Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Mehmet Atak

Mehmet Atak

Doğum Tarihi : 14 Nisan 1965

Eğitim : 9 Eylül Üniversitesi GSF Sahne ve Görüntü Sanatları Bölümü mezunu

Hakkında : Yale Universitesi Çok Kültürlü Psiko Drama Atölyesi, ayrıca Hans Nickel&dagmar Dörger,Thedoros Terzopoulos, Elen Lauren, Simon Malgobat, Christine Linklater, Ellen Stewerd, Klaus Boltze, Beklan Algan ve Jerry Ioevri atölyeleri'ne katıldı. Halen tiyatroda oyuncu& yönetmen, sinema ve televizyonda oyuncu olarak çalışmalarını İstanbul ve New York'da sürdürüyor.

Resimlersedauygurr

15 Nisan 2008 12:30

Demek Türkiye'ye döndü ve sinemada ikinci bir şans deniyor?

Sinemaya ilk başladığında, bir dönemin seks yıldızı Zerrin Doğan'la evliydi. Bir de kızları olmuştu. Barlarda sık sık kavga çıkaran incecik, yakışıklı çok genç bir delikanlıydı.

Zerrin Doğan prodüktör olarak, onu lanse etmek için bir dönemin ünlü romanı 60 Günlük Bir Şey'i çekecekti ama ayrıldılar. Film çekilmedi ve Amerika'ya gitti.  

Cevap Yaz

memo7

30 Mart 2008 23:21

Geçen yıl Şehir Tiyatrosunda, Ölümsüz  Oyun da yarı  çıplak cüretkar bir rol oynayan yakışıklı ve yetenekli sarışın oyuncu.

Uzunca zamandır sinemada görmemştik, Özal cinayeti komplo  teorisi üzerine büyük bütçeli ortak yapım Topal Devrimci Cinayeti filminin başrolüyle dönecekmiş.

Filmde bir  psikopatı  oynayacakmış. Sarışın seksi oyuncu  Türk Sineması için çok farklı bir renk olur.

Cevap Yaz

tagri

22 Haziran 2006 12:50

Brad Pitt\'e benzeyen yakışıklı fizigi, iyi eğitimi ve yeteneğiyle 90 başlarının en şanslı yıldız adaylarının birisiydi. Daniel Day Lewis gibi her filminde fiziğini ve tavrını tümden değiştirebilme gibi bir avantajı da vardı. Ama sık sık Türkiye\'yi terkedip ABD\'ye gitmesi, ABD\'de yaptığı 4 evlilik, olaylı aşkları (porno yıldızlarından profösörlere, iş kadınlarına, jazz şarkıcılarına, yazarlara... çok geniş bir yelpazede...), gece hayatına aşırı düşkünlüğü, problemli kişiliği engel oldu. Politik bir kimlik edinmesi ve snop entellektüel tavrı da dezavantaj oluşturdu. Yine de bir iki ilginç yerli film dışında. Monde de Yor, La. Boy of Narrow Street, The. Eine Herz. King of The Wind. Golden Barret gibi yabancı filmler ve Time Line gibi yabancı dizilerde oynadı. Yine 90 başlarında Juliette Binoche\'nin başrolünü oynayacağı büyük usta Elia Kazan\'ın Beyond Aegean\'ının ve Claudia Cardinale\'yle başrol paylaşmak için İtalyan kadın yönetmen Elfrede Gaeg\'in Una Ridicione Comedie\'sinin kastlarına seçildi, ama her iki film de çekilemedi. 90 ortalarında tümden ortadan kayboldu. Sonra polemikler yaratan tiyatro eleştirileriyle gazeteci olarak ortaya çıktı, ve çok tepki topladı ve yeniden ortadan kayboldu. 90 sonlarında bu kez tiyatro yönetmeni kimliğiyle ortaya çıktı. Daha düzenli bir portre çizdi, çok ilginç yenilikçi oyunlar yaptı ve bir kaç yıl bunu istikrarlı sürdürdü. Ama sonra yine kayboldu. Sonra iktidara gelen AKP\'nin onu Şehir Tiyatro\'larından atmasıyla gündeme geldi. Mücap Ofluoğlu\'ndan Deniz Türkali\'ye, Kenan Işık\'a, Selim İleri\'ye, Ayla Algan\'a pek çok sanatçının desteğini aldı ama yine ABD\'ye göç etti. Bir kaç yıl sonra mahkemeyi kazanıp döndü. Bu kez Don Kişot\'ça Şehir Tiyatrosu\'ndaki AKP etkisine karşı tek başına savaşmaya başladı. Bir sürü dava açtı. Ama artık ne oyuncu ne yönetmen olarak hiç bir şey yapmıyordu. Ve sanırım yeniden tiyatrodan atıldı ve yine ABD\'ye gitti. Çok seyrek olarak tiyatro sahnelerine ve reklam filmlerine çıkıyor, modellik yapıyor. Ama 10 seneyi aşkındır hiç bir filmde ve dizide oynamıyor. Mehmet Atak artık 40\'lı yaşlarda. Kesin dönüş yaparsa ve hayatına bir çeki düzen verirse ve tabbi yeni yönetmen ve yapımcılar da onu yeniden keşfederse farklı ve güçlü bir oyuncu olarak olgun rollerde son derece başarılı bir oyuncu olabilir. Mehmet Atak benim için özel bir yeteneğin, düzensiz bir yaşam ve problemli bir kişilik tarafından nasıl harcanıp, bir yere gelememenin en acı örneklerinden birisidir.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica