Serpil Altın’ın ilk uzun metraj bilimkurgu filmi “Bir Zamanlar Gelecek: 2121” 29. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde Dünya Prömiyerini yapacak!
31 Ağustos 2022

Yapımcılığını Korhan Uğur ve Serpil Altın’ın üstlendiği film, 12-18 Eylül tarihleri arasında Adana’da gerçekleşecek festivalin ulusal uzun metraj film yarışmasında jüri karşısında olacak. Korhan Uğur ve Serpil Altın senaryoyu da beraber kaleme almışlardır. “Bir Zamanlar Gelecek: 2121” Türkiye’nin ilk sürdürülebilir (Yeşil film /prodüksiyon ilkelerine sadık kalmaya gayret eden) film girişimidir.

Filmin konusu ise şu şekilde; 

21. yüzyılın sonlarında iklim krizi ve kıtlık sebebiyle yeryüzü yaşanılmaz hale gelir. Hayatta kalabilen az sayıda insan koloni halinde yerin altına kurdukları bloklarda yaşar.

Koloni sistemini kontrol eden Genç Yönetim’in aldığı “Kıtlık Kanunları” gereği sisteme getirilen yeni hayat karşılığında, yaşlı neslin yok edilmesi zorunludur.

Yer altındaki evlerinde kadın, adam, çocuk ve büyükanne olarak yaşayan bir ailenin hayatı yeni doğacak bebek yüzünden değişir.

 

Başrollerini Selen ÖztürkÇağdaş Onur ÖztürkAyşenil Şamlıoğlu ve Sukeyna Kılıç’ın paylaştığı filmin görüntü yönetmenliğini Kaan Çalışkan, kurgusunu Erkan Tekemen ve Serpil Altın yapmıştır.

 

 

YÖNETMEN GÖRÜŞÜ:

   Salgın sırasında evlerimizde kilitli kaldığımızda dünyanın durumunu ve insanlığın doğayı nasıl yok ettiğini düşünmek için birçok fırsatım oldu. Bu beni o kadar endişelendirdi ki, çocuklarımıza bırakabileceğimiz bir dünya olup olmayacağından bile şüphe etmeye başladım ve kendime “Bu durum devam ederse 100 yıl sonra neler olacak?" diye sordum.

   Kuşak araştırmalarım sırasında, dünya nüfusunun kademeli olarak yaşlanması ve aşırı nüfus bana bu hikayenin bel kemiği için de güzel bir fikir verdi: “Gelecekte anne adayı bir kadın kıtlık sebebiyle bir seçim yapmak zorunda bırakılsa, annesinden mi, bebeğinden mi vazgeçebilir?” İnsanların kurallar içinde birlikte yaşamalarını sağlayan sistemler insanlığa gerçekten hizmet ediyor mu? Peki 100 yıl sonra yepyeni bir sistem olsaydı nasıl olurdu? Sistemdeki hatalar yine aynı mı olurdu? Bu sistemi kim değiştirebilirdi?

Hikayem boyunca tekrarlanan “MUTLU HAYATLAR” diyaloğu ise yaşamak için sebep aradığımız anları bize yeniden hatırlatsın istiyorum. Gerçekten mutlu hayat nedir?

Serpil Altın

 YORUMLAR  ({{commentsCount}})
{{countDown || 2000}} karakter kaldı
{{comment.username}}
{{moment(comment.date).fromNow()}}
Uyarı:  Yorumunuz, yönetici tarafından onaylandıktan sonra tüm ziyaretçilerimiz tarafından görüntülenebilecektir. (Bu mesajı sadece siz görüyorsunuz)
{{reply.username}}
{{moment(reply.date).fromNow()}}
Uyarı:  Yorumunuz, yönetici tarafından onaylandıktan sonra tüm ziyaretçilerimiz tarafından görüntülenebilecektir. (Bu mesajı sadece siz görüyorsunuz)