Cemil Ağacıkoğlu’nun yönettiği ve 9. Boğaziçi Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Yarışması’nda yer alan Kafes filmi seyirciyle buluştu.
30 Ekim 2021
1.
 Kafes Filminin Ekibi 9. Boğaziçi Film Festivali’nde İzleyici Karşısına Çıktı

9. Boğaziçi Film Festivali'nin Ulusal Uzun Metraj Yarışma filmlerinden olan Kafes, İstanbul seyircisiyle ilk kez bir araya geldi. Cemil Ağacıkoğlu imzalı Kafes'in gösterimi, 26 Ekim Salı akşamı Atlas 1948 Sineması'nda gerçekleştirildi. Gösterim sonrası ekibin katılımıyla bir söyleşi düzenlendi. Söyleşiye, filmin yönetmeni Cemil Ağacıkoğlu, yapımcı Sezgin Üstün San ve oyunculardan Tarhan Karagöz, Murat Kılıç ve Sonat Dursun   katıldı. Söyleşinin moderatörlüğünü ise akademisyen ve sinema yazarı Murat Tırpan gerçekleştirdi.  


Kafes filmi, eski bir polis memuru olan, işini kaybettikten sonra arka sokaklardaki bir otelde çalışmaya başlayan ve tek umudu, adaletin yerine gelip mesleğe geri dönmek olan Hasan'ın hikayesini anlatıyor. Kafes gösterimi sonrası izleyiciler söyleşiye katıldı ve ekibi alkışlarla karşıladı. Yönetmen Ağacıkoğlu, ekibi tanıttı ve izleyicilere filmi izledikleri için teşekkür etti.

 

Yönetmen Ağacıkoğlu, projenin oluşum süreci sorusuna, adalet ve ihanet kavramlarını işlemek istediğini ve bunun için kendine bir alan yarattığını belirtti, mekanların da geçmişiyle ilgili olduğunu söyleyen yönetmen, çocukluğunun geçtiği yerleri filmde kullanmak istediğini sözlerine ekledi ve "Kardeşlerin bile bir menfaat söz konusu olduğunda nasıl ayrıştığını anlatmak istedim." dedi.

 

Başrol oyuncularında Tarhan Karagöz, "kafeste olmak nasıl bir duygu?" sorusuna, filmde bir oyuncu olarak var olma anlamında keyifli olduğunu ama karakterin durumunda bunun pek iyi gözükmediğini söyledi. Karagöz, karakterinin umutsuz olduğunu görüşüne ise; Hasan karakterinde ufak bir umut parıltısı vardı. O parıltı olmasaydı farklı bir yol izleyebilirdi ama o umut, yaptığı eylemlerin hepsinin sebebi oldu." şeklinde cevap verdi.

 

 Filmin oyuncuları arasında yer alan Murat Kılıç, "Cemil Abi'nin hayata bakışı ve genel karakteristik özelliği duygusal bir insan olmasını sağlıyor. Yaşama dair çözümlemeler konusunda çok ortak noktamız var. Buna istinaden, yarattığı karakterlerin filme çok iyi yansıdığını düşünüyorum." dedi ve filmin kendisi için memleketten insan manzaraları gibi bir anlamı olduğunu da sözlerine ekledi.

 

Filmin yapımcısı Sezgin Üstün San, pandemi sonrası seyirciyle buluşmanın harika bir his olduğunu, çok mutlu olduğunu ve filmde, gerçek bir dünyayı anlatmak istediklerini söyledi. Bu film sayesinde bu otelin varlığını öğrendiğini de söyleyen San, doğal karakterlerin seyirciye geçebilmesini istediklerini ve bunu başardıklarını görünce mutlu olduğunu söyleyerek sözlerini sonlandırdı.

 

Festivalde 27 Ekim Çarşamba

 

9. Boğaziçi Film Festivali'nin beşinci gününde, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Kısa Kurmaca Film Yarışması, Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması'nda yer alan filmlerin gösterimi yapılacak.

 

Atlas 1948 Sineması'nda 13.00 seansında Susana Nobre'nin "Jack'in Yolculuğu", 16.00 seansında Ulusal Kısa Kurmaca Film Yarışmasında yer alan "Aynı Gecenin Laciverti", "Hemnefes", "Jülide", "Soğuk", "Yüksek İrtifa Ya Da Şeylerin Tuhaflığı" filmlerinin gösterimi , 18.30 seansında Ulusal Kısa Kurmaca Film Yarışmasında yer alan ""Akıntı", "Benden Korkmana Gerek Yok", "Cemile", "Disonans", "Plastik Dünya"  ve 21.00 seansında Kiro Russo'nun "Büyük Hareket" filmlerinin gösterimi gerçekleşecek.

 

Sinemaseverler Kadıköy Sineması'nda ise 13.00 seansında Cemil Ağacıkoğlu'nun "Kafes", 16.00 seansında Sinan Sertel'in "İçimdeki Kahraman", 18.30 seansında Emre Kayiş'in "Anadolu Leoparı" ve 21.00 seansında Semih Kaplanoğlu'nun "Bağlılık Hasan" filmlerini izleyecekler.