Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Fatih Akın

Fatih Akın

Doğum Yeri : Almanya

Doğum Tarihi : 25 Ağustos 1973

Eğitim : Hamburg Devlet Güzel Sanatlar Akademisi

Hakkında : Trabzonlu bir ailenin çocuğu olarak doğan Akın, 1994 yılında girdiği Hamburg Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (Hochschule für bildende Künste Hamburg veya kısaca HfbK) Görsel İletişim Bölümü'nden (Visuelle Kommunikation) 2000 yılında mezun oldu. Eğitimi sırasında Wüste Film şirketiyle çalışmaya başladı. 1995 yılında ilk kısa filmi Sensin – Du bist es!'i yönetti ve bu filmle Hamburg Uluslararası Kısa Film Festivali’nde izleyici ödülünü aldı. Pek çok ödül kazanan 'Getürkt' isimli ikinci kısa filmini 1996 yılında yönetti. İlk uzun metraj denemesi olan Kurz und Schmerzlos'u (Kısa ve Acısız) 1998 yılında çekti. Başrollerini Moritz Bleibtreu ve Chritiane Paul'un oynadığı diğer bir uzun metrajlı filmi Im Juli (Temmuz'da) de pek çok ödül aldı. Ardından görece büyük bütçeli bir film olan ve göçmen kültürünün anlatıldığı Solino'yu çekti. Fatih Akın, başrollerinde Meltem Cumbul, Güven Kıraç, Sibel Kekilli ve Birol Ünel'in yer aldığı Duvara Karşı (Gegen Die Wand) isimli projesiyle Metin Erksan'ın Susuz Yaz'ından 40 yıl sonra Berlin Film Festivali'nde Altın Ayı ödülünü kazanan Türk yönetmen oldu. 2005 yılında Kebab Connection isimli bir filmin senaristliğini, diğer kişilerle beraber, üstlendi. Aynı yıl içerisinde Crossing the Bridge: The Sound of Istanbul (İstanbul Hatırası) adlı, İstanbul'un barındırdığı değişik müzikleri ve müzik kültürleri üzerine bir belgeselin yönetmenliğini yapmıştır. Belgeselin anlatımını Almanya'nın ünlü endüstriyel rock gruplarından Einstürzende Neubauten'ın bas gitaristi Alexander Hacke yapmıştır. 2005 yılında Cannes Film Festivali'nde Salma Hayek,Javier Bardem ve Emir Kusturica ile birlikte jüride yer almıştır. "Yaşamın Kıyısında" filmi, Ekim 2007'de Türkiye'de gösterime girmiştir.

İlgili Filmler

ResimlerRıza_Nur

23 Kasım 2019 21:00

Bence çok abartılan biri ki son yorum da tam altı yıl önce yapılmış.

Cevap Yaz

mkurtsen

28 Ekim 2013 23:12

Fatih Akın “Aşk, Ölüm ve Şeytan” üçlemesinin son halkası ,için kamera arkasına geçti.yönetmen “Duvara Karşı” "Yaşamın Kıyısında” Üçlemenin “Şeytan” bölümünü temsil eden The Cut 'ın başrolünde “A Prophet” filmiyle yıldızı parlayan Fransız aktör Tahar Rahim' oynuyor.

Cevap Yaz

sinemadelisi

30 Haziran 2013 01:45

son 20 yılın en iyi 5 türk yönetmeninden biridir .Bence sıralama şu şekilde 1-Nuri Bilge Ceylan 2-Zeki Demirkubuz 3-Çağan Irmak 4-Ferzan Özpetek 5-Fatih Akın

Cevap Yaz

ümittopcu

6 Aralık 2012 14:14

ben ilk solino filmini izlemiştim Fatih Akının, öncesinde ve sonrasında hep değişik konular,değişik senaryolar gördüm fakat ortak bir nokta dikkatimi çekti kültürler arası etkileşim. ele alduğı konuları ustalıkla senaryoya dökebilmesini başaran nadir yönetmenlerden biri başarılarının devamın devamını dilerim.

Cevap Yaz

gecedensonra

12 Nisan 2011 21:59

almanya da yaşayan fatih akın almanya daki türklerin alman toplumuna ve batı toplumuna olan uyumu konusunda enfes tespitler yaparak ve bu bağlamda bu sentezi çok güzel anlatarak başarıyı yakalamış buna da usta işi görüntü de eklenice adamın ödüllere alışık olması gayet normal...

Cevap Yaz

fdts

6 Aralık 2009 09:37

başarılı bir yönetmen üklemizi yurt dışında çok güzel temsil ediyor.

Cevap Yaz

Yuxel1907

3 Aralık 2009 17:40

isviçre'deki tuhaf Minare yasağına son filminin galasını İsviçre'de yapmayacağını belirterek, belki de pek çok siyasi kimlikten daha Güçlü/Etkili bir mesaj vermesini mühimsiyorum. Aferim Fatih Akın, gerçek kimliğini unutmadığın için..

Cevap Yaz

Benyas

1 Aralık 2008 17:38

Sinema dili çok farklı , etkileyici ve başarılı..

Cevap Yaz

miss_carlione

31 Ağustos 2008 01:49

ozili sana yazmak kolay gelmiş fatih akın duvara karşıyı çekerken kim mali destekte bulunmş ve film hangi yapımla vizyon olmuş bi araştır bence fatih akın filmlerini çekmek için kaç türk kapısı çalmş altın ayıya kadar hangi türk destek vermş bu adama ama adam istanbul hatırasında türk şarkılarını anlatıyo kendi müziğimizi anlattm diyo

Cevap Yaz

ozili

1 Temmuz 2008 14:10

gerçekten sağlam filmler yapan ii bi yönetmen.ama türk bir yönetmen deil alman yönetmen türkleri barbar gören bi adam türk olamaz.duvara karşıda sibel istanbula dönüyor ve sokakta dayaktan gebertiliyor yaşamın kıyısında lotte aytene yardım etmek için istanbula geliyo ve 6 yaşındaki çocuk tarafından öldürülüyor.şimdi diyeceksenizki türkiyede olmuya sanki böle şeyler oluyo ama almanyada hiç mi bişiy olmuyo oluyo ama nedense  hep türkiyenin aksayan yönü gösteriliyor.  çok iyi yönetmen ama ne yazıkki türklükten sınıfta kalıyor.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica