bölümünü yazıp yönetti. Semih Kaplanoğlu'nun ilk filmi Herkes Kendi Evinde, aldığı birçok ödülün yanı sıra yurtiçi ve yurtdışında birçok uluslararası festivale de katıldı. İkinci uzun metrajlı filmi Meleğin Düşüşü uluslararası eleştirmenler ve izleyiciler tarafından daha geniş bir ilgiyle karşılandı. Dünya Prömiyeri 55. Berlinale'de yapıldıktan sonra film, halen dünya çapında uluslararası festivallerde yolculuğuna devam ediyor. Semih Kaplanoğlu, yönetmen olmanın yanı sıra, plastik sanatlar ve sinema üzerine yabancı dillere de çevrilmiş makaleler yazdı. Bu makaleler, Gergedan, Gösteri, Cumhuriyet ve Sanat Dünyamız gibi dergilerde 1987-2003 yılları arasında yayınlandı. Aynı zamanda 1990 yılında Erol Akyavaş'ın St. Petersburg Hermitage Müzesi'nde yapılan "Iconoclasts" adlı sergisinin katalog yazılarını yazdı. 1996-2000 yılları arasında Radikal Gazetesi'nde"Karşılaşmalar" adlı köşeyi yazdı. Gazeteci, yazar Leyla İpekçi ile 1999 yılından beri evlidir.

Resimlermurat1984

7 Şubat 2017 12:07

Bütün filmleri güzeldir.Yumurta,Süt,Bal üçlemesi iyidir. Tam Adı: Hasan Semih Kaplanoğlu Doğum Tarihi: 10 Eylül 1963 İzmir

Cevap Yaz

M.Y

24 Kasım 2015 08:05

Semih kaplanoğlu nun filmleri sanatsal filmlerdir düşük tempolu şiirsel sinematoğrafik olan bu filmler genel seyircinin seveceği tarzda olmadığı için bütün filmlerini festival filmi severlere tavsiye ederim en iyi filmleri yusuf üçlemesi olan yumurta,süt ve bal filmleridir buğday adlı yeni filminide merakla bekliyorum.

Cevap Yaz

Yuxel1907

20 Şubat 2010 21:10

"Bal" filmiyle Berlin Altın Ayı Ödülünü kazanan Semih Kaplanoğlu'nu tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum..

Cevap Yaz

casusbellı44

9 Mart 2008 16:10

bu kadar çok ödül aldığına göre iyi bir yönetmen olmalı???yeni projelerini görmek umuduyla...

Cevap Yaz
Yandex.Metrica