Hakkı Ergök

Doğum Tarihi 18 Ağustos 1960
Doğum Yeri Kastamonu, Daday
Eğitim Durumu Ankara Yenimahalle Mustafa Kemal Lisesi, Çankaya Lisesi, AİTİA Bankacılık ve Sigortacılık Yüksek Okulu, Ankara Devlet Konservatu

Biyografisi


Hakkı Ergök ilk ve orta eğitimini bir çok taşra okulunda tamamladı. Liseye Ankara Yenimahalle Mustafa Kemal Lisesi'nde başlayıp Çankaya Lisesi'nde devam etti. AİTİA Bankacılık ve Sigortacılık Yüksek okuluna 1978''de girdi. Lisans eğitimini Sigortacılık bölümünde tamamladığında sene 1981 idi.
Akademi yıllarında tiyatro ile tanıştı. Ekonomik zorunluluktan AST da teşrifatçılık yaptı ve bir ara da büfesinde çalıştı. AST İzmir turnesindeyken Genco Erkal ve Zeliha Berksoy Ankara'ya -bizim salona- turneye geldi. Çok etkilenip tiyatrocu olmaya karar verdi. Rutkay Aziz'e konuştu. O da destek verince AST'ın amatör oyunculuk sınavlarını kazanıp aileye katıldı. Üniversite bitince tiyatro da biter sandı ama olmadı. 81'de Ankara Devlet Konservatuarı'nı kazandı. Öğrenciliği boyunca Ziraat Bankası ve Halk Bankası çocuk ve gençlik tiyatrolarında çalıştı. Staj hizmetini İzmir DT'de yaptı. 5 yıl sonra Ankara DT'ye tayin oldu. 97'de İstanbul''a geldi. Halen İstanbul DT sanatçısı. Devlet Tiyatrosu'nun 36 projesinde görev aldı. Bunların 30'u başroldür. Sanat Kurumu Rotary Klüp ve Halk Jürisinden "en iyi erkek oyuncu ödülleri" aldı. Yine DT''de iki oyun sahneye koydu. Çok başarılı değildi. 1986''da İspanya ve İsviçre'de bulundu. Çeşitli tiyatro okullarında "beden dili ve eğitim" çalışmalarına katıldı. Ege Üniversitesi'nde tiyatro dersleri verdi.

Ek gelir olsun diye konservatuar dönemlerinden bu yana dublaj yaptı. Bir çok önemli filmde ve dizide birçok karakter seslendirdi. Bunların çoğu baş roldür. TRT'de ve özel kanallarda muhtelif dizilerde oynadı. TRT'de bir yarışma programı sundu. Bir reklam filminde oynadı. 97'den beri Kral TV Video Müzik ödüllerini yazıyor. 99'da Star TV Güzellik yarışmasını yazdı. Yüzlerce de şiiri var. Devlet Tiyatrolarında yeniden yapılanma ve özerklik konusunda çeşitli araştırma çalışmaları yaptı.

Oyuncu (58)

Son Yorumlar (8)

GENCOBAY avatar GENCOBAY 06 Aralık 2010 23:50:12

iyi bir oyuncu olabilir.ama neden hep zengin rollerde oynuyor.bende bunu anlamış değilim.hep hep aynı roller ya.

i.s.y.a.n_k.a.r 26 Mart 2008 22:04:03

bence türkiyede çok daha büyük yerlerde  olacak hiç şüphem yok  ekranların    1  numarası

ahmet45 avatar ahmet45 21 Şubat 2008 12:52:02

10

ıste oyuncu ıste sanatcı ıste tıyatrocu her ozellık var gundemde deıl ama olsun o bısekılde hayranlarına sussada cevap vermektedır durusunu bozmayan bozmayan acaba hakkı abı kac oyuncu vardır hala savcı rolnu uatamıyorum bı ınsan bu kadrmı oynar ya o yunculu budur yolun acık olsun abı

Yandex.Metrica