Erhan Tuncer

Doğum Tarihi 6 Nisan 1987
Doğum Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Maltepe Üniversitesi G.S.F. Sinema

Biyografisi

İstanbul doğumlu. İlk ve ortaokulu Paşakapısı İlköğretim Okulu’nda okudu. 2001’de Burhan Felek Lisesi’ne başladı. Aynı sene Töre adlı oyunda oynadı ve ilk amatör kısa filmlerini çekmeye başladı.
200 2’de Yaprak Dökümü, 2004’te Gergedanlar ve Fettah Paşalar adlı oyunlarda oynadı. 2004 yılında Murat Engiz, Burç Hatunoğlu, Hamdi Alp ve Can Emrah Yaman ile birlikte “Nampas Filmi” kurdu. Grup 2011 yılına kadar profesyonel kısa film çalışmalarına devam etti.
2005 yılında Maltepe Üniversitesi G.S.F. Sinema Bölümü’ne başladı. Aynı yıl guruptan ayrılan Can Emrah Yaman’ın ardından gruba Halil Babür ve Onat Esenman dahil oldu.
2006 yılında, “Kırmızı-Beyaz” adlı ilk profesyonel kısa filmini çekti. Aynı yıl yönettiği ‘Godot’yu Beklerken’ adlı oyun, PAM Liselerarası Tiyatro Festivalinde, “Övgüye Değer Oyun” ödülünü aldı. Sonraki senelerde İstanbul Efendisi (2007), Gitme (2008), Üç Bilinmeyenli Eşitsizlik Sistemleri (2008), Kahraman (2008) ve Kara Parçasında Bir Adam (2009) adlı kısa filmleri yazdı ve yönetti. 2005’ten bu yana yirmiden fazla kısa filmde görüntü yönetmenliği, sekiz filmde de senaristlik yaptı. ‘Gitme’ adlı filmi, Yılmaz Güney Kısa Film Festivali ve Bahçelievler Kısa Film Festivali’nde gösterildi. 2009 yılında, sinema eğitimi aldığı Maltepe Üniversitesi’nden derece ile mezun oldu.
2006’dan itibaren şiir ve öykü yazmaya başladı. “Gölgeler” adlı şiiri ile 2007 yılında, Maltepe Üniversitesi Paylaşım Edebiyat Kulübü Şiir Yarışması’nda, “En İyi İkinci Şiir” ödülünü aldı. Çeşitli kurum ve kuruluşlarda drama eğitmenliği yaptı, senaryo ve yönetim dersleri verdi.
2011’in Ocak ayında askerliğini bitirdikten sonra, ‘Travma’, ‘Bir Ömür’ ve ‘Deneme Çekmi’ adlı uzun metraj film senaryolarını yazan Tuncer, çalışmalarına ASPRO Prodüksiyon’da senarist-yönetmen olarak devam etmektedir. İlk uzun metraj filmi olan ‘Deneme Çekimi’ni de, aynı prodüksiyon şirketi ile çekmiştir. TRT Belgesel’de yayınlanan ‘Üçüncü Adamlara Dair’, ilk belgesel projesidir.

Son Yorumlar (4)

mansurx avatar mansurx 05 Eylül 2016 23:52:47

8

Yeşilçamdaki karakter ve figuran bir çok unutulmuş sanatçıyı yeniden hatırlatan üçüncü adam adlı güzel siteyi kuran erhan tuncere adana film festivalinde yarışma filmi olarak yarışan filmi ağustos böcekleri ve karıncalar filmin de başarılar dilerim b aşarılarının devamını dilerim.

delikadir39 avatar delikadir39 08 Mart 2015 16:42:13

10

Evet gerçekten Üçüncü Adam adlı çalışmaları ve sitesi takdire şayan.

Göztepe avatar Göztepe 02 Mart 2015 23:49:03

10

Benden önce yorum yazan Sadri Baba isimli üyenin yorumuna aynen katılıyorum. Figüran ve karakter oyuncuları ile ilgili araştırmalar yapan belgeseller çeken. Üçüncü Adam adlı siteyi kurdu. Yaklaşık 6 yıldır başarıyla siteyi her geçen gün dahada ileri götürerek siteyi her geçen gün işlevsel açıdan geliştiriyor. Birçok yönden Erhan Tuncer'i tebrik ve teşekkürlerimi iletiyorum özellikle birçok adı sanı unutulmuş eski karakter oyuncusunu figüranı onun araştırmaları sayesinde son durumlarını video ve yazılı olarak öğrendim. Ayrıca profilimde afişi bulunan "Bir Yadigar Ejder Kitabı" adlı kitabın yazarıdır yaklaşık iki hafta önce alıp okudum ellerine sağlık güzel yazmış. Diğer yaptığı "Üçüncü Adamlara Dair" adlı çalışmalarını değinmiyorum bile başarılı bir sinemacı,araştırmacı ve yazar kendisine başarılar diliyorum bu siteninde sektörel üyelerinden biridir. Her yeşilçamsever özellikle onun sitesinden ve yazdığı yazı ve kitaplarından yararlanmasını ve takip etmesini tavsiye ediyor yürekten başarıların devamını diliyorum.

Yandex.Metrica