Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Vadullah Taş

Vadullah Taş

Doğum Yeri : Siirt

Doğum Tarihi : 6 Ekim 1963

Eğitim : Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü mezunudursunyildiz55

7 Haziran 2017 00:14

başarıların devamını dilerim

Cevap Yaz

Alın yazısı

30 Mart 2010 21:30

Yeşilçam'da bir koleksiyoner: Vadullah Taş 

Seyrettiği ilk sinema filminin büyüsüne kapılarak arşiv çalışmasına başlayan Vadullah Taş, Türkiye 'de Yeşilçam sinemasıyla ilgili başvuru kaynağı olan birkaç isimden biri. Yeşilçam sinemasıyla ilgili yapılan birçok çalışmada emeği bulunan Taş'ın koleksiyonunda eski sanatçıların özel bir yeri bulunuyor.

Türkiyede sinema 1900lü yılların başına dayanır. Yabancı işletmecilerin girişimiyle açılan ilk sinemadan günümüze kadar binlerce filme imza atan, yüzlerce yönetmen ve oyuncunun geçtiği Türk sinemasının bu yüz yıllık birikiminin ciddi bir arşiv çalışmasına dönüştürülemediği görülüyor. Devlet arşivindeki kayıtların kapalı tutulduğu Türkiye 'de, bu birikimi bireysel çabalarıyla geleceğe taşımaya çalışan isimler bulunuyor. Vadullah Taş bu isimlerden biri. Sinema koleksiyoncu ve tarihçisi olan Taşın arşivinde bulunan eserler, Türkiye sinemasının tarihini gözler önüne seriyor.

Arşivindeki afiş ve fotoğraflarla, bizzat yaşayanlardan dinlediği tarihiyle Türk sineması için önemli başvuru kaynaklarından birini meydana getiren Vadullah Taş'ın koleksiyonculuğa başlaması çocuk yaşlarına dayanır. Siirt 'te dünyaya gelen Taş'ın sinemayla tanışması, kardeşinin video kaseti satan dükkan açmasıyla başlar. Yılmaz Güneyin 'İnce Cumali ' filmiyle sinema bir tutkuya dönüşür Taş için. Taş, ertesi gün filmin afişini ister ancak sinema sahibi vermez. Ancak daha sonra bu afişe sahip olur. Taş, bu olayı, koleksiyon toplamaya başlamasının ilk adımı olarak değerlendiriyor.

Ardından ulaştığı parçaları, bilgileri, belgeleri toplamaya başlayan Taş, 'Baktım ki Türkiye 'de film üretenler, yapanlar kendi eserlerine sahip çıkmamışlar. Kendisi eser yapmış ama bunu arşivlememiş. Birçok eser kayıp. Eskiden telesi Türkiye 'de yapılmıyordu. Almanya 'da yapılıyordu. Almanya 'ya gönderilen eserler de Türkiye 'ye dönüş yapmadı. Orada kaldı ve kayboldu. Ben bunları yurtdışından arattırarak getirttim' diyor. Bunların içerisinde ismi bile duyulmamış yönetmenlerin, oyuncuların, yapımcıların filmleri bulunuyor. Bizzat kendisi araştırarak bu filmleri ortaya çıkarıyor. İzin günlerinde, tatillerde, boş zamanlarında gittiği yerlerdeki eski sinemaları geziyor. Bulduğu filmleri koleksiyonuna dahil ediyor.

BAŞVURU KAYNAĞI

Birçok yapımcı arkadaşı kendi filmini bulmak için Taştan yardım istiyor. Topkapı Film'den Cem Karaca 'nın da oynadığı Kralların Öfkesi adlı filmi özel bir araştırma sonucunda bulup getirtmiş. Koleksiyonunda bunun gibi yüzlerce film var Vadullah Taş'ın. Zaten 1914 yılından bu yana çekilen 7 bine yakın filmin 4 bin 500 ile 5 bini Vadullah Taş'ın koleksiyonunda mevcut. Bunun yanı sıra hakkında bilgi sahibi olduğu ancak bulamadığı filmler de var. Örnek olarak Dost Film'in Mümtaz Alpaslan yönetiminde çektiği Gölgen Bile Benden Korkar filmini gösteriyor. Katkı sunduğu eserler arasında Agah Özgüç 'ün Bütün Filmleriyle Yılmaz Güney , Burçak Evrenin Nebahat Çehre , İlker İnanoğlu 'nun 5555 Afişle Türk Sineması kitapları bulunuyor. Tez hazırlayan, araştırma yapan birçok üniversite öğrencisinin de başvuru kaynağı durumunda olan Vadullah Taş, ayrıca Adana 'da çıkarılan Life , İstanbul 'da çıkarılan Yaba Edebiyat dergilerinde yazıları yayınlanıyor. 13. Altın Portakal Film Festivali kapsamında Yeşilçam Afişleri sergisini açan Taş, bu sergisini ayrıca Mersin , Konya , Gaziantep ve İstanbul 'da sergiledi.

İşin mutfağı dediği sinemanın emekçilerine ilişkin de dramatik birçok olayın şahidi olan Taş, Türkiye 'de sinema dünyasında bir vefasızlık yaşanıyor diyerek sitemde bulunuyor. Taş, koleksiyonunu öldükten sonra ismini açıklayacağı iki üniversiteye hibe etmek istiyor.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica