Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Edip Akbayram

Edip Akbayram

Doğum Yeri : Gaziantep

Doğum Tarihi : 29 Aralık 1950

Hakkında : Henüz 9 aylıkken çocuk felcine yakalandı. Daha sonraları Adana'ya yerleşti ve kendi orkestrasını kurdu.1968 yılında liseyi bitirip İstanbul'a geldi. Lisede kurdukları orkestrada Pir Sultan Abdal'ın, Karacaoğlan'ın deyişleri üzerine yaptıkları besteleri çalıp söylemişlerdi. İlk plağını da lise yıllarında yaptı: "Kendim ettim kendim buldum". İlk plağını çıkardığı grubun adı Siyah Örümcekler'di. Plakta zaten "Siyah Örümcekler-Gaziantep Orkestrası" ve "Edip Akbayram ve Siyah Örümcekler" başlıkları altında iki farklı baskıyla çıktı. 1972 yılında Aşık Veysel'in bir şiirinden esinlenerek gerçekleştirdiği ilk bestesi olan "Kükredi Çimenler" ile, Günaydın gazetesinin yeniden düzenlemeye başladığı Altın Mikrofon yarışmasıyla yurtçapında üne kavuşur. "Aldırma Gönül" ve "Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz" adlı şarkılarıyla satış rekorları kıran ve altın plak kazanan sanatçının çeşitli kuruluşlar tarafından verilen 250 kadar ödülü mevcuttur. 1974'te Dostlar Orkestrası'nı kurdu ve Anadolu rock müziğinin önde gelen isimlerinden biri oldu.portiangel

15 Nisan 2013 16:18

Protest müziği bu kadar başarılı icra eden bir de Ahmet Kaya vardı sanırım.Sanatınızdan ötürü sizi tebrik ediyor saygılar sunuyorum..

Cevap Yaz

Cnyylmz

29 Ağustos 2012 01:39

Sayın Edip Akbayram bu ülkenin yetiştirdiği en değerli sanatçılardandır. Mustafa Kemal Atatürk' ün sanatkar tanımlamasına uyan gerçek sanatkardır. Türkiye' nin mihenk taşıdır.

Cevap Yaz

kartal tibet tutkunu

28 Mart 2011 00:21

Naçizane: Ata sözümüz olan, bir deyim vardır. Sanatçı tam'da bu söz için biçilmiş bir kaftan. "Adam gibi adam" Bende bunu 'Sanatçı gibi, sanatçı' demeye, uygun bulurum.. 1972 yılından beridir, izlemeye çalıştığım ender sanatçılar içinde'de yer alır!. Ne yazık, bende onu sinemada hiç görmedim. Mesela "BENİM OĞLUM" şarkısına uygun kurgusu olan bir konsept hiçte, fena olmazdı hani?..

Cevap Yaz

yedikule_zindanı

2 Kasım 2009 09:46

Geçende [c.tesi] kendisi ile gene görüştüm, iyi imiş.Eski şarkılarını hala dinleriz ..Bir yeni fotoğrafını yükledim buraya,daha başka karelerini de yüklerim.

Cevap Yaz

Halil Güneşli

7 Kasım 2008 18:00

ZOR İŞ

güvenilmez gayrı dostun sözüne sözüne sözüne
adam olan ayrı düşmez özüne özüne özüne
aklım ermez şu feleğin işine
yalnızım ben yalnız kalmak zor iş

dar günümde koynum da bir yılan
insanlar hep çiyan yalnızlık vallah zor iş
zor günüm de koynum da bir yılan
insanlar hep çiyan yalnızlık vallah zor iş

garip sever düşer elin diline diline diline
teni değmez sevdiğinin tenine tenine tenine
aklım ermez şu feleğin işine
yalnızım ben yalnız kalmak zor iş

dar günümde koynum da bir yılan
insanlar hep çiyan yalnızlık vallah zor iş
zor günüm de koynum da bir yılan
insanlar hep çiyan yalnızlık vallah zor iş

Servet KOCAKAYA türküsü

Yorumlayan : Edip AKBAYRAM

Cevap Yaz

Sylvester Stallone

30 Ekim 2008 18:45

edip akbayram'ı siteye kim eklediyse hangi vatandaşsa veya sitedeki yöneticilere teşekkürlerimi iletiyorum,sitede ismi olması bile yetiyor(şarkılarını dinlerken beni uzaklara götüren birisi),saygılar benden büyük ustaya..usta olmayı haketmiş biri..şarkı sözleri için eline sağlık edip akbayram..

Cevap Yaz

f_ebru_b

29 Ekim 2008 01:41

sadece emek.

Cevap Yaz

Halil Güneşli

20 Ekim 2008 21:25

Edip Akbayram Gaziantep doğumludur. Sanatçı bugüne kadar yaptığı protest, anadolu rock ve halk müziği şarkılarıyla sevilmiştir. birçok trtden yasak yiyen değerli sanatçı yılmadan yoluna devam etmiştir. Çıkarttığı albümlerle ve yaşam tarzıyla halktan bir insan imajı çizen sayın akbayram sansasyonel ve magazinel basını ve reklamı hiçbir zaman tercih etmeyen akbayramı ne bir bar çıkışında nede başka bir rezalette görmeniz mümkün değildir. tüm bunlara rağmen uzun yıllar büyükçekmecede verdiği konserde yaklaşık 50-100 kişilik gelenler tarafından dinlenmiştir. ne yazık ki o sayıda konserin sonlarıda doğru git gide azalmıştır. tüm bunlara rağmen konserin sonuna kadar devam eden ve hiçbir nezaketsizlik yapmayan değerler sanatçıya sonsuz teşekkürler ederim. yıllarca önce katıldığı bir programda ilk çocukları olduğundan alacak süt parası bulamadıklarından eşiyle birlikte evlilik yüzükleri alyanslarını satmak zorunda kaldıklarını söylemişlerdir. bu onların ayıbı değil, yaşadığımız ülkede sanatçılara verilen değeri göstermektedir. ülkemiz bu tür sanatçılara ya vatan haini yada değersiz ve önemsiz kişi gibi baktıkları sürece gündemden düşmeyen magazin figürlerini ve gerçek vatan hainlerini görmemeye devam edecektir. Değerli sanatçıya sonsuz başarılar, sağlık, mutluluk ve huzurlu günler diliyorum

Cevap Yaz
Yandex.Metrica