Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Ahmet Uluçay

Ahmet Uluçay

Doğum Yeri : Kütahya

Doğum Tarihi : 2 Aralık 1954

Ölüm : 2009-11-30

Hakkında :

1954’de Kütahya’da doğan senarist ve yönetmen Ahmet Uluçay, 1960 yılında, ilkokuldayken köye gelen bir seyyar sinemacı sayesinde sinemayı tanıdı ve sevdi. Her gece yatağa girişinde giderek büyüyen sinema tutkusunu hiçbir zaman kaybetmedi, büyük zorluklarla yaşama geçirdi; mütevazi ancak hassas; iddiasız ama etkileyici filmlerle yurt içi ve dışı pek çok festivalde sayısız ödüller aldı.
12 yaşında bir arkadaşıyla sinema makinesi yapmak için üç yıl uğraştı. Sonra bir ahırda köylülere film göstermeye başladı; sinema çöplüklerinden film toplayıp, kareleri birbirine ekler, bir kaç saniyelik görüntüler elde ederek, deniz ve ormanı seyrederlerdi.

Uluçay, sinemaya ellerindeki son derece sınırlı olanakları zorlayarak gerçekleştirdiği kısa filmlerle başladı. Ailesi "sinema ve resim gibi işler zengin çocukların işidir" diyerek bu tutkusunun önüne geçmek istedi ama o yılmadı. Bir arkadaşı ile Almancı bir gurbetçiden binbir güçlükle aldıkları VHS kamera ile işe koyuldu. Kameranın aküsü olmadığı için sadece elektrik olan yerlerde çalışıyorlardı. 1992 yılında Optik Düşler adlı ilk filmlerini çektiler. Filmi arkadaşı İsmail Mutlu kurgulamıştı. Filmdeki mezarlık sahnesini köy odasına kurdukları dekorla gerçekleştirdiler. Optik Düşler ve sonrasında çektiği Koltuk Değneklerinden Kanat Yapmak isimli filmleri, 1994 yılında 6. Ankara Uluslararası Film Festivaline katılmasını ve tanınmasını sağladı.

Şiir yazan, edebiyatla da uğraşan Uluçay’a köyde Şair Ahmet derlerdi. Uluçay, olanaksızlıklardan dolayı sadece bir sayı basılabilen bir edebiyat dergisi çıkarır 1978 yılında. Bu yıllarda  Tavşanlı’da bir yerel gazetede yazarlık da yapar. Sonraları belli bir yetenek gerektirmeyen fiziksel işlerde çalışır. Kamyon şoförlüğü ve inşaat işçiliği yapan hatta tavukçulukla uğraşan Uluçay, ancak hepsinin iflasla sonuçlandığını belirterek ilk uzun metrajlı filmini çekerken geçimini sağlamak için yem fabrikasında hamallık bile yaptığını söyler. Ve sonunda hak ettiği başarıyı Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak’la yakalar. Uluçay artık, “İyi ki iflas etmişim. Çünkü sonunda çocukluğumdan bu yana hayalini kurduğum sinema yönetmenliğini yapmaya başladım. Şimdi ise en sevdiğim işi yapıyorum. Gerçi yönetmen olarak da zor günler geçirdim. Ancak şöhret olmak benim için fazla bir önem taşımıyor. Ünlü olmak ve kazandığım ödüller, beni hiçbir zaman şımartmadı, yaşantım değişmedi. Yine önceki yaşantıma devam ediyorum” demektedir.

Uluçay, 2004 yılında gösterime giren ilk uzun metrajlı Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak adlı filmiyle; 23. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde En İyi Türk filmi seçilerek ‘Altın Lale’ kazanırken, 37. Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) 2005 Türk Sineması Ödülleri'nde, En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo dallarında 3 ödüle birden layık görüldü. Film, yurt içi ve dışında sayısız film festivaline katıldı. 52. San Sebastian Film Festivali'nde de en iyi ikinci ödül olan ‘Altın Denizkabuğu’, 26. Montpellier Akdeniz Filmleri Festivali'nin büyük ödülünü olan ‘Altın Antigone’ kazandı. Son olarak Japonya’daki Skip City Internatioal Dijital Sinema Festivali’nden iki ödül alan Uluçay, ABD, Almanya, Güney Kore, Yunanistan, Ukrayna ve daha birçok ülkede katıldığı birçok festivalden de ödüllerle döndü ve kırka yakın ödül kazandı.

Uluçay, kendini “ben köylü yönetmen değilim, köyde yaşayan bir yönetmenim" diyerek tanıtıyor. Uluçay göre, “Benim gibi bir adamla baş etmek, dünyanın en iyi yönetmeni olmak demektir. Eşim büyük yönetmen, ona çok şey borçluyum.” demektedir. Yakalandığı hastalıkla on yılı aşkın bir süredir boğuşan, oldukça önemli iki beyin ameliyatı atlatıp sapasağlam ayakta olan Uluçay’ın terapileri hala devam ediyor ve en büyük desteği oğlu İdris ve can yoldaşı Ayşe’den görüyor. Hastalıkla arası nasıl olduğunu soranlara ise, “fena değil, kardeş kardeş geçiniyoruz, mutluyuz” yanıtını veriyor.


Resimlersercc09

10 Ağustos 2019 06:37

çok iyi yönetmen

Cevap Yaz

mansur34

29 Şubat 2016 21:24

Sinemanın büyüsü ve tutkusu kısa filmlerinden itibaren samimi bir sinema sevgisiyle hep artarak devam etti en son karpuz kabuğundan gemiler yapmak ile uzun metraj hayalini gerçekleştirmişti sinema sevgisi ve saf masum bir aşkın en güzel örneği olan bu filmi ile bile türk sinemasında hep anılacak bozkırda deniz kabuğu filminin yarım kalması çok üzücü kısa filmlerinden itibaren yardımcılığını yapan çiğdem vitrinel keşke bu filmi tamamlasa bu büyük sinemacıyı genç yaşta kaybetmek çok üzücü oscar almak gibi hayalleri vardı kütahya nın küçük bir köyünden istanbula beyoğluna kadar gelip sinema hayallerini gerçekleştirmişti yaşasa çok daha büyük filmler yapabilirdi allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.

Cevap Yaz

dioy

7 Kasım 2014 14:02

Ahmet Uluçay ilkokulu zar zor bitirmiş. Çocukluğunun üç yılını tahtadan film gösterme makinesi yapmaya harcamış. Ne mektepli, nede alaylı (Yönetmen Yüksel Aksu’nun tabiriyle Türk Sinemasının ümmisi). Kendi yağında pişmiş, bir sinema delisi. Bu uğurda bazen ailesini bile ihmal etmiş. Kamyon şoförlüğü, inşaat işçiliği dahil pek çok işi yapmış. Bazen evinde ekmek dahi olmamış. Yinede en büyük destekçisi ailesi olmuş. “Ben kolumda senaryolarım Beyoğlu’nda berduşluk yaparken, eşim odun, kömür, aş derdindeydi. Benim gibi bir adamla baş etmek, dünyanın en iyi yönetmeni olmak demektir. Eşim büyük yönetmen.” ifadeleride kendisine aittir. Bazı insanların hayatı çok bereketlidir. Az zamanda çok işler yaparlar. Bazılarıda konsantre bir hayat sürerler; az miktarda iş yaparlar ama etki bakımından yoğundurlar. Bazılarıda ortalama bir hayat yaşarlar. Nefes alıp verir, vakti geldimi göçer giderler. Zannedersem Ahmet Uluçay az önce saydığım ikinci gruba giren, konsantre iş yapanlardandı. Koca bir incir ağacının tüm genetik kodları nasıl bir incir çekirdeğinde saklı ise, Ahmet Uluçay ın sinema dehası da aynı şekilde "Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak" filminde kodlanmıştır. Baktığımız zaman çok ama çok küçük bir bütçeyle, tamamı amatör oyuncularla çekilen bir tek film ile kırk a yakın ödül alarak Sinema literatürüne damgasını vurmuş olmasıda bunu doğrulamaktadır. Kendisine Allah tan rahmet diliyorum.

Cevap Yaz

gururalp

4 Ekim 2013 06:12

bütün imkansızlıklara rağmen sinema yapmıştı allah rahmet eylesin

Cevap Yaz

porssuk

4 Eylül 2011 16:47

İyi bir yönetmen olmak, iyi ve kalıcı filmler çekmek için illa tanınmış oyuncular, kaliteli ekipmanlar, geniş çevre gerekmez. Bunu kısa filmleriyle ve Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak ile ispatlamıştır. Kocaman yürekli, sinema sevdası kadrajlarından taşan bir insandı. Kısa metrajları yarım kalan filminin ilkinden çok daha iyi olacağının müjdecisi gibiydi. Ölümüyle bizi çok şeyden mahrum bıraktı ama  onun hayat mücadelesi ve başardıkları pek çok kişiye ilham veriyor, vermeye de devam edecek.

Cevap Yaz

Yuxel1907

1 Aralık 2009 13:49

Allah rahmet eylesin, hasta hasta bir film üzerinde çalıştığını bilmek Ahmet hocanın sinema aşkına en güzel örnektir.

Cevap Yaz

oncuerkan

3 Ocak 2007 01:01

sadece karpuz kabuğundan gemielr yapmak filmini seyrettim diğer filmlerine ne ulaşmak nede seyretmek mümkün çünkü vizyona girdiğini bile bilmiyordum ona rahmen çok başarılı işer çıkarmış karpuz kabuğundan gemiler yapmak filminde... bütün filmlerinde aynı başlarıları bekliyoruz...

Cevap Yaz

nix

5 Eylül 2006 22:48

Amatör ruhla çalışıp inanılmaz başarılara imza attı.Değerli biri.

Cevap Yaz

gerilla 447

19 Mayıs 2006 19:35

İlginç bir adam, ilginç bir sinemacı....

Cevap Yaz

Hucking

24 Nisan 2006 16:32

Özgün yapımlara imza atan kaliteli bir yönetmen. Bir sinema aşığı. Severek izliyorum..

Cevap Yaz
Yandex.Metrica