Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Ebru Gündeş (Ebru Gündeş)

Ebru Gündeş

Doğum Yeri : İstanbul

Doğum Tarihi : 12 Ekim 1974

Hakkında : Konfeksiyon işçisi olarak çalıştığı yıllarda sesinin güzelliğini duyan bir tanıdık vasıtasıyla Neşe Demirkat´a götürülür. Amaç, Ebru Gündeş´in Allah vergisi güçlü sesini değerlendirmek ve müzik piyasasına kaliteli ve genç bir ses sunmaktır.Neşe Müzik Yapım, o günlerde henüz kurulmadığı için Neşe Demirkat, bu sesi değerlendirmeleri için Marş Müzik Yapım´ın o zamanki yöneticisi Koral Sarıtaş ve ünlü kemani ve besteci Selçuk Tekay´a yönlendirir onu.Gündeş, bu iki önemli müzik adamından da tam not alarak Marş Müzik Yapım´la anlaşır.
Albüm hazırlıklarına başlamadan önce sahne tecrübesi kazanmak ve şöhret dünyasının büyüleyici dünyasına alışabilmek için bir süre Emel Sayın´a vokalistlik yapar. Güzel sanatçı, çok kısa sürede uyum sağlayarak ilk albümünün hazırlıklarına başlar.

Ve 1993 yılında 'Tanrı Misafiri' adlı ilk albümü müzik dünyasına bomba gibi düşer. Selçuk Tekay´ın prodüktörlüğünü, Özkan Turgay´ın aranjörlüğünü yaptığı albümde Gündeş, ilk albümünde milyonluk satış rakamına ulaşır.
Bu albümle birçok ödüle layık görülen Gündeş, 1994 yılından başlayarak Kral TV Video Müzik Ödülleri´nde 'En İyi Kadın TSM Sanatçısı' ödülünü üç yıl boyunca kimseye kaptırmaz.

Ebru Gündeş, ilk albümün ardından hemen ikinci albümün hazırlıklarına başlar ve ertesi yıl 'Tatlı Bela' yayınlanır. Genç sanatçı, 'Tatlı Bela'da bu sefer ağırlıklı olarak slow ve romantik parçalar seslendirir.

'Ben Daha Büyümedim' adlı üçüncü albümü 1995 yılında çıkar.Albüm, 'Fırtınalar' adlı ilk hitiyle ses getirirken Gündeş, 'Ben Daha Büyümedim' ve 'Çok mu Gördünüz' adlı parçalarla eleştirilere sitem eder.Bu albüm, Ebru Gündeş´in müzik hayatında Serdar Ortaç´la olan birlikteliğin de başlangıcı olur.

'Kurtlar Sofrası' adlı dördüncü albümü 1996 tarihinde çıkar. Bu arada oyunculuk tekliflerini de değerlendiren Ebru Gündeş, albümlerinin ismini taşıyan televizyon dizilerinde başrol alır.

İki yıllık bir aranın ardından 1998 yılında 'Sen Allahın Bir Lütfusun' adlı albümü müzik marketlerdeki yerini alır. Albüm, Selçuk Tekay´ın yanında Kerem Ökten´in yönetmenliği ve aranjörlüğünde gerçekleşir. Oniki şarkının yer aldığı albüm, Ebru Gündeş´in kendi tarzını sağlamlaştırdığı bir çizgidedir.

Ebru Gündeş 2000 yılında hayranlarının karşısına yepyeni bir albümle çıktı. 'Dön Ne Olur' adını taşıyan bu albümünün stüdyodaki tanıtımı sırasında , basın mensupları önünde beyin kanaması geçiren Ebru Gündeş, bir süre hastanede kaldıktan sonra, uzun bir süre de dinlenerek hayranlarından uzak kaldı. Ancak hayranları ona olan sevgilerini albümüne yansıttılar ve Ebru Gündeş´in 'Dön Ne Olur' albümü milyon barajını geçerek büyük bir rekora imza attı. Tarık Ağansoy´un düzenlemelerini yaptığı albümde, genç söz yazarı ve bestecilerin de parçaları bulunuyor. Sezgin Büyük, Altan Çetin, Sinan Özşeker, Ertuğrul Polat, Hakkı Yalçın´ın yanısıra Sezen Aksu´nun unutulmaz 'Hata' parçası da albümde yer alıyor. Sanatçının alışılagelen çizgisini sürdürdüğü albümde bir de sürpriz yaptığı 'Deli Deli'enigmacuture

3 Kasım 2018 19:48

sadece fırtınalar dizisinde güzel oynayan onun dışındaki dizilerde albüm tanıtımından öteye geçemeyen şarkıcı.

Cevap Yaz

yasak75

19 Şubat 2017 18:33

Fırtınalar Dizisinde başarılıydı oyunculuk yakışıyordu kendisine harika bir ses

Cevap Yaz

saralarda

21 Şubat 2016 20:47

hülya avşar, seda sayan, sibel can ve gülben ergen ile magazin'in demirbaşları oldular.

Cevap Yaz

Kaptan34

13 Kasım 2015 10:23

Fırtınalar dizisinde harikaydı

Cevap Yaz

vatansever10

6 Haziran 2015 17:56

İcra ettiği sanatını oldukça beğeniyorum. Son zamanlarda eşi dolayısıyla yanlış anlaşılsa da 90 lardan bu zamana kadar başarı ile gelmiş iyi bir sanatçıdır.

Cevap Yaz

tepegöz

13 Kasım 2014 16:40

seside oyunculuğuda çok iyi sevdiğim sanatçılardan

Cevap Yaz

Papatyam34

14 Nisan 2014 20:41

ebru gündeş çok seviyorum özellikle ilk çıktığında fırtınalar dizisi çok başarılıydı

Cevap Yaz

sevda1979

17 Eylül 2013 22:00

ebru gündeş en sevdiğim kadın sanatçolardan biri rahmetli bergenden sonra en sevdiğim otoriter ve muhteşem performans sahibi özellikle etkileyici sesi var kendisine başarılar diliyorum.

Cevap Yaz

t_rex

26 Haziran 2011 11:25

ilk çıktığı dönemlerdeki sesi olağanüstü tabi şimd de harika.

Cevap Yaz

kariz_ma_35

26 Nisan 2010 15:20

Ebru Gündeşin şarkıları çok güzel beğeniyorum fakat dizilerinden sadece fırtınalar ses getirdi onun dışında sinemada pek başarısı yok gibi

Cevap Yaz
Yandex.Metrica