Handan Kara

Gerçek Adı Handan Kara Sipahioğlu
Doğum Tarihi 1 Haziran 1944
Ölüm Tarihi 15 Nisan 2017
Doğum Yeri İstanbul/Bakırköy
Ölüm Yeri İstanbul

Biyografisi

Handan Kara, Türk sanat müziği ses sanatçısıdır.

1939'da İstanbul Bakırköy’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini bu semtte tamamladıktan sonra memur olarak hayata atıldı. boş vakitlerinde bir çok üstatta n ders aldı. Bir yandan da çeşitli topluluklarla çalışarak yeteneğini ilerletti. Sahneye ilk defa 1962 yılında İstanbul’da çıktı.

Birçok Yeşilçam filminde, özellikle Türkan Şoray'a şarkı seslendirmesi yapan Handan Kara, uzun süre TRT İstanbul Radyosu sanatçısı olarak görev yaptı. Avrupa ve Türkiye'nin çoğu illerinde konserler verdi. Hamburg Türk Musikisi Korosunu kurdu ve yönetti. Handan Kara üç çocuk annesidir.

14 Nisan 2017'de İstanbul'da vefat eden Handan Kara, Ortaköy Mezarlığı'na defnedildi.

NOTLAR:

- Birçok ödülü bulunan Handan Kara, son olarak Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali'nde ödül aldı.

Son Yorumlar (7)

KartalTibetTutkunu avatar KartalTibetTutkunu 11 Ocak 2018 01:36:56

Türk sineması yeşilçam filmlerinin dillerde nağme olan
enfes şarkıları.. doyumsuz müthiş yorum ile, o güzelim
yeşilçam filmleri'nin tuz ve biberi Mekanı cennet olsun

sinemaadamı avatar sinemaadamı 04 Haziran 2016 18:23:19

10

kader ayırdı bizi şarkısı enfesti doğrusu tebrikler ablacım.

RamJam 29 Mayıs 2009 17:55:05

Handan Kara 1939 yılında İstanbulun şirin bir köşesi olan Bakırköyde dünyaya gelir. İlk ve orta öğrenimini yine aynı yerde tamamladıktan sonra memur olarak hayata atılır. Fakat bu arada çok sevdiği musikiyi hiç bir şekile ihmal etmeyip, boş vakitleri nde bir çok üstatdan ders alır. Bir yandan da çeşitli topluluklarla çalışarak yeteneğini  ilerlettir. Handan Kara bu çalışmalarının ilk semeresini 1962-1963 yılında görecektir. O sıralarda İstanbul radyosu 'Yeni Yurttan Sesler' adı altında bir program serisine başlamıştır. Tabi Handan Kara bu programda  yer almakta gecikmez. Hemen peşinden, reklam programlarında çok aranan bir sanatkar olur. Bunu takiben sahne konserleri ve melodi plak şirketi için okuduğu plaklar gelir.Türkiyede en güzel 10 kadın sesinden birisidir.  Kadın sesinin malesef erkeksileştiği günümüzde( örn:muazzez ersoy,ebru gündeş,seda sayan, vs.vs.)  Gerçek pırlanta sesler Müzeyyen Senar, Hamiyet Yüceses, Safiye Ayla,Sabite Tur Gülerman, Mualla Mukadder, Neşe Can,Handan Kara, İnci Çayırlı, Nesrin Sipahi, Gülderen Gül , Belkıs Özener gibi gerçek sanatçı ve gerçek kadın sesleri daima gün geçtikçe değeri daha da artacaktır.

Yandex.Metrica