Yönetmen Emin Alper, 'Kurak Günler'de Siyasi Manipülasyon ve Türk Homofobisiyle Mücadele Konusunda Variety'ye Konuştu.
24 Mayıs 2022

2015 yılındaki distopik draması (“Frenzy”) Venedik'te ses getiren ve yakın zamanda İstanbul'da bir dervişten seri katilin izini süren iki dedektif hakkında “Alef” dizisini yöneten Türk senarist ve yönetmen Emin Alper'in, ''Kurak Günler'' filmi Un Certain Regard'da ilk kez gösterimi ile Cannes'da.

Bir cinayeti soruştururken yozlaşmış popülist siyasete bulaşan ve yerel gazetenin sahibiyle bağ kuran Emre adında genç ve ciddi bir savcı hakkında.

Alper, Variety'ye “Kurak Günler”in sadece kendi ülkesinde değil, otoriter popülizmin yükselişini ve artan homofobiyi nasıl yansıttığını anlattı. 

Bu oldukça cesur bir şey. Sizi konuya çeken ne oldu?

Geçtiğimiz yıllarda dünyanın her yerinde benzer şeylerin olduğunu görmek beni şaşırttı. Örneğin Trump'ı yaşadık. Benim için gerçekten şok ediciydi. Bu yüzden çaresiz durumumuz hakkında bir hikaye yazmaya karar verdim. 

Yani başlangıç ​​noktası şuydu: Bu tür neo-popülist veya neo-faşist insanların insanların en temel ihtiyaçlarını nasıl sömürebileceklerini ve yozlaşmış sistemlerini nasıl yerinde tutabileceklerini göstermek istiyorum.

Başlangıç ​​noktam buydu. Asıl ilham kaynağım, Ibsen'in ünlü oyunu “Halkın Düşmanı”ydı. Ben de bunun hakkında düşünmeye başladım ve sonra hikaye oradan gelişti.

Ton olarak daha çok türe kaymış görünüyorsunuz.

Atmosferik olarak bu film ikinci filmim “Frenzy”ye benziyor. O filmde oldukça gerçekçi olmayan ve çok baskıcı bir atmosfer yaratmak istedim. Yine de tür unsurları bu filmde çok daha belirgin. Ton olarak söyleyebilirim ki en başından beri genç savcı için cehennem gibi bir atmosfer yaratmak istedim. Kendini asla rahat hissetmediği çok esrarengiz, güvensiz bir atmosfer. Aslında başlangıçta tür öğesi aklımda çok büyük değildi. Hikayeyi yazarken gelişti. Bir tür suç unsuru olmasını istedim. Bu kamuya mal olmuş kişiler, bu popülistler birçok ülkede sıklıkla suç işliyorlar. Ancak sıradan insanların genellikle suçlu yönlerini ihmal ettiklerini görmek benim için gerçekten şaşırtıcıydı.

“Alef” dizisini yapmak sizi tür film yapımcılığına daha çok yöneltti mi?

İlk nokta, belediye başkanının ve oğlunun dahil olduğu bir suç olmasını istedim. Her zaman tür filmlerini sevdim ve her zaman bazı tür öğelerini kullanmayı veya ödünç almayı sevdim. Bu filmle ilk defa bu kadar netleşti. Belki bu benim dördüncü filmim olduğundan ve belki de bir dizi çektiğim için özgüvenimin artmasıyla alakalıdır. Ama senaryoyu diziyi yapmadan önce yazmıştım.

Bu filmde eşcinsel bir ilişki ve homofobinin kınanması var. Türkiye'de bu hassas bir konu.

Evet. İlk taslakta bu konu eksikti. Ama son 3-4 yıldır homofobi Türkiye'de bir tür devlet politikası haline geldi. Halk arasında homofobi olmasının yanı sıra devlet, özellikle yeni dijital platformlara karşı homofobik bir politika geliştirdi. LGBT karakteri olan bir şov için Netflix'e gerçekten baskı yaptılar .Bu çoğumuzu kızdırdı. Çünkü beş yıl önce bu bir sorun değildi. LGBT karakterler nispeten özgürdü. Ancak hükümetin [seçim] tabanını güçlendirmek amacıyla muhafazakar bir gündem yaratmak için birdenbire bu konuyu gündeme getirdiler. Ama yine de, bununla ilgili beni ilgilendiren şey, bunun sadece yerel bir mesele olmaması. Evrensel bir mesele olması. Macaristan'da, Rusya'da neler olduğuna bakın. Bu, neo-popülist zamanlarımızla ilgili şeylerden biri. Bu yüzden hikayeye homofobiyi dahil etmeye karar verdim ve bu gerçekten çok uygun oldu.

“Kurak Günler” Türk sinemalarında oynayacak mı?

Kesinlikle Türkiye'de gösterilecektir. Orada bir sorunumuz yok. Sorun, akış platformları oynatmak isterse başlar. [Filmi satın alma konusunda] tereddütlü olabilirler. Ancak tiyatro gösterim koşullarımız nispeten ücretsizdir. Bir filmin Türkiye'de yasaklanması gerçekten çok nadirdir. 

 

 

 

 

 YORUMLAR  ({{commentsCount}})
{{countDown || 2000}} karakter kaldı
{{comment.username}}
{{moment(comment.date).fromNow()}}
Uyarı:  Yorumunuz, yönetici tarafından onaylandıktan sonra tüm ziyaretçilerimiz tarafından görüntülenebilecektir. (Bu mesajı sadece siz görüyorsunuz)
{{reply.username}}
{{moment(reply.date).fromNow()}}
Uyarı:  Yorumunuz, yönetici tarafından onaylandıktan sonra tüm ziyaretçilerimiz tarafından görüntülenebilecektir. (Bu mesajı sadece siz görüyorsunuz)