Levent Üzümcü

Doğum Tarihi 6 Temmuz 1972
Doğum Yeri İzmir
Eğitim Durumu Eskisehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Oyunculuğu, Los Angeles Film Okulu Oyuncu Yönetmenliği

Biyografisi

İlkokulu Karşıyaka Aydoğdu İlkokulu'nda, liseyi İzmir Eşrefpaşa Lisesi'nde okudu. Daha sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Oyunculuğu, Los Angeles Film Okulu Oyuncu Yöne tmenliği eğitimi almıştır.

Atv'de yayınlanmış olan Avrupa Yakası adlı dizide Cem Onaran karakterini canlandırmıştır. Oyunculuğun yanında haftanın 3 günü Türkmax'ta yayınlanan Akıl Şampiyonu adlı yarışmada da sunuculuk yapmıştır.

1996 yılından beri İstanbul Şehir Tiyatroları oyuncusu olan Levent Üzümcü Gezi Direnişi sürecindeki duruşu ve Sosyalist Enternasyonel'de yaptığı konuşma sebebiyle Mayıs 2015'te İstanbul Büyükşehir Belediye Yüksek Disiplin Kurulu'na sevk edilmesinin ardından Ağustos 2015'te görevinden ihraç edildi. Bir Yaz Gecesi Rüyası oyunundaki rolüyle 2015 Sadri Alışık Tiyatro Ödüllerinde Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu seçilmesinden kısa süre sonra bu karar verilmiştir.

Ada ve Batu Üzümcü'nün babası olan Levent Üzümcü, psikolojik danışman Ebru Tuay Üzümcü ile evlidir.

Oyuncu (28)

Son Yorumlar (23)

SarpBayhan avatar SarpBayhan 25 Temmuz 2015 02:29:11

Avrupa Yakası dizisiyle tanındı sevildi belki ama bence Abimm filmindeki performansı muhteşemdi. Özellikle son sahnede oyunculuğu harikaydı ve benim gözümden yaşlar gelmesine sebep vermiştir. Ancak son dönemdeki politika ağırlıkları konuşmaları, Siya si konularda yaptığı anlaşılamayan yorumlar, Evrime İnanıyorum isimli videoda oynaması gibi etkenlerden dolayı sevecenliğini kaybetmiş halkın birçok kesiminden de tepkiler almıştır. Keşke hep Avrupa Yakasında tanıdığımız gibi Uslu, Sakin ve Efendi Cem olarak kalsaydı.

vatansever10 avatar vatansever10 24 Ekim 2014 19:09:35

9

abimm filmınde süper oyunculuğu var. son vurulma sahnesınde çok hüzünlenmıstım...

selimcelal 14 Nisan 2011 19:57:04

Abim filminde performansı süperdi.4-4 lük oyunculuk sergilemiş.Bence komediden öte dram duygusal filmlerde daha iyi oynuyo

Yandex.Metrica