Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Aria (Bora Ebeoğlu - Cengiz Onural - Ceyda Pirali - Cenk Erdoğan)

Aria

Doğum Yeri : Üsküdar- İstanbul

Doğum Tarihi : 1 Ocak 1997

Hakkında : Grup Denk adıyla müzik piyasasına girmişlerdir. İkili ilk kez 1987 Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali'nde Melih Kibar'ın bestesi Paydos ile katılarak 2. olmuşlardır. İlk büyük başarıyı 1987 Kuşadası Altın Güvercin Şarkı Yarışması'nda seslendirdikleri "Tasvir-i Şikayet" adlı şarkıyla elde etmişlerdir. Bu şarkı yarışmada 5. olup Çiğdem Talu Özel Ödülü'nü kazanmış ve kısa zamanda popüler olmuştur. Aynı yıl ilk albümleri "Seninle Beraberim/Akvaryum" Erdal Kasetçilik'ten piyasaya çıkmıştır. 1988 yılı Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali'nde Turhan Yükseler'in bestesi "Onikiden" ile bir kez daha ikinci olsalar da artık bütün Türkiye tarafından tanınmışlardır. Aynı yıl Uluslararası Çeşme Şarkı Yarışması'na "Onikiden"in İngilizce versiyonu "Target Twelve" ile katılmışlardır. 1989 Eurovision Türkiye Finali'nde Turhan Yükseler'in "Aşk-ı Memnu" adlı bestesiyle yarışmışlar ancak dereceye girememişlerdir. 1989 Kuşadası Altın Güvercin Şarkı Yarışması'nda Levent Çoker'in "Gerçek Aşk" adlı şarkısını seslendirmişler, Bora'nın bestesi "Aldırma"yı ise Oya, solo olarak seslendirmiştir. 1990 Eurovision Türkiye Finali, katıldıkları son Eurovision olmuştur. Bu yarışmada Bora'nın sözlerini yazdığı Turhan Yükseler'in bestesi "Serseri Aşık"ı Oya solo olarak seslendirmiş ancak 4 yıl üst üste katıldıkları yarışmada Avrupa Finali'ne gitme hakkını elde edememişlerdir. O dönemde ulusal müzik yarışmalarının müdavimi olarak anılan ikili 1990 Kuşadası Altın Güvercin Şarkı Yarışması'nda Bora'nın bestesi "Nerdesin" ile 3.lük ödülü olan "Bronz Güvercin"i kazanmışlardır. 1990 yılının sonunda gelen ve Elenor Plakçılık'tan çıkan ikinci albüm "Tiryaki"de Tasvir-i Şikayet'in yeni versiyonunu da seslendirmişlerdir. Bu albümden sonra Şahin Özer Kasetçilik'e geçmişlerdir.

Web Sitesi : www.ariamuzik.com

İlgili Filmler

Resimlermansurx

25 Eylül 2016 00:44

Aria grubu bir çok dizi,tv filmi ve sinema filmine güzel müzikler yapmış oya,bora,cengiz onursal kardeşlerden oluşan bir ekipti yeni dizi,tv filmi ve sinema filmlerinde görmek isteriz.

Cevap Yaz

draqon

16 Mayıs 2012 21:02

Güzel hoş müzikler yapan bir grup.oldukça başarılılar.

Cevap Yaz

fdts

7 Eylül 2009 23:25

çok güzel film müzikleri yapıyorlar çok başarılılar.

Cevap Yaz

BaHLuL

24 Nisan 2009 17:00

www.sinamaturk.com modetorlerinin dikkatine : "ARIA" Kurtlar Vadisi Pusu'da muzik de ismi gecmemis.Lutfen cikartiniz.Cunki Pusu basliyandan simdiye kadar son jenerigine kadar isimlere dikkat yetirdim , ama Vadide "ARIA" ismine rastlamadim.

Yetkililere Duyurulur!... 

Cevap Yaz

erkan_2236

3 Ekim 2007 05:23

Son olarak Kabuslar Evi serisinin müziklerini yapmış başarılı bi ekip...

Cevap Yaz

gerilla 447

4 Mayıs 2006 01:08

Süper bir ikili. Aria yazısı altında kim oldukları bilinmeyen bu adamlar gerçekten müziği iyi biliyorlar. Genelde Cengiz Onural yapar, Bora Eboğlu veya Oya Küçükmen okur. Süpersiniz....

Cevap Yaz
Yandex.Metrica