Sinan Bengier

Gerçek Adı Sinan Bengier
Namı Cevat Kelle
Doğum Tarihi 31 Mart 1948
Doğum Yeri Ankara
Eğitim Durumu Hava Asb.Okulu

Biyografisi

1968 hava astsubayı olarak mezun olmuştur.Tiyatro ve sinema hayatına 1969'da amatör olarak başladı. 1971'de Karagöz Çocuk Tiyatrosu'nda çalışmaya başladı. Daha sonra Asaf Çiyiltepe Sahnesi, Ankara Dev let Tiyatrosu ve Ankara Halk Tiyatrosu'nda çalıştı. Levent Kırca ile tanışıp Levent Kırca Tiyatrosu'nda oynadı. 1995'te BKM Oyuncuları'na geçti ve onlarla birlikte bazı filmlerde rol aldı. Erkeksen Seyret, Bir Demet Tiyatro, Olacak O Kadar, Çılgın Bediş, Esir Şehrin İnsanları, Bir Filiz Vardı, rol aldığı dizilerin bazılarıdır. Aynı zamanda genç sinemacılara destek veren Bengier, 2008 yılının başında genç yönetmen Koray Kaygusuz'un Sadece İki Gün "Hadi Bakalım" filminde konuk oyuncu olarak yer almıştır.

Oyuncu (140)

Son Yorumlar (45)

Miro_Mardin avatar Miro_Mardin 02 Kasım 2017 01:44:20

10

Sinan bengier iyi bir tiyatro oyuncusudur onun oyunculuğuna laf etmek haddimiz değil ! Bir çoğumuz onu çakma kemal sunal filmlerinden hatırlarız ve o vasat ötesi filmler yüzünden eleştiririz lakin kazın ayağı hiçte öyle değil.Kemal sunal filmlerinin prime time alt üst ettiği yıllarda filmlerin yayın hakkı show tv idi.Star tv'nin sahibi cem uzan'da kendince çözüm bulup aynı filmlerin çakmalarını çekmeye karar verdi ve piyango sinan abiye vurdu :) bu işe sıcak bakmamasına rağmen ekonomik nedenlerden ötürü kabul etmek zorunda kaldı ama bir şartı vardı bütün filmlerde tiyatrocular yer alacaktı ki zaten öyle oldu.Orjinal filmlerde görev alan bir çok oyuncu çakmalarda da oynadı ve belkide maddi sıkıntılar içindeyken o filmler sayesinde bir nebze olsun rahatladı işi birde bu yönden bakın ;) Allah sinan abiye sağlık,sıhhat versin herşey gönlünce olsun.

Rıza_Nur avatar Rıza_Nur 28 Temmuz 2016 01:57:02

10

Kemal Sunal taklidi filmler çevirmesine gerek yoktu.Başta Olacak O Kadar olmak üzere son derece iyi bir oyuncudur.

AlınYazısı avatar AlınYazısı 26 Haziran 2016 15:14:12

10

Sinan abi keşke diyorum 70 lerin sonunda yada ortalarında sinemaya girseydi. Çok farklı olurdu. Kemal Sunal'ın benzer fimlerinde oynaması saçma gelebilir. Bu onun biraz daha tanınmasına neden oldu. Ama oyunculuğu çok iyi.
Levent Kırca ile güzel skeçl er yaptılar.
Başarılar diliyorum.

Yandex.Metrica