Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Atıf Yılmaz (Atıf Yılmaz Batıbeki)

Atıf Yılmaz

Doğum Yeri : Mersin

Doğum Tarihi : 9 Aralık 1925

Ölüm : 2006-05-05

Eğitim : Güzel Sanatlar Resim

Hakkında : 1951 yılında sinemaya giren yönetmen; Zeki Ökten,Yılmaz Güney,Şerif Gören,Ali Özgentürk'ün ustalığını da yapmış sayılır. Sinemamızın 1950 den sonraki her dönemine imza atmış olan sanatçı birçok meslek örgütlerinin de kuruculuğunu yapmıştır.Filmlerinde ticari kaygılar rastlansa da belli üslup ve anlatım kolaylığı dikkat çekmiştir.Kendi deyimiyle sinemayı önemli bir sanat saymamakla birlikte filmlerinde daima belli bir kalite tutturmuş,Yeşilçam da özel bir yer ve öneme sahip olmuştur. (yazan:yasa)

İlgili FilmlerArsivci86

4 Mayıs 2019 23:15

Türk Sinemasının en başarılı yönetmenlerinden... Özellikle 80li yıllarda yaptığı her iş birer şaheser... Nurlar içinde uyusun...

Cevap Yaz

KartalTibetTutkunu

22 Temmuz 2017 19:43

Türk sineması yeşilçam'ın altı altın yönetmeninden biri (diğerleri Osman SEDEN Ertem EĞİLMEZ Metin ERKSAN Lütfi AKAD Kartal TİBET Mekanı cennet olsun

Cevap Yaz

murat1984

9 Ocak 2017 14:32

Türk sinemasının kilometre taşlarından olup en iyi yönetmenlerinden biridir.Kötü filmi yoktur.Her türde film çekmiştir.Daha çok komedi ve aşk filmleri daha iyidir. Allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

Ciggarette44

24 Ağustos 2013 18:29

Yeşilçamın değerli yönetmenimiz Allah rahmet eylesin.Ah Güzel İstanbul filmi harika

Cevap Yaz

Hakan_Irızak

11 Ekim 2012 20:11

120 film..onlarcası kült...Allah rahmet eylesin harika yönetmenimize

Cevap Yaz

Ciggarette44

13 Ağustos 2012 19:01

Atıf Yılmaz gerçekten çok iyi bir yönetmenimizdir.120'ye aşkın film çekmiş bir yönetmen ama Osman f.Seden'le karşılaştırsak Osman f.seden yeşilçamda en üstün bir yönetmen olmasına rağmen hatta yeşilçamda en çok yönetmenler arasında yapım ve en çok film çeken yönetmenimizdi siyah beyaz filmlere damgasını v urmuş bu yönetmen ve yapımcı neden hiç ödül almadı anlamadım.eee bu noktada Osman F.Seden vasat yönetmenlar arasınamı giriyor.ayrıca çok iyi bir senaristimizdi...

Cevap Yaz

eylül fırtınası

28 Mayıs 2011 14:36

Ö.Lütfü Akad,Metin Erksan,Osman F.Seden,Memduh Ün ve Halit Refiğ ile beraber ''Sinemayı Sanat Yapan''ustalar grubunun en mümtaz üyelerinden birisidir.

Türk Sineması'nın biçimsel ve içeriksel olarak kendine özgü anlatı dilinin gelişmesinde,şekillenmesinde ve olgunlaşmasında en büyük pay sahibi yönetmenlerdendir.Yeşilçam'a renk,ruh ve kişilik kazandırmış büyük bir ustadır,sinemamızın en üretken ve renkli figürlerinden birisi olarak anıtsal bir isimdir.

1950'li yılların başından ölüm tarihi olan 2006 yılına değin sürekli yenilik tür ve tarzların peşinde koşmuş,belirli bir anlatım tarzı ve tematik çerçevesinde dönüp durmamıştır.80 yaşında dahi ilk filmini çekecek olan yeniyetme bir yönetmenin heyecanını ve coşkusunu kaybetmemiştir.

55 yıllık bir zaman diliminde sürekli sinemanın içinde bulunmuş,her devrin adamı olmuştur.Hiçbir zaman demode ve sinirli bir rejisör eskisi olarak hayata küsüp köşesine çekilmemiştir.Yeni gelişen,yeşeren fikirsel ve biçimsel akımları izlemiş,kendini yenilemiş,geliştirmiş,ayak uydurabilmiştir.Çoğu kez de kendisi özellikle 80 sonrası kadın odaklı filmleri ile gündemi belirleyen isim olmuş,bir kuşağı peşinden sürüklemiş,derinden etkilemiştir.

Popülerliği ve popüler olanı asla dışlamamıştır.Popüler olmak,halk filmi yapmak adına da asla bayağılığa düşmemiş,taviz vermemiş,furyalara boyun eğmemiş,piyasa işi filmlerinde dahi belirli bir düzeyin altına düşmemeye özen göstermiştir.

Bu bağlamda Metin Oktay'dan,Uğur Dündar'a,Sezen Aksu'dan Mazhar Alanson'a,Uzay Heparı'dan Beyazıt Öztürk'e,Zara'ya kadar o an kim popülerse filmlerinde dahil etmekte beis görmemiştir.Ancak bu durum bir bakış açısıyla halktan kopuk olmamak,halkın beğenilerine uygun davranmak olarak değerlendirilebileceği gibi oportünizm veya ticari zeka olarak ta değerlendirilebilir.

Zeki Ökten,Şerif Gören,Halit Refiğ,Yılmaz Güney gibi isimlerde yanında yetişerek,sinemanın inceliklerini ondan öğrenmiştir.Bu yönüyle de Atıf Yılmaz ''ustaların ustası''dır.

Dramdan,komediye,fantastikten müzikale geniş bir skalası olan usta yönetmen ayni zamanda sanatın diğer dallarına da ilgili,çok yönlü bir düşün adamı,bir entelektüeldi.

Çok sevdiği Ömer Kavur gibi o da sinemamıza silinmez izler bırakarak ve daha çekmeyi hayal ettiği bir dolu film projesini de beraberinde götürerek hayata veda etti.

Cevap Yaz

MGUNAY

4 Ağustos 2010 16:59

çok sevdiğim bir yönetmen yönettiği filmleri ilgiyle izlemişimdir kendisine yakışmayan film düş gezginleri filmidir umarım sadece ekonomik sorunlardan dolayı yapmıştır Allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

Sineperi

16 Mart 2010 00:35

Eş durumundan feminist bir erkek yönetmen :) Teşekkürler Deniz Türkali türk sinemasına kadına eğilen bir yönetmen kazandırdığın için... eh evlilikler her zaman boşa değildir :)

Cevap Yaz

kartal tibet tutkunu

18 Şubat 2010 11:38

Ben; yönetmen "Atıf YILMAZ BATIBEKİ" için. O sinemada bir ekol'dü diyorum... Onunda ruhu şad olsun.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica