Veysel Diker

Doğum Tarihi 3 Nisan 1967
Doğum Yeri Muş
Eğitim Durumu Ankara Üni.Tiyatro
Ajans Talento Menajerlik

Biyografisi

“Avrupa Yakası” dizisindeki canlandırdığı Tacettin karakteri ile tanındı.

Veysel Diker, 3 Nisan 1967 tarihinde Muş’da doğmuştur. Annesi Gülten, babası Veysel Diker’dir. Çocukluğuna’ya kadar birçok şe hrinde yaşadı. İlkokulu Muş’ta okudu. Çocukluğunda terzi çıraklığı yaptı. Memur olan babası emekli olup Aydın’a yerleşmişler. Lisede amatör olarak tiyatroya başladı. Üniversitede önce harita bölümünü bitirdi, ama mesleğini yapmadı tiyatro aşkı ile bu sefer Ankara Üniversitesi (DTCF) Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümünden mezun oldu. 1990 yılından itibaren profesyonel olarak tiyatro ile uğraşmaya başladı. Okul bitince İstanbul‘a yerleşti.

Uzun yıllar çocuk ve yetişkin tiyatrolarında çalışan Veysel Diker, Sadri Alışık tiyatrosu (Kerem Alışık), Tiyatro kare (Nedim Saban), Tiyatro Dialog (Can Gürzap), İstanbul Meydan Sahnesi (Faruk Sofuoğlu) ve en son olarak kendi kurumunda tiyatro faaliyeti yapmaktadır. 2005 yılında İstanbul Ataşehir’de kurulan Tiyatro 3023’ün kurucusudur.

Trt‘de uzun süre program sundu. Birçok reklam filminde, sinema ve dizi filmlerinde oynamıştır.

1999 yılında yönetmenliğini Mahinur Ergun‘un yaptığı ve başrollerinde Selçuk Yöntem, Lale Mansur, Zuhal Olcay‘ın oynadığı “Çatısız Kadınlar” dizisinde rol aldı.

2001 yılında “Tatlı Hayat” adlı dizide Türkan Şoray, Haluk Bilginer, Asuman Dabak, Çolpan İlhan, Neco, Celal Kadri Kınoğlu, Gamze Özçelik, Emre Altuğ ile beraber oynadı.

2004 – 2008 yılları arasında “Avrupa Yakası” adlı dizide Tacettin Antepli karakterini canlandırırken oyuncu kadrosu her sezon değişse de Gülse Birsel, Gazanfer Özcan, Levent Üzümcü, Şenay Gürler, Hale Caneroğlu, Yavuz Seçkin, Veysel Diker ve Yıldırım Öcek ilk altı sezonda yer alan oyunculardır.

Veysel Diker, 25 Nisan 2009 tarihinde Emrah Dölen ile evlendi. Çınar (d.2010) adında bir oğlu vardır.

Oyuncu (49)

Son Yorumlar (11)

bltszlk avatar bltszlk 10 Nisan 2009 20:48:04

10

VEYSEL DİKER.Hayatımda ilk kez bir sanatçıyı görüp konuştum kendisi ile.kendisi sıcakkanlı ve esprili bir kişi.SAYGILAR

f_ebru_b avatar f_ebru_b 23 Ocak 2008 17:17:01

10

saf rollerini çok iyi oynuyo ve avrupa yakasında çok iyi.ayrıca seside güzel.

filimci avatar filimci 18 Kasım 2007 23:25:11

çok iyi bir oyuncu olduğu kesin ama çokta güzel sesi var

Yandex.Metrica