Efkan Efekan

Gerçek Adı BAKINIZ: EFGAN EFEKAN
Doğum Tarihi 6 Mayıs 1935
Ölüm Tarihi 7 Eylül 2005
Doğum Yeri İzmir
Ölüm Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Beyoğlu Orta Okulu

Biyografisi

6 Mayıs 1935 tarihinde İzmir'de dünyaya gelmiştir. 1958 yılında "Ölmeyen Aşk" filminde başrol oyuncusu oldu. Atıf Kaptan tarafından verilen Efgan Efekan adını kullanmaya başladı. Bu film Efgan Efekan’ ı şöhrete kavuşturdu. Efekan, çoğunlukla Muhterem Nur ile ideal çift oluşturarak çevirdiği filmlerle ün sağladı.1964 yılına kadar aralarında Cilalı İbo’nun Çilesi, Mahallenin Sevgilisi, Felâket Kadını, Yangın Var gibi yirmi beş filmde oynadı. 1965 Yılında Ankara’da ses sanatkârı olarak sahneye çıktı. İki yıldan sonra sahnelerde muvaffakiyetini sürdüremedi.

Ömer Lütfi Akad, Memduh Ün, Halit Refiğ ve Metin Erksan gibi önemli yönetmenlerle çalışan Efkan Efekan, kariyerinin en parlak dönemlerini Yeşilçam'ın da çok güçlü olduğu ve film sayısının giderek arttığı 1960'larda yaşadı.

Uzun süre başrollerde oynayan Efkan Efekan, zamanla ikinci rollerde ve yardımcı rollerde oynamaya başladı. Kısa bir süre ara verdikten sonra 1974 yılında Temel Gürsu'nun yönettiği “Kısmet” adlı filmle sinemaya dönüş yaptı.

Efkan Efekan 1980'lerin sonundan itibaren TRT'nin dizilerinde rol almaya başladı. Efekan bu dönemde Yaprak Dökümü, Dudaktan Kalbe ve Hanımın Çiftliği gibi tanınmış edebiyat eserlerinin televizyon uyarlamalarında rol aldı.
7 Eylül 2005 tarihinde akciğer kanseri tedavisi gördüğü Memorial Hastanesi'nde hayatını kaybetti.

Son Yorumlar (2)

silvester 06 Eylül 2015 21:53:33

Rahmetli Efkan Efekan sanat yaşamı boyunca 11 tane filmle sınırlı kalacak. Hiç olur mu? 11 den daha çok film çevirdi.En azından Derya Arbaş ile Alev gibi,Kadir İnanır ve Ahu Tuğba ile oynadıkları Kaderimsin filmleri var.Bence bu sayfanın yeniden revi ze edilmesi gerekiyor.Bugünkü tarih itibarıyla 10.vefat yılındayız.Allah durağını cennet eylesin..........Silvester.

kartal tibet tutkunu avatar kartal tibet tutkunu 22 Ekim 2011 00:41:10

6

Sanırım sanatçının ismi; Efgan EFEKAN olacaktı.. İkinci bi' kişi gibi algılandığını düşünüyorum...

Yandex.Metrica