Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Çelik (Çelik Erişçi)

Çelik

Doğum Yeri : İstanbul

Doğum Tarihi : 12 Mayıs 1966

Eğitim : Pendik Lisesi.İstanbul Üniversitesi Maliye Bölümü

Hakkında : 1966 yılında Eyüp'te dünyaya gelen şarkıcının babası Arnavut kökenli, annesi Sinop, Ayancık'lıdır. İşçi bir babanın evladı olan Erişçi, babasının mesleği terzilik iken, işleri kötü gitmiş ve akabinde Arçelik fabrikasında iş bulmuş. Fabrikanın uğur getirdiğine inandıkları için adını “Çelik” koymuşlar. İlköğrenimini Pendik Süreyya Paşa İlkokulu'nda, ortaokulu ve liseyi Pendik Lisesi'nde tamamladı. AnadoluÜniversitesi Maliye Bölümü'nü kazanmasına rağmen devam etmedi. Babasından gizli konservatuvar sınavlarına girdi ve kazandı. 1985'te İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Temel Bilimler Bölümü'ne kayıt yaptırdı ve kontrabas enstrümanını seçti. Konservatuvarla birlikte başlayan müzik yaşamında hızla yükseldi. “ Babasının ani ölümüyle sarsıldı ve bir süre ailesinin geçimini sağlamak için değişik yerlerde (Caddebostan Minder Bar / Zeki-Çetin Müesseseleri'nde) önce kendisi gitar çalmaya ve şarkı söylemeye başladı, sonra kendisinin İzel Çeliköz’e teklif etmesiyle birlikte aynı yerde sahne almaya başladılar ve sonrasında yine İzel-Çelik ikilisi olarak Elma Kabare'de Müjdat Gezen, Cenk Koray, Cem Özer, Ayşen Gruda gibi ünlü isimlerle çalıştılar. 1988'da okul arkadaşları İzel Çeliköz ve Ercan Saatçi ile birlikte grup kurmaya karar verdiler ve 1991'de "Özledim" isimli ilk albümlerini çıkardılar. Grup, İstanbul Altın Güvercin Müzik Yarışması'nda sözü ve bestesi Çelik'e ait olan "Dön Artık" isimli parçayla 3. oldu. 1992 Hürriyet Gazetesi Altın Kelebek Ödülleri "En İyi Grup" Ödülü'nü aldılar. Çelik daha sonra gruptan ayrıldı ve yoluna tek başına devam etmeye karar verdi.

İlgili Filmler

Resimlerefsane karslı

21 Nisan 2009 18:56

3 saat önce onu bağdat caddesinde gördüm.abi bi resmini çekeyim dedim ona o ise olmaz kardeşim yanımda çocuk var dedi.bu derecede kültürlü bir adam bu çelik erişçi.diğer bazı sanatçılar böyle ise işimiz zor.

Cevap Yaz

Halil Güneşli

15 Şubat 2009 18:03

iyi bir sanatçıydı ama son zamanlarda müzik anlamında üretkenliğinden çok şey kaybetti, bundan programlarla müzik indirme ve korsan cdnin çok rolu olsada farklı nedenleri olduğunu düşünüyorum çeliğin

Cevap Yaz

Sylvester Stallone

27 Ağustos 2008 18:27

BİR ZAMANIN ÜNLÜ ŞARKICILARINDAN ASLINDA BUGUN DE ÜNÜ DEVAM EDEN ŞARKICI BİR ZAMANLAR "HERCAİ" ADLI ŞARKISI ZAMANIN GENÇLERİ TARAFINDAN DİLLERDEN DÜŞMEZDİ..

Cevap Yaz

Loverman

1 Temmuz 2008 22:27

Çok sevdiğim bir şarkıcı. Favorilerimden. Her albümünde illaki çok süper bir şarkı olacak. Sesi ve bunu müziğin ritmine göre yönlendirmesi müthiş. Agresif gibi görünsede aslında çok sıcak kanlı bir şarkıcı. 1999 da Çorlu ya albümünün imzası için geldiğinde sempatik tavırlarıyla dikkat çekmişti. 

Cevap Yaz
Yandex.Metrica