Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Tufan Kıraç (Ali Tufan Kıraç)

Tufan Kıraç

Doğum Yeri : Kahramanmaraş

Doğum Tarihi : 17 Haziran 1972

Eğitim : Marmara Üniversitesi, Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği

Hakkında :

Türk Anadolu rock müzisyeni. Öğretmen bir babanın çocuğu olarak ilk öğrenimine doğduğu yerde başladı. 1982'de ilkokul dördüncü sınıftayken babasının tayini nedeniyle ailesiyle birlikte İstanbul'a yerleşti. İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul Hasköy'de tamamladı. Lise eğitimini tamamladıktan sonra Marmara Üniversitesi, Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği bölümüne girdi. 1992 yılına gelindiğinde Ortaköy bir barda sahne hayatına başladı.

Kendi müziğini daha geniş kitlelere duyurma, paylaşma arzusu sonucu 1994 yılında ilk demo kasetini hazırladı. Bir arkadaşının aracılığıyla TMC Film ile tanıştı. 1998 yılı Mayıs ayında ilk albümü Deli Düş piyasaya sürüldü. Dağların Kadını, Talihim Yok Bahtım Kara ve Ben Yolumu Bulurum şarkılarına klip çekildi.1999 yılı Aralık ayında ikinci albümü Bir Garip Aşk Bestesi çıktı. İlk klip şarkısı Gidiyorum'un başarısının ardından Kıraç'ın dinleyici kitlesi arttı. Bir Garip Aşk Bestesi ve Karahisar Kalesi adlı şarkılara da video klip çekildi.2001 yılı Şubat ayında Funda Arar'la yaptığı düet albüm Sevgiliye Sevgililer Günü anısı olarak dinleyicilerle buluştu. Bu albümde Sevgiliye ve Çeşminaz parçalarına klip çekildi. Aynı yılın sonunda müzikseverlerle buluşan Zaman albümüyle geniş kitlelere sesini duyurmaya devam etti. Bu albümde Endamın Yeter, Gönül, Kan ve Gül, Yıllar Sonra ve Zaman parçalarına klipler çekildi.

2002 yılında TMC Film'den gelen bir diziye jenerik ve müzik yapma teklifi müzikal yaşamında yeni bir kapı açtı. Zerda'nın jeneriği ve müzikleri geniş kitlelerin ilgisini çekmeyi başardı. Milyonlarca izleyici her hafta dizide olacakların yanı sıra müzikleri, yeni melodileri merakla beklediler. 2003 yılı baharında dizinin müziklerinden oluşan Zerda albümü müzik marketlerdeki yerini alarak başarılı bir satış grafiği yakaladı. Zerda'nın başarısını bir başka dizi, Bir İstanbul Masalı takip etti. Yüksek izlenme oranı bulunan Aliye, Binbir Gece ve Beyaz Gelincik adlı dizilerin müziklerine de imzasını atan Kıraç, Aliye/Soundtrack'le adını daha çok duyurdu.

2003 Eylül ayında yeni albümü Kayıp Şehir için stüdyo çalışmalarına başladı. Albümde yer alan Senden Başka, Tek Hatıra, Razıysan Gel, Yalan ve Ayşe adlı şarkılara video klip çekildi. Ayrıca Kıraç, 2005 yılında ilki düzenlenen 1. Beyaz İnci Televizyon Ödülleri'nde Drama dalında Bir İstanbul Masalı adlı dizi ile En İyi Müzik ödülünü kazandı. Fenerbahçe Spor Kulübü'nün 100. yılı için 2007 yılında bir de beste yaptı ve aynı sene Binbir Gece dizisinin müziğini yaptı. Üç yıllık bir aradan sonra uzun süren bir repertuar ve stüdyo çalışmalarının ardından, mayıs ayının ikinci haftasında müzikseverlerle buluşan "Benim Yolum", Kıraç ruhunun, tarzının, yorumunun bir ürünü . "Benim Yolum" albümünde 5 şarkının söz ve müziği Kıraç'a ait . Batı kökenli Rock Müziği ile Türk Halk Müziği'nin renklerini ustalıkla birleştiren Kıraç'ın yolu bu albümle batı ile doğuyu birbirine bağlıyor.  Namık Nagdaliev, Barış Bölükbaşı, Cavidan Kaya, Tevfik Yalçın, Ömer Faruk Güney'inde söz ve müzikleriyle katkıda bulundukları repertuarda yer alan özel şarkılardan biri de Ümit Yaşar Oğuzcan'ın şiirinin Kıraç tarafından bestelenmesiyle ortaya çıkan "Yıkık" Albümün ilk klibi Ömer Faruk Güney bestesi Namık Nagdaliev'e ait "Sana Mecburum" adlı şarkıya Hakan Yonat yönetiminde 16 mm film formatında çekildi...


Resimlerleon jean reno

13 Mart 2009 18:21

Garbiyeli albümü çok güzel olmuş ,özellikle de' konma bülbül konma ' türküsünü çok güzel yorumlamış .Sesi ve yorumu farklı sanatçıyı beğenerek dinliyorum,türkü albümü yaptığınız için teşekkürler .

Cevap Yaz

B a r b a r o S

29 Aralık 2008 21:28

Beğenerek dinlediğim bir ses sanatcısı. Herkesin albümünü almam KIRAÇ albümünü aldığım ender sanatçılardan biridir. Başarılarının devamını dilerim...

Cevap Yaz

filimci

6 Kasım 2008 01:56

oyunculuğuda seside besteleride mükemmel bir kişilik koyu GALATASARAYLI OLMAMA RAĞMEN bestesini yaptığı 100 yıl fb marşı mükkemmel keşke gs li olsaymış:)))

Cevap Yaz

ozcanbektas1982

1 Kasım 2008 17:00

Mükemmel bir ses...

Cevap Yaz

Sylvester Stallone

30 Ekim 2008 18:42

müzikleri çok mukemmel ama en akılda kalanı bence fenerbahçe için yaptığı 100.yıl albümüdür(100 yıl önce doğdu şanlı efsane 100 yaşında mutlu ol fenerbahçe),dizi müziklerini denince akla gelen ilk isimdir..beğeniyorum kişiliği de son derece iyidir.

Cevap Yaz

selim-ali

17 Ekim 2008 21:04

sayın kıraç çok güzel müzikler yapıyor ama beni en çok etkileyen bir istanbul masalı vede zerda oldu.. diğerleride güzel tabiki.. yüreğine sağlık kıraç..

teşekkürederim..

Cevap Yaz

ilbeyi

6 Ağustos 2008 13:27

Türkiye de gerçek sanatçı dediğimiz çok çok az insan var.Kıraç ise bence onların başında geliyor.Kıraç 1 numara

Cevap Yaz

yavuz sultan selim

24 Haziran 2008 20:03

BENCE TÜRKİYE'NİN EN İYİ 2 ROCK'CISINDAN BİRİ.DİĞERİDE FERIDUN DÜZAĞAÇTIR...

Cevap Yaz

capone

22 Haziran 2008 20:26

Türk rock müziğinin en önemli şarkıcılarından.Hele son klibinde Sevmek Zamanı adlı filmden esinlenmesi beni mutlu etti

Cevap Yaz

cerenim9

20 Haziran 2008 23:40

yaptığı dizi müziklerine hayranım, su gibi parçalar

Cevap Yaz
Yandex.Metrica