Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Halit Ziya Uşaklıgil

Halit Ziya Uşaklıgil

Doğum Yeri : İstanbul

Doğum Tarihi : 1 Ocak 1866

Ölüm : 1945-03-22

Eğitim : Fatih Rüştiyesi, Fransız rahipler okulu

Hakkında :

Resimlermansuryıldırım

9 Aralık 2014 17:56

Halit ziya uşaklıgil aşkı memnu,mai ve siyah romanlarıyla bilinsede kısa öykü türündede çok başarılıdır romanlarında istanbuldaki zengin seçkin kişileri anlatan halit ziya öykülerinde sıradan insanların hikayesini anlatmıştır romanlarını süslü sanatlı bir tarzda anlatırken öykülerini daha yalın yazmıştır ama öyküleri çok iyi olmasına rağmen romanlarının çok popüler olmasından dolayı pek bilinmez kısaca yazarın öykülerinide çok başarılı bulduğumu söyleyeyim.

Cevap Yaz

delikadir39

18 Aralık 2010 16:42

Birbirinden değerli sayısız eser vermiş.Allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

ozkaracam

17 Aralık 2010 10:42

Tamer Tuna'nın da belirttiği gibi, Batılı anlamda Türk romancılığının öncüsü Halit Ziya Uşaklıgil'dir. Roman, zaten Batı edebiyatından gelme bir türdür. Tanzimat döneminde yazılan ilk telif Türk romanı, Şemsettin Sami'nin yazdığı Taşşuk-u Talat ve Fitnat idi. Ahmet Mithat Efendi ve Hüseyin Rahmi Gürpınar gibi yazarların yapıtlarını, bir üslup arayışı olarak değerlendirebiliriz, gerçek anlamda roman türüne giren örnekler olarak değil. Aşk-ı Memnu'nun edebiyatımızdaki ilk olgun roman örneği olduğu konusunda, hemen tüm edebiyat tarihçileri ve eleştirmenleri görüş birliği içindedirler. Yapıtının özünü ne kadar yansıttığı tartışma götürür bir TV dizisinden hareketle, yaşı başını almış, fakat postmodern zevzekliklere kendini kaptırmış bir gazetecinin Uşaklıgil'i "züppenin önde gideni" diye yaftalaması, kendini herhalde stadyumda zanneden seyircilerden bazılarının da bu rezilliği alkışlaması utanılacak bir olaydır. Eminim, ileride de öyle anımsanacaktır.    

Cevap Yaz

fdts

13 Ocak 2009 12:00

en büyük realist romancımız bundan daha iyisi görülmemiş daha da görülmez

Cevap Yaz

capone

23 Mayıs 2008 12:52

en önemli romancılarımızdan

Cevap Yaz

tamer_tuna

7 Mart 2008 17:27

Halit Ziya Uşaklıgil Batı tarzında edebi kalitesi yüksek romanların ilk piri sayılır. Romanlarında tanzimatçıların teknik açıdan yetersizliklerini aşmış ve edebiyat kalitesi yüksek romanları yazmış. Halit Ziya Serveti Fünün edebiyatının en önemli sanatçısıdır. Sanat sanat içindir anlayışına sahiptir.Özellikle Mai ve Siyah ile Aşk-ı Memnu adlı romanları Türk edebiyatının en iyi ilk romanlarıdır.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica