kizilprenses

kizilprenses

Hepsi

kizilprenses avatar
kizilprenses 23 Ocak 2011 00:48:01

10

En sevdiğim, hayran olduğum yönetmen. Ekibinde çalışanları çok kıskanıyorum. Bu sektörde biri olarak bana da bir gün onunla çalışmak nasip olur mu bilmem ama bu en büyük hayallerimden biri şu an. Nasıl oluyorda bu kadar basit ama çarpıcı sarsan konu ve cümleleri buluyor. Onun İstanbul'u ayrı bir güzel. her filminde Ayrı bir İstanbul var sanki. Ama kim ne derse desin Kosmos bir başka bambaşka. her filminden sonra hayranlığım katlanarak artıyor. Ve böyle bir insanın varolduğuna ve filmler yaptığına  şükrediyorum:)

kizilprenses avatar
kizilprenses 06 Ocak 2011 02:57:01

10

Hala en sevdiğim filmi budur.Sonraki hiçbir filmi bu filmin üzerimde bıraktığı etkiyi aşamamıştır. diğer tüm filmlerini kısa filmlerini de izledim. ve onlar da çok güzel. Bu sektörden biri olarak Reha Erdem ve kendisi en çok çalışmayı hayal ettiğim y önetmendir. Kimbilir hayat bu belki bir gün olur. umarım olur. kim ne derse desin ülkemizin sayılı yönetmenlerinden. kimse izlemesin sevmesin anlamasın biz bir avuç kişi olsak da yine izleriz onu zaten onun da çok umurunda değildir bu durum. adam işinde gücünde kim ne derse desin.

kizilprenses avatar
kizilprenses 06 Ocak 2011 02:51:01

10

Reha Erdem'in tüm filmlerini izlemiş takipçisi ve hayranı olarak diyebilirimki çok sevdiğim filmlerinden biri oldu. Kosmos derin katmanları olan bir film. tabiki ben daha ilk izlemede bu katmanları derinlemesine çözebilmiş değilim. olsa olsa bir iki katman anlamışımdır.Kendimi o kadar yeterli ve yetkin bulmuyorum .  Ama yine de üzerimde bıraktığı etki içimde yarattığı his çok güzeldi. fantastik, mistik, dokunaklı sürreal, gerçek, can yakıcı bir çok tanımlama yapılabilir bu film için. Ve illabir filmi sevmek için de onu dibine kadar çok iyi yemiş yutmuş çözümlemiş anlamış olmak gerektiğine inanmıyorum. üzerinizde bıraktığı etki için bile sırf bir film sevilebilir bence. Aynı tanımadan bir insanı yine de sevmek gibi. Bunun dışında Reha Erdem'in hep kafasına taktığı insan olmak insanlık gibi kavramlar yine bu filmde de var. Korkuyorum Anne filminde sık sık karşımıza çıkan ve hatta bir ara filmin adı da bu cümle olacaktı sonradan değişti.' İnsan Nedir ? ' cümlesini yine bu filmde de kullanmış. İnsan Nedir  ki temiz olsun diyor Kosmos. çok güzel anlamlı ve yalın bir cümle. Ve son olarak diyebilirimki; bu sektörde çalışan biri olarak onun ekibindekileri çok kıskanıyorum.mesleki anlamda. Onunla bir filmde çalışmayı o kadar çok isterdimki. bedava bile çalışırdım. ama nerde ne zaman nasıl olur bilmiyorum. Umarım bir gün olur. şu an benim için hayal gibi. ama en azından Türkiye de yaşayan aynı dili aynı duyguları aynı kültürel ve sosyal mirasın içinde yaşadığım bir yönetmen olduğu için çok mutluyum. gururlanıyorum. bizim böyle bir yönetmenimiz var diye. Hoş yabancı olsaydı da severdim. Ve kendisinin kıymeti çok bilinmese de ülkesinde böyle benim gibi bir avuç seveni olsa da onun pek de umurunda değil zaten böyle şeyler biliyorum. Son olarak Reha Erdem seni seviyorum,iyi ki varsın, seninle çalışmayı çok istiyorum...

kizilprenses avatar
kizilprenses 30 Mayıs 2010 20:16:05

Sanırım yazar da bir yanlışlık olmuş:) Şaşırdım.Ama yine de ellerinize sağlık.

kizilprenses avatar
kizilprenses 30 Mayıs 2010 03:45:05

By sefer farklı bir makaleyle sinema dışında müzikle larşımıza çıkan bir yazı yazmışsın. Şaşırdım. Ama yine akıcı ve keyifle okunan bir yazı olmuş ellerine emeğine sağlık.Juanito tanıdığım bildiğim bir müzisyendi.Ama senin kadar detaylı bilgiye sahip değildim.Yazıyı okurken detaylarda hüzünlendim Juanito için. İlginç bir yaşam öyküsü. Bizimle paylaştığın için sağol.

kizilprenses avatar
kizilprenses 03 Mart 2010 15:57:03

sinema televizyon sektöründen ekmek yiyen biri olarak bu işlerin ne zor şartlarda yapıldığını bilen biri olarak yine de diyorumki böyle film yapacaksanız hiç yapmayın. Tamam ilk filmdir alttan alalım Türk filmidir alttan alalım dedikçe dünya sineması içinde türk sineması hiç bir zaman bir kimlik bir yer bulamayacak. düşük bütçeli olabilirsin ya da popüler sinema yapmıyor da olabilirsin. ama hem düşük bütçeli hem de popüler olmayıp da hem de daha ilk işlerinde harikalar yaratanlar var. Bakınız İran sineması bakınız bizden Nuri Bilge Ceylan. Sırf filme başladım diye bitsin diye izledim. Filmde kendini hissetiren bir kurgu yoktu. sahneler sırf çekilmiş olmak için çekilmişti sanki.bu sahne bitti hadi diğerine geçelim der gibi. Ayrıca her sahne de mi hep genel plan kullanılır. artık sıkıntıdan planlara bakar oldum bir süre sonra acaba herhangi bir sahne de yakın plan ya da ayrıntı plan konulmuş mu diye. ama malesef seyircinin özdeşleşmesini sağlayacak karakterleri seyirciye yaklaştıracak herhangi bir yakın plana rastlamak mümkün değildi. En basit sinema eğitimini almış kişi bile bilirki bir sahne sadece genel palanlardan oluşmaz yakın planlar seyircide duygusallığı artırır. Konu dersen muhteşem değil ama İran sinemasında ne kadar sıradan konular bile çok iyi işlenebiliyorken neden bu film bu kadar kötü diye düşünmeden edemedim. Kimseye haksızlık etmek istemiyorum ama lütfen yani böyle filmler izlemeyelim çekmeyelim. çekmeden önce iki kere düşünelim. Bizim de artık bir sinemamız kimliğimiz olsun. Ama böyle filmlerle nereye kadar. Lütfen herkes özeleştirisini yapsın.Üzülüyorum böyle filmler görünce zamandan emekten çalmak,seyirciye haksızlık. biraz daha özen biraz daha dikkat lazım. 

kizilprenses avatar
kizilprenses 16 Şubat 2010 20:04:02

5

Chan Wook Park, İntikam Üçlemesi Mr Vengeance, Oldboy,Lady Vengeance filmleriyle ama özellikle de Oldboy ile sevdiğim filmlerini merakla beklediğim yönetmenler arasındadır. Bu filmi de yine uzun zamandır bekliyordum. Cannes da ödül aldıktan sonra mer akım iyice artmıştı. Ama filmi izleyince beni bir Oldboy gibi çarpmadı. Gerçi genelde bu bir çok yönetmenin kaderidir. Hangi filmi çok beğenildi kült olduysa seyirci her filmin onun üstüne çıkmasını aynı tadı vermesini bekler ki bu da maalesef yönetmenlerin uykusunu kaçıran korkulu rüyadır.Fim çok kötü diyemem.Yine kendi farklı tarzını konuşturup farklı bir vampir filmi yapmayı başarmış.Alacakaranlık filmine alternatif farklı bir vampir aşk filmi olduğu bir gerçek.Bazı yerleri abartı ve saçma gelmiş olsa da Chan Wook Park ve Güney Kore sinemasını takip eden sinema severler kaçırmasınlar yine de. Her film izlenmeye değerdir.

kizilprenses avatar
kizilprenses 16 Şubat 2010 17:26:02

Elinize sağlık Tamer Bey; yazılarınzın devamlı olmasını diliyorum.

kizilprenses avatar
kizilprenses 15 Şubat 2010 01:52:02

Doyurucu ve akıcı bir yazı olmuş elinize sağlık devamını bekliyorum.

Yandex.Metrica