Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Mine

Mine

8,50

(19 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 1 Ocak 1983 1 Saat 27 Dk Dram Duygusal Dram, Duygusal

Yönetmen: Atıf Yılmaz Atıf Yılmaz

Ülke: türkiye

Oyuncular: Koray Ergun, Mehmet Esen, Celile Toyon, Selçuk Uluergüven, Belkıs Dilligil, Kerim Afşar, Hümeyra Akbay, Cihan Ünal, Türkan Şoray, Aslan Altın Devamını Gör...

Konusu : Film, mutsuz bir evliliği sürdürmeye çalışan Mine’nin bir yazarla yaşadığı aşkı anlatır. Mine istasyon şefinin karısıdır. Kocası Cemil kaba ve anlayışsız biridir. Bu yüzden Mine’nin mutsuz bir evliliği vardır. Kasabadaki bütün erkekler Mine’ye ilgi duymakta ve hakkında ileri geri konuşmaktadır. Kadınlar bu ilgiyi kıskanıp Mine’nin dedikodusunu yaparlar. Mine’nin tek arkadaşı kasabadaki lisede edebiyat öğretmeni olan Perihan’dır. Perihan’ın yazar olan ağabeyi İlhan kasabaya geldiğinde Mine ile yakınlaşır. Ancak ikilinin bu yakınlaşması birçok sorunu da beraberinde getirecektir.Ali_Alamuti

13 Haziran 2019 23:30

Oldukça sinir bozucu bir konu. Senaryodaki birçok detay gerçekçi olsa da bazı yerlerde mantıksızlık söz konusu. Evet, maalesef toplumumuzda, özellikle küçük yerlerde kadına bakış açısı bu şekilde acımasız ve gerçeklik dışı olabiliyor. Ancak, buradaki gibi bu kadar güzel biri ile evli olan kişi, böyle duyarsız değil, aşırı kıskanç olur gibi geliyor bana. Mine gibi her şeyin farkında olan defansif biri, hele de evli ise, mutsuz bile olsa bunu belli etmeyip, daha dikkatli olurdu. Ortamdakilerin onca laf dokundurmasına, ortam yaratmalarına rağmen her durumda onları haklı çıkarırmışcasına hareket etmezdi sanki. Ahmet Uğurlu ve Erdal Tosun, sıradışı rollerde oynamışlar.

Cevap Yaz

Tuba.Artan

14 Nisan 2019 01:04

Gözümde Şoray karizmasının yerle yeksan olduğu film. O dönem Rüçhan beyle ayrılmasıyla, meşhur tabuları da otomatikman yıkılmış oldu. Sanırım filmden sonra Cihan beyle de evlenmiş.

Cevap Yaz

performer

13 Nisan 2019 22:56

Atıf Yılmaz'ın bence en iyi 10 filmi sıralamasında yeri olan güzel bir film... en az 10-15 yıldır izlememiştim.

Cevap Yaz

karademir1981

14 Nisan 2015 22:11

Ustalar geçidi...Senaryo Necati Cumalı'nın oyunundan, yönetmen Atıf Yılmaz, oyuncular Türkan Şoray, Cihan Ünal, Hümeyra, Selçuk Uluergüven, müzikler Cahit Berkay...Ana eksende bir kadın filmi Mine ama yan temalarla film bunun çok ötesine geçiyor. Kasaba tutuculuğu, yalnızlık, yemek ve içmek dışında bir aktivitesi olmayan kültürden yoksun bir burjuva çevresi, toplumsal ikiyüzlülük yan temalar olarak karşımıza çıkıyor. Mine karakterinin sıkışmışlığı ve yalnızlığı gerçekten üzüntü veriyor insana. Aslında Atıf Yılmaz filmleri bu ülkede okullarda ders olarak okutulmalı derim ben. İnsan Atıf Yılmaz gibi bir ustanın filmlerini izleyince kadınlar için hayatı biraz daha yaşanır kılmak adına ne yaptım veya ne yapabilirim diye kendine soruyor. İş yerinde, evde, sokakta davranışlarımda dikkat etmem gereken, ölçüsüz ya da ayrımcı olduğum yönler var mı? Daha anlayışlı ve kibar olabilir miyim? Bilmeden, anlamadan kadınları kısıtlıyor veya kırıyor muyum?... Filme ilişkin uzun uzadıya analizlere girmeye gerek yok ama her sahne, her diyalog pek çok tespit yapmanıza ve bahsi geçen soruları sormanıza neden oluyor. Meğer Türk sinemasında ne hazineler varmış da haberim yokmuş dedirten bir film...10/10

Cevap Yaz

nedim8387

1 Ocak 2014 16:29

film, atıf yılmaz ve ömer kavur ikilisinin mükemmel bir çalışmasıdır. ayrıca filmin müzikleri efsane isim cahit Berkay'a ait. film, Isparta-Eğirdir'de geçiyor. bazı sahneler kasabanın tren istasyonunda çekilmiş, istasyonun şimdi hali ise çok kötü, bakımsız ve terkedilmiş.

Cevap Yaz

sinemadelisi

7 Temmuz 2013 18:33

Türkan Şoray kanunlarının yıkıldığı bir filmdir. Toplumsal mesajı olan kaliteli bir yapımdır.

Cevap Yaz

Göztepe

3 Nisan 2013 17:18

Yorumuma nerden başlasam bilemiyorum toplum çerçevesinde belkide kadına bakış açısının en güzel örneğidir bu film. Kasabanın güzel herkesin gözü üzerinde bir kadın olan Mine. Kasaba halkının adeta yiyecek gibi ona bakması üstelik gelişmiş bir yerleşim merkezinde pekte tutarlı değil. Mine rolünü ben Türkan Şoray'a çok fazla yakıştıramadım filmde çok fazla uyumlu bir karakter gibi durmuyor bence. Bu tarz bir role yan rolde yer alan Hümeyra belkide daha isabetli olabilirdi oda olmazsa alternatif olarak Fatma Girik diyebilirim. Aynı şekilde Cihan Ünal çok doğru bir tercih değil onun yerinede Kadir İnanır yada Hakan Balamir daha doğru bir tercih olabilirdi. Cihan Ünal'ı ve Türkan Şoray'ı rollerinde çokta yakıştıramadım bana uyumlu değiller gibi geldi tabi bu benim fikrim. Ama bence filmin en güzel aktristi Hümeyra idi fiziği ve güzelliği ile izlerken onu adeta büyülendim keşke bu filmde başrolde yer alsaydı. Değişik bir film olmakla birlikte Türkan Şoray'ın son sahnelerindeki sevişme sahneleriyle nefes kesen bir film. !

Cevap Yaz

ozkaracam

19 Ocak 2011 11:20

Necati Cumalı'nın aynı adlı oyunundan başarılı bir edebiyat uyarlaması. Cumalı, öykü ve romanlarında olsun, oyunlarında olsun büyük kenti değil, kasaba ve köyleri kendine konu alır, buradaki insanları işlemeyi severdi. Sanıyorum, gençliğinde bir süre Urla'da avukatlık yapmış olmasının da bunda payı vardı. Kasaba ortamı, bu filmin kahramanları için kısa sürede boğucu bir cehenneme dönüşmekte gecikmiyor. Kitle psikolojisinin yeri geldiğinde ne kadar ürkütücü olabileceğini görüyoruz. Cumalı, Ege kasaba ve köylerinde yaşayan insanların bastırılmış cinsel duyguları ve bunun yarattığı sonuçları Ay Büyürken Uyuyamam adlı öykü kitabında da işlemişti. Atıf Yılmaz, üç yıl sonra buradaki öykülerden hareketle Adı Vasfiye adlı bir film çekti. Mine, aynı zamanda Atıf Yılmaz'ın 80'li yıllar boyunca çekeceği "kadın filmleri"nin ilk örneği oldu.   

Cevap Yaz

tko

11 Eylül 2010 00:24

Türkan Şoray'ın mükemmel bir filmi.Bir bayanın erkekler karşısında hem aciziyetini bir o kadar da duygularını dışavurmamaktaki kararlılığını,kendisi ile insan olmaktan çıkmış kadın erkek tüm kasabalılar arasındaki mücadele karşısındaki metanetini,bastırılmış dürtülerini nasıl zaptettiğini ancak biçare sonunda bu ikilemden  nasıl kurtulabildiğini yansıtan apayrı mükemmel bir eser.

Cevap Yaz

denizguneyli

23 Temmuz 2009 00:54

Kadın filmlerinin en güzellerinden ve en iyilerindendir denebiliir. Filmdeki diyaloglar şiir gibi...

Cevap Yaz
Yandex.Metrica