Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Eylül Fırtınası

Eylül Fırtınası

8,34

(18 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 11 Şubat 2000 2 Saat0 Dk Dram Politik Dram, Politik

Yönetmen: Atıf Yılmaz Atıf Yılmaz

Ülke: türkiye

Gişe: 125.039

Oyuncular: Selim Karadana, Hanife Taşören, Ceren Sarp, Gaye Boralıoğlu, Selahattin Duman, Ozan Uğurlu, Yılmaz Tüzün, Ayten Uncuoğlu, Ömer Yılmaz, Tarkan Özdemir Devamını Gör...

Ödüller: Jüri Özel ÖdülüUmut Veren Erkek Oyuncu

Konusu : 12 Eylül askeri darbesinin ilk günleri... Beş yaşındaki Metin’in (Özcan) annesi Ayten (Zara), cezaevine girer. Bozcaada’da yaşayan dedesi Hüseyin Efe (Akan), küçük Metin’i yanına alır ama yaşıtları onu dışlamaya başlar. Herkes annesine ‘komünist’ demekte, babasının resmi ise adanın her tarafına asılan ‘Arananlar’ listesinde yer almaktadır.KartalTibetTutkunu

30 Ağustos 2017 04:32

Bir dönemi damga vuran, 12 eylül'le yüzleştirir bir film olarak 12 eylül dönemin yaşatığı derin sancı, bir çocuk gözüyle resmedilmekte. Filmde de minik çocuk oyuncu Kutay ÖZCAN adeta büyümüşte küçülmüş şiir gibi bıcır bıcır bir oyun oynamakta ki, izlenir. Gerçek fimden biri

Cevap Yaz

Kleberson

15 Ekim 2015 17:07

bu tür filmlerden cok var ama iyi film izlenir

Cevap Yaz

jeremiekhan

12 Eylül 2013 11:56

orta karar bir film,dönemine göre iyi sayılır

Cevap Yaz

freddie

1 Nisan 2013 12:52

bu filmde zarar nın rolünü yeşim salkım oynayacaktı başta. güzel film

Cevap Yaz

kartal tibet tutkunu

17 Şubat 2012 04:21

Benim de bu film için yorumum aynı: Kariz_ma_35 arkadaşla örtüşen bir yorum olurdu. Sağolsun filmide iyicene anlatmış.. Bir Dönemi Damga Vuran 12 eylül'le yüzleşen bir film olduğu açık. Benim de dikkati çekti çocuk oyuncu Kutay ÖZCAN'IN O, yaşta bıcır bıcır sanki büyümüşte küçülmüş gibi rolünü de şiir gibi oynuyor. Ve de herşeyiyle beğendiğim bir film daha oldu diyorum.

Cevap Yaz

kariz_ma_35

9 Kasım 2011 18:32

12 eylül döneminin sancılarını anlatan ve bunu bir çocuk gözüyle aktaran harika bir film. "Hüseyin Efe" Tarık Akan yaşı kemale ermiş kızı "Ayten" Zara'yı evlendirmiş köşesine çekilmiş biridir. Damadı "Rasim" Yosi Mizrahi devlet tarafından aranan düşünce suçlusudur. Hiç bir yerde bulunmaz eşi Ayten'i gözaltına alınır hatta işkencelere maruz kalır. Rasim yakalanır ve Ayten serbest kalır. Ayten'in arkadaşı'da aynı şekilde yakalanan birisidir ve o arkadaşlarıyla birlikte firar etmiştir Almanya'ya. Rasim ve Ayten'de bu geçici göçe dahildir. Film anlatımı ve içeriği bakımından güzel. Politik film tutkunları için başyapıt niteliğinde olabilir bu film. Filmde en fazla dikkat çeken noktalar şunlar. Başrolde Tarık Akan var ama en fazla göz önünde yer alan. Çocuk oyuncu Kutay Özcan olmuş Almanya'ya giderken sahte çocuk adı soyadı. Kutay Özcan'ın oyunculuğu ve çocukluk aşkı ile sahneleri görülmeye değer.

Cevap Yaz

DEMIR CAN

12 Eylül 2011 21:35

Ben bu filmde Zara'yı kesinlikle eğreti buldum.

Sinemanın içine girdiği çıkmazlardan birisi de kanımca seyirci çekebilmek uğruna şarkıcı manken şovmen tarzı, asıl meslekleri oyunculuk olmayan kişilerin ,filme reklam olması için oynatılmasıdır.Zara, herkes beğense de bence çok başarısız bir oyunculuk sergilemiştir.O'nun yerine daha başarılı bir çok karakter oyuncusu seçilebilirdi.

Başka açılardan baktığımızda filmde, Uçrtmayı Vurmasınlar etkisi ciddi bir şekilde göze çarpmaktadır.Zaten bir çocuğun gözünden psikolojik travma  yahut dram anlatımı, Uçrtmayı Vurmasınlar Filmi ile en zirve noktasına ulşamıştır.İkinci sıraya da Babam ve Oğlum konulabilir bence.bu film bence üçüncü sırada. 

 

Cevap Yaz

afarikan

2 Eylül 2009 18:21

1980 askeri darbesinin bir çocuk gözüyle aktarılması ve olayın insanı yönünün vurgulanması.Darbeyi anlatan insanın içine içten bi şekilde dokunacak tarzda bir film. -Sadık amca da idam mı edilecek şerife teyze -hayır o 130 yıl hapise mahkum - insan kaç yıl yaşar şerife teyze-60,70 bilemedin 80 film: Babam ve oğlum, Kız kardeşim momo gibi bazı filmlere esin kaynağı olmuşa da benziyor çekim açıları,anlatı tarzı, ve dramatik yapısıyla size dokunan bir film.

Cevap Yaz

melisrenan

23 Haziran 2009 19:59

Filmde Nejat İşler ve Zeynep casalini'yi pek hatırlayamadım şimdi, Zara'nın performansı oldukça iyi di ama daha iyi olabilirdi bence. Çok güzel bir hikaye başarılı bir anlatım ve mükemmel bir sunuş.

Cevap Yaz

mawi yel

20 Mayıs 2009 17:41

zara ve tarık akan mükemmeldi çok güzel bir atıf yılmaz filmi izlememek hata yapmakla eşittir.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica