Altın Küre'den Barbaros Tapan tarafından kaleme alınan; Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan güçlü, yetenekli, parlak Türk kadın film yapımcılarının tanıtıldığı makaleyi gururla paylaşıyoruz.
24 Mart 2022

"Pınar Toprak: Marvel Sinematik Evreni'nde uzun metrajlı bir filme imza atan ilk kadın oldu
90'ların ortalarında Türkiye'de geçen çocukluğundan beri Toprak, bir gün beyaz perde için beste yapmayı hayal etti.

Beş yaşında İstanbul'da bir konservatuarda keman çalmaya başladı ve ilkokula kadar tam zamanlı müzik eğitimi aldı ve sonunda 17 yaşında üniversite için Amerika'ya gitti. Pınar için kolay olmadı. Amerika'ya ilk taşındığında hiç İngilizce bilmiyordu. Ama çok çalışarak önce Chicago'da caz okudu, ardından Boston'daki Berklee Müzik Koleji'nde film müziği yapmayı öğrendi.

2000 yılında Los Angeles'a taşındı ve Cal State Northridge'de klasik kompozisyon alanında yüksek lisans derecesi aldı ve efsanevi besteci Hans Zimmer için çalışmaya başladı. O zamandan beri, Pınar'ın 2017'de Justice League gibi TV şovları, video oyunları, belgeseller ve süper kahraman filmlerinde iş bulma konusunda kademeli bir yükselişi oldu . Ayrıca, son derece popüler çevrimiçi oyun Fortnite ve Syfy serisi Krypton üzerinde çalıştı.

2019'da, bir Marvel Sinematik Evreni uzun metrajlı filmi Captain Marvel'a puan veren ilk kadın oldu . Seçmeleri için yedi dakikalık müzik besteledi ve bunu gerçekleştirmesi için Los Angeles'ta 70 kişilik bir orkestra tuttu. Ardından stüdyosunda fikirlerini açıklayan kısa bir video hazırladı.

Vulture'a açıkladığı gibi, “Niyetimi açıkça belirttim ve demo fırsatı geldiğinde, en iyi izlenimi bıraktığımdan emin olmak istedim. Gittim 70 kişilik bir orkestra tuttum ve orkestra şefi beni görsünler diye büyük bir prodüksiyonunu yaptım ve stüdyomda karakter ve tema hakkında konuştuğum başka bir video yaptım. Gerçekten elimden gelenin en iyisini yapmak istedim ve işe yaradığı için çok minnettarım.”

Kaptan Marvel'den sonra Toprak, bir Pixar kısa Purl attı ve ayrıca Krypton'ın ikinci sezonunda çalıştı . Ayrıca TV dizisi Stargirl ve yaklaşan romantik macera komedi filmi The Lost City'de yer aldı . Filmde Sandra Bullock ve Channing Tatum ile Daniel Radcliffe, Da'Vine Joy Randolph ve Brad Pitt yardımcı rollerde yer alıyor.Deniz Gamze Ergüven, ilk filmi Mustang'e Akademi Ödülü ve İngilizce Dışında En İyi Film dalında Altın Küre adaylığı olan Türk-Fransız yönetmendir.
Ergüven Ankara'da doğdu. Altı aylıkken Fransa'ya taşındılar ve orada dokuz yıl kaldılar. Paris'ten sonra aile Türkiye'ye geri döndü. Birkaç yıl sonra Deniz, ablası ve annesiyle Fransa'ya geri döndü. Daha sonra annesi tekrar İstanbul'a döndü ama bu sefer Gamze ve ablası Fransa'da kaldı. Paris'teki ünlü La Fémis film okuluna devam ederken, zamanını Türkiye ve Fransa arasında böldü.

La Fémis'te geçirdiği süre boyunca Ergüven, A Drop of Water ve Mon trajet préféré dahil olmak üzere birçok kısa film yazıp yönetti . Çocukluk hayali uzun metrajlı filmler yönetmekti, ancak projelerine finansman bulmakta zorlanıyordu.

Ergüven, 2011 yılında Cannes Film Festivali'nde bir atölye çalışmasına katılırken yönetmen Alice Winocour ile tanıştı. İki kadın birlikte bir senaryo üzerinde işbirliği yapmayı kabul etti. Senaryo , Winocour'un birlikte yazdığı ve Ergüven'in yönettiği 2015 yapımı Mustang oldu.

Ergüven'in ilk filmi Mustang , 2015 Oscar'larında En İyi Yabancı Film ve Altın Küre'de En İyi İngilizce Olmayan Film dallarında aday gösterildi. Aynı zamanda Fransa'da dört César ödülü kazandı. Türk asıllı genç bir kadın için bu başarı dikkat çekiciydi.

 “Projenin ( Mustang ) temelinde, kadın olmanın ve özellikle Türkiye'de kadın olmanın ne olduğu konusuna doğru ilerleyen tektonik plakaların derin hareketleri vardı. Fransa ve Türkiye arasında büyüdüm. Türkiye'ye özgü bir şey vardı, kadınların algılandığı bir cinselleştirme filtresi. Erguven, Vogue'a verdiği demeçte, çok erken yaşta başlıyor” dedi.

O zamandan beri kariyeri büyümeye devam etti. Başrollerini Halle Berry ve Daniel Craig'in paylaştığı Kings (2017) , The First (2 bölüm), The Handsmaid 's Tale (2 bölüm) ve Perry Mason'ın (3 bölüm) yönetmenliğini Ergüven yaptı.Zeynep Atakan - Palmiye Ödülü Sahibi Yapımcı
İstanbul'da doğan Zeynep Atakan, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-Televizyon Bölümü'nden mezun oldu. Televizyon reklamcılığı sektöründe çeşitli rollerde çalıştı ve yapımcılık konusunda uzmanlaştı.

Yönetmenliğini Nuri Bilge Ceylan'ın yaptığı , ödüllü  Bir Zamanlar Anadolu'da  (2011),  Üç Maymun  (2008) ve  İklimler  (2002), Yabani Armut Ağacı (2018) yapımcılığını üstlendiği filmler arasında yer alıyor. Yapımcılığını üstlendiği Kış Uykusu (2014), 67. Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye kazandı.

Genç yapımcılara ne tavsiyede bulunacağı sorulduğunda Zeynep, ewawomen.com'a “Yeni üretim yöntemleri öğrenin, festivallere ve networklere katılın, sürekli öğrenmeye devam edin. Cesur olun ve önce kısa filmlerden sonra uzun metrajlı filmlerden film çekin.”

Zeynep Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi (AMPAS), Avrupa Film Akademisi ve Asya Pasifik Sinema Akademisi üyesidir."

 YORUMLAR  ({{commentsCount}})
{{countDown || 2000}} karakter kaldı
{{comment.username}}
{{moment(comment.date).fromNow()}}
Uyarı:  Yorumunuz, yönetici tarafından onaylandıktan sonra tüm ziyaretçilerimiz tarafından görüntülenebilecektir. (Bu mesajı sadece siz görüyorsunuz)
{{reply.username}}
{{moment(reply.date).fromNow()}}
Uyarı:  Yorumunuz, yönetici tarafından onaylandıktan sonra tüm ziyaretçilerimiz tarafından görüntülenebilecektir. (Bu mesajı sadece siz görüyorsunuz)