Tarkan

Gerçek Adı Tarkan Tevetoğlu
Namı Megastar
Doğum Tarihi 17 Ekim 1972
Doğum Yeri Alzey-Almanya

Biyografisi

Tarkan Tevetoğlu veya kısaca Tarkan (d. 17 Ekim 1972, Alzey, Almanya) Türk şarkıcı, şarkı sözü yazarı, besteci, yapımcı ve aranjör.

Batı Almanya'nın Renanya-Palatina eyaletindeki Alzey kasabasında do ğup büyüdü, 1986'da ailesiyle beraber Türkiye'ye geldi ve müziğe çocukluk yıllarında başlayan ilgisi sonucunda, lise hayatına başladığı Karamürsel'de ilk müzik eğitimini almaya başladı. İlerleyen yıllarda İstanbul Plak şirketinin sahibi Mehmet Söğütoğlu ile tanışarak şirket ile bir albüm anlaşması imzaladı.

Tarkan, 1992'nin son aylarında ilk stüdyo albümü Yine Sensiz'i, piyasaya sürdü ve albümdeki "Kıl Oldum" şarkısıyla çıkış yaptı. 1994'te yayımladığı ikinci stüdyo albümü Aacayipsin ve 1997'de yayımladığı üçüncü stüdyo albümü Ölürüm Sana ile ticari başarı yakaladı. Ölürüm Sana albümünden çıkan "Şımarık" single'ı, birçok ülkenin ulusal listesine giriş yaptı. 1998'de Universal Music Group ile anlaşma imzaladı. 1999'da piyasaya sürdüğü toplama albümü Tarkan, çeşitli ülkelerden platin ve altın sertifikalar kazandı. 2001'de yayımladığı dördüncü stüdyo albümü Karma'daki "Kuzu Kuzu, "Hüp" ve "Verme" şarkılarını kliplendirdi. İki yıl sonra çıkan Dudu albümüyle yeniden ticari başarı yakaladı, 2006'da Come Closer adlı ilk İngilizce albümüyle bazı Avrupa listelerine giriş yaptı. "Bounce" ve "Start the Fire", albümden çıkan single'lar oldu. Tarkan, bir yıl sonra, altıncı stüdyo albümü Metamorfoz'u yayımladı. Albümdeki şarkıların sözleri, Türk Dil Kurumu tarafından takdir edildi. 2010 yılında yedinci stüdyo albümü Adımı Kalbine Yaz dinleyiciyle buluştu ve Türkiye'de yılın en çok satan albümü oldu.

Oyuncu (3)

Son Yorumlar (11)

Halil Güneşli avatar Halil Güneşli 23 Eylül 2009 13:02:09

10

Tarkan bir zamanlar en önemli pop sanatçısı, megastarı günümüzün sırada bir şarkıcısıdır. Kendisi yıllarca Amerika gidip gelip durmuştur. Her gelişinde kameraları öpücük yağmuruna tutup sanki Amerika'da çok önemli işler başarmışcasına şımarırdı, bu kadar havalarda olması ise gerçekten çok şaşırtıcı bir durumdur. Ne yazık ki Tarkan, seni yalnızca Türkiye'de Megastarsın, dünyaya açılamadın

ordulu ordulu avatar ordulu ordulu 22 Haziran 2009 20:08:06

10

İy Bir Şarkıcı

Loverman avatar Loverman 18 Nisan 2009 12:55:04

10

arkadaşın biri tarkanla yapılan bütün yorumlara 1 puan vermiş. yorumlar olumlu olduğuna göre bu arkadaş anlaşılan tarkanı sevmiyor. yorum yapılış şekli önemlidir. olumlu olmsuz olması değil. her kimsen şimdi sen sevmediğini yazsaydın ben sana bir pua nmı verecektim. gerekçelerini yazdığın zaman ona göre bir puan alırdın herkesten. bu tip davranışlar objektiflikten tamamen uzak.

Yandex.Metrica