Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

İlker Aksum (İbrahim İlker Aksum)

İlker Aksum

Doğum Yeri : Isparta

Doğum Tarihi : 23 Mayıs 1971

Eğitim : Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tiyatro Bölümü

Hakkında : İbrahim İlker Aksum (d. 23 Mayıs 1971, İstanbul ), Türk oyuncu. İlker Aksum, 23 Mayıs 1971 tarihinde Isparta’da doğmuştur. Annesinin adı Nurten Aksum'dur. İlkay ve Alpay adında ikiz kardeşleri vardır. Babası Mehmet Bülent Aksum subay pilottur. İlker Aksum, Etimesgut Şeker İlkokulu'nda başlar okul hayatına. Mehmetçik Lisesi'nden mezun olur. 1989 yılında girdiği Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarını 1993 yılı sonunda bitirmiştir.1994 yılının yazında Antalya Devlet Tiyatrosu'nda çalışmaya başladı. İlk profesyonel rolü Hamlet oyununda Ophelia rolüdür. İki sene 10 küsür oyunda rol aldı. Kadro açılmadığı için ayrılıp 1996'da İstanbul'a yerleşti. Kısa bir süre sonra askerliğini Kars Sarıkamış'ta yaptı. Bakırköy Belediye Tiyatrosu'nda kısa bir süre, İstanbul Şehir Tiyatroları'nda bir yıl çalıştı. Okul arkadaşı Devin Özgür Çınar'ın teklifiyle “Sır Dosyası” dizisinde bir bölüm oynadı. Bu sayede Taylan Biraderler ile tanıştı. Ve kısa süre içinde kendisini başrolünü en meşhur Şempanze'mizin oynadığı “Çarli” dizisinin Afakan Dayı’sı olarak buldu. İlker Aksum, 2006’da ilk sinema filmi olan, Durul ve Yağmur Taylan kardeşlerin yönettiği Küçük Kıyamet’le 28. Siyad Türk Sineması Ödülleri’nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’nün sahibi oldu.Televizyonda “Birimiz İkimiz İçin” adlı yarışma programını sundu.Çok sayıda tiyatro oyunu ve televizyon dizisinde rol alan Aksum, “Bizim Büyük Çaresizliğimiz” adlı filmde ilk defa bir sinema filminde başrolde yer aldı. 1998 yılında çekilen ilk olarak “Çarli”adlı dizide bir maymunla çevirdiği dizideki Afakan rolü ile tanındı. Özellikle Yabancı Damat dizisinde oynadığı Ruşen rolüyle tanınır. İlker Aksum, “Yabancı Damat” dizisinde üç yıl Antepli bir baklavacıyı oynadı, hemen ardından “Kara Yılan” dizisinde Antep’i işgal eden bir Fransız komutanını canlandırdı. İlker Aksum, Engin Günaydın, Binnur Kaya, Timuçin Esen, Olgun Şimşek ve Taylanlar gibi isimler ile çok eski arkadaştır. 07 Ekim 2012 tarihinde yapılan 49'uncu Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin sunuculuğunu İclal Aydın ve İlker Aksum birlikte yaptılar.truer

9 Eylül 2020 02:08

Keriz filminde oynadığına dikkat etmemiştim. Çarli dizisiyle tanıdığımız sevilen ve pek çok rollerde yer alan başarılı oyuncu

Cevap Yaz

bltszlk

1 Şubat 2019 18:38

Diriliş Ertuğrul dizisinde İlker Aksum Ertuğrul'un en büyük düşmanı iki rolde Dragosu ve Zangoç'u canlandırıyor. .Hem komediyi hemde kötü adamı başarılı oynuyor.

Cevap Yaz

halilmutluyorgali

16 Ocak 2017 21:54

İlker Aksum'u ilk olarak 1999'da başlayıp yayınlanan Çarli dizisinde Afakan rolüyle tanıdık ve sevdik 5 Maymun çetesi Çarli İş Başında Baykuşların Saltanatı Beşik Kertmesi Biz Size Aşık Olduk ve Aşk Olsun gibi tek sezonluk dizilerden sonra 2004 yılında Antep'te çekilen Yabancı Damat dizisinde Ruşen rolüyle tam 3 sezon bütün bölümlerde bulundu ve onun en uzun soluklu dizisiydi Karayılan dizisinde canlandırdığı Yüzbaşı Laroş rolü derken baş rollerini Uğur Yücel ve Ozan Güven'in paylaştığı Canım Ailem dizisinde Halim rolüyle iki sezon oynadı Bizim Yenge Kötü Yol Kadim Dostum Tatar Ramazan Ne Diyoosun 20 Dakika Sen de Gitme Yeşil Deniz Seddülbahir 32 Saat ve son oynadığı Poyraz Karayel diğer oynadığı dizilerdir ilk sinema deneyimi Küçük Kıyamet olup ardından Güz Sancısı Ejder Kapanı Bizim Büyük Çaresizliğimiz Vavien Mutlu Aile Defteri İki Kafadar Chinese Connection Çarşı Pazar Aşk Olsun filmlerinde de oynamış ve bu yapımların çoğunda yönetmen Taylan biraderlerle çalışmıştır

Cevap Yaz

mansur34

5 Temmuz 2016 09:50

İlker aksum iyi yada kötü her tür rolde seyirciyi rolüne inandıran yetenekli iyi bir oyuncu çarli dizisindeki yardımcı rolden baş rollere kadar yükseldi küçük kıyamet,vavien filmlerinde ve yabancı damat ile canım ailem dizlerinde en iyi performansları olan yer aldığı her işe renk katan değerli bir oyuncu yeni dizi ve filmlerde görmek isteriz başarılarının devamını dilerim.

Cevap Yaz

anelka39

23 Ocak 2013 23:05

nerden nereye çarliden başrollere giden bir yolculuk ,başarılı bir yolculuk

Cevap Yaz

ozkaracam

6 Ocak 2011 11:10

Çok, çok yetenekli bir oyuncu. Yaşı ilerledikçe daha zor kompozisyonlara kaydı ve bence hepsinin altından başarıyla kalkıyor. Halen sahnede Macbeth'i oynuyormuş. Onun her yaşta, yaşına uygun rollerde çok başarılı olacağına inanıyorum.

Cevap Yaz

kartal tibet tutkunu

18 Eylül 2010 12:12

Onu bazı Tv dizilerinde beğenerek te izledim. Şuan TRT 1 de bir yarışma proğramını sempati ile sunuyor.. Oysa onu tekrar Tv de veya sinemada görmeyi isterdim...

Cevap Yaz

Konyali_ERSIN

14 Ekim 2009 01:05

Süper Oyuncu tek kelimeyle. Inanmak biraz güc, Carli'de hepimiz siradan oyuncu diyorduk, fakat sonradan gördük ki farkliligi var Ilker Aksum'un.. Oyunculugu cok iyidir. Iyi bir Aktör olma yolunda.. Hollywood yildizlara da benzemiyor degil.. Belki bir Sean Pean veya Anthony Hopkins olabilir ileride. Basarilar diliyorum kendisine.

Cevap Yaz

melisrenan

2 Eylül 2009 17:29

Çok çok başarılı. Binbir surat derler ya gerçekten öyle bir oyuncu her role girebiliyor ve başarılı ile yapıyor. Oynadığı karakterler hep farklı farklı ve zor tiplemeler ama başarı ile canlandırıyor hepsni e gerçektn tüm tipleri kendi oyunculuğu ile yaratıyor oynarken farkını ortaya koyuyor.

 Ayrıca güz sancısı filmnde canlandırdığı kötü karakter tiplemesi kendisine çok yakışmış ve çok başarılıydı. Gördüğüm en süper kötü karakterlerden biriydi.

Cevap Yaz

fdts

15 Ağustos 2009 11:14

her rolüm üstesinden gelebilen ustalıkla oynyan yetenekli bir oyuncu oynadığı filmlerde kendini gösterebilen birisi.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica