Fatih Akın

Doğum Tarihi 25 Ağustos 1973
Doğum Yeri Almanya
Eğitim Durumu Hamburg Devlet Güzel Sanatlar Akademisi

Biyografisi

Trabzonlu bir ailenin çocuğu olarak doğan Akın, 1994 yılında girdiği Hamburg Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (Hochschule für bildende Künste Hamburg veya kısaca HfbK) Görsel İletişim Bölümü'nden (Visu elle Kommunikation) 2000 yılında mezun oldu. Eğitimi sırasında Wüste Film şirketiyle çalışmaya başladı. 1995 yılında ilk kısa filmi Sensin – Du bist es!'i yönetti ve bu filmle Hamburg Uluslararası Kısa Film Festivali’nde izleyici ödülünü aldı.

Pek çok ödül kazanan 'Getürkt' isimli ikinci kısa filmini 1996 yılında yönetti. İlk uzun metraj denemesi olan Kurz und Schmerzlos'u (Kısa ve Acısız) 1998 yılında çekti.

Başrollerini Moritz Bleibtreu ve Chritiane Paul'un oynadığı diğer bir uzun metrajlı filmi Im Juli (Temmuz'da) de pek çok ödül aldı. Ardından görece büyük bütçeli bir film olan ve göçmen kültürünün anlatıldığı Solino'yu çekti.

Fatih Akın, başrollerinde Meltem Cumbul, Güven Kıraç, Sibel Kekilli ve Birol Ünel'in yer aldığı Duvara Karşı (Gegen Die Wand) isimli projesiyle Metin Erksan'ın Susuz Yaz'ından 40 yıl sonra Berlin Film Festivali'nde Altın Ayı ödülünü kazanan Türk yönetmen oldu.

2005 yılında Kebab Connection isimli bir filmin senaristliğini, diğer kişilerle beraber, üstlendi. Aynı yıl içerisinde Crossing the Bridge: The Sound of Istanbul (İstanbul Hatırası) adlı, İstanbul'un barındırdığı değişik müzikleri ve müzik kültürleri üzerine bir belgeselin yönetmenliğini yapmıştır. Belgeselin anlatımını Almanya'nın ünlü endüstriyel rock gruplarından Einstürzende Neubauten'ın bas gitaristi Alexander Hacke yapmıştır.

2005 yılında Cannes Film Festivali'nde Salma Hayek,Javier Bardem ve Emir Kusturica ile birlikte jüride yer almıştır. "Yaşamın Kıyısında" filmi, Ekim 2007'de Türkiye'de gösterime girmiştir.

Yönetmen (18)

Senaryo (14)

Yapımcı (13)

Oyuncu (12)

Son Yorumlar (24)

mkurtsen avatar mkurtsen 28 Ekim 2013 23:12:07

Fatih Akın “Aşk, Ölüm ve Şeytan” üçlemesinin son halkası ,için kamera arkasına geçti.yönetmen
“Duvara Karşı”
"Yaşamın Kıyısında”
Üçlemenin “Şeytan” bölümünü temsil eden
The Cut 'ın başrolünde “A Prophet” filmiyle yıldızı parlayan Frans ız aktör Tahar Rahim' oynuyor.

sinemadelisi avatar sinemadelisi 30 Haziran 2013 01:45:17

9

son 20 yılın en iyi 5 türk yönetmeninden biridir .Bence sıralama şu şekilde
1-Nuri Bilge Ceylan
2-Zeki Demirkubuz
3-Çağan Irmak
4-Ferzan Özpetek
5-Fatih Akın

ümittopcu avatar ümittopcu 06 Aralık 2012 14:14:19

ben ilk solino filmini izlemiştim Fatih Akının, öncesinde ve sonrasında hep değişik konular,değişik senaryolar gördüm
fakat ortak bir nokta dikkatimi çekti kültürler arası etkileşim.
ele alduğı konuları ustalıkla senaryoya dökebilmesini başaran nadir yönetmenlerden biri başarılarının devamın devamını dilerim.

Yandex.Metrica