SineMASAL ekibi, 2013 yılında Güneydoğu Anadolu'da 7000'inin üstünde çocuk ve gencimizin sinemanın büyüsü ile tanışma heyecanına ortak oldu.
02 Haziran 2014

Sinemasal ekibi şu soruyu soruyor: "Sinemada ilk film izlediğiniz zamanı hatırlayın: O Heyecanı, o coşkuyu ve tüm hayallerin üstünde oynadığı o "büyülü ekranı"... O anı tüm çocuklarla paylaşmak istemez miydiniz ?" 

ve ekliyor;  "2013 yılında Güneydoğu Anadolu'da 7000'inin üstünde çocuk ve gencimizin sinemanın büyüsü ile tanışma heyecanına ortak olduk".

SineMASAL, kendini paylaşma ve kültürel etkileşmeyi merkezine alan bir "sinema kültürü" festivali olarak tanımlıyor. Tamamı gönüllülerden oluşan sosyal girişimcilik projesinin amacı: Anadolu'nun kırsalına sinema kültürünü taşırken, dünyanın dört bir yanından gönüllü olarak kendilerine katılan performans sanatçılarına eşsiz güzellikleri ile Anadolu'yu ve Anadolu insanını tanıtmak.

2013 yılında, İngiltere'den kuklacı, İtalya'dan ressam, İspanya'dan flamenko dansçısı, Fransa'dan pandomim, Almanya'dan jonglör, Hollanda'dan dansçı ve müzisyenlerin dahil olduğu 45 kişilik bir gönüllü grubu ile Güneydoğu Anadolu'da Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Mardin illerine misafir oldular.

Şehir hayatının kültürel etkinlik yelpazesini açık hava sinema gösterimi etrafında taşra köylerimize ulaştırmalarında onlara yardımcı olan, kendilerinin "rüya" dedikleri "Sinema Artık Köylerde" sloganları, SineMASAL Kültür Sanat Derneği çatısı altında "Önce yedi bölgeye, sonra yedi bölgede aynı anda olacak "SineMASAL Anadolu Film Festivali" hayaline dönüştürmelerinde, sosyal sorumluluk bilinci, kültürler arası diyalog ve kültürel erişime verdikleri önem ile kendilerine güç veren kişi, kurum ve kuruluşlardan oluşan destekçi ve sponsorlarının yardımları ile ETKİNLİKLERİNİN TAMAMI ÜCRETSİZ.

SineMASAL Açık Hava Sinema Festivali, ikinci yılında yola Karadeniz'in birbirinden eşsiz doğal ve tarihi güzelliğine sahip köy ve şehirlerini ziyaret ederek devam ediyor.

Festival takvimi ve detayları için web adreslerini ziyaret edebilir, sosyal medyadan takip edebilrisiniz 

Festival Programı:

10-12 Haziran : Samsun

13-15 Haziran : Ordu

16-18 Haziran : Giresun

19-21 Haziran : Trabzon

22-24 Haziran : Rize

25-27 Haziran : Artvin

"Bu masalsı yolculuk, festivalin yaratıcısı Enes Kaya ve SineMASAL ekibinin, Türkiye'nin kırsal bölgelerinde yaşayan sosyal olanakları kısıtlı olan çoçuk ve gençleri, sinema ve sanatın farklı kollarıyla tanıştırmak istemeleri ile başladı." Bu yıl 7-27 Haziran 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek SineMASAL Açık Hava Sinema Festivali, Karadeniz'in köylerinde yaşayan çoçuk ve gençleri birbirinden güzel filmler aracılığıyla sinemayla tanıştırmanın yanı sıra, Avrupa'nın farklı ülkelerinden katılacak 12 performans sanatçısının gösterileri, oyuncuların ve yönetmenlerin katılacağı söyleşiler ile onlara dopdolu bir 3 hafta yaşatacak. 7 Haziran Cumartesi günü İstanbul'da başlayacak festival, sırası ile Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize illerinde devam ederek, 27 Haziran Cuma günü Artvin'de son bulucak.

Köylerde Sinema Keyfi

"Bir Çoçuk Değişirse Dünya Değişir" sözüne yürekten inanan SineMASAL ekibi, bu sene klasikleşmiş "SineMASAL'ın Kalbi Köyler" etkinliği ile Karadeniz'in köylerindeki çoçuk ve gençleri sinemayla buluşturacak. Köy halkına haber vermeden sabahın ilk ışıklarıyla köylere giriş yapılarak, onlara yaşayacakları masalsı günün müjdesi verilecek. Köy halkı ve civar köylerden gelen çoçuk ve gençlerle gün boyu kukla yapımından yüz boyamaya kadar birçok eğlenceli aktiviteler gerçekleştirilecek.

Havanın kararması ile birlikte, festivale İngiltere, Hollanda, Fransa, Almanya, İspanya ve İtalya'dan gönüllü olarak katılacak performans sanatçılarının Flamenko dans gösterisi, jonglör, pandomim, sihirbaz ve kukla gösterileri ile devam edilecek. Gecenin kapanışını ise açık havada, hepimizi farklı hayallere sürükleyecek filmlerle yapılacak.

Fotoğraf Çekmeyi Sevenler, Haydi Sıra Sizde

7'den 70'e her yaştan insanın katılabileceği "Benim Güzel Köyüm" isimli fotoğraf yarışmalarına geçen yıl olduğu gibi bu yıl da devam ediyorlar.

15 Mayıs-5 Haziran 2014 tarihleri arasında dileyen herkesin başvuru yapabileceği yarışmanın galipleri, 7-27 Haziran 2014 tarihleri arasında Facebook üzerinden yapılacak oylama ile belirlenecek.

Amatör fotoğrafçıların kendi köylerini anlattıkları karelerin arasından seçilecek yarışmada ilk 3'e kalanlara, fotoğraf makinesi hediye edilecek.

Şehrin Gözdesi

SineMASAL, ikinci yılında ülkemizin dört bir yanındaki güzellikleri ve kültürel özelliklerin tanıtımına daha fazla katkıda bulunabilmek için, "Şehrin Gözdesi" isimli etkinliği festival programına ekledi.

Bu etkinlik ile Karadeniz bölgesinin 6 ilinde, bölge halkına şehirlerinin tarih kokan mekanlarında ücretsiz olarak Açık Hava Film Gösterimleri yapılacak.

2. SineMASAL Açık Hava Sinema Festivali'nin gerçekleşeceği Samsun, Ordu Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin katılımcılarının yanı sıra; Karadeniz'in diğer şehirlerinden, Türkiye'nin diğer illerinden ve başka ülkelerden gelmek isteyen misafirler, turistler, meraklılar, sinemaseverler herkes bu festivalin özel davetlisi.

 YORUMLAR  ({{commentsCount}})
{{countDown || 2000}} karakter kaldı
{{comment.username}}
{{moment(comment.date).fromNow()}}
Uyarı:  Yorumunuz, yönetici tarafından onaylandıktan sonra tüm ziyaretçilerimiz tarafından görüntülenebilecektir. (Bu mesajı sadece siz görüyorsunuz)
{{reply.username}}
{{moment(reply.date).fromNow()}}
Uyarı:  Yorumunuz, yönetici tarafından onaylandıktan sonra tüm ziyaretçilerimiz tarafından görüntülenebilecektir. (Bu mesajı sadece siz görüyorsunuz)