Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Aaahh Belinda

Aaahh Belinda

8,47

(33 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 1 Ocak 1970 1 Saat 40 Dk Fantastik Komedi Psikolojik Fantastik, Komedi, Psikolojik
IMDb puanı: 0

Yönetmen: Atıf Yılmaz Atıf Yılmaz

Ülke: türkiye

Oyuncular: Berhan Ballıoğlu, Koray Ergun, Meltem Savcı, Sahra Gülyüz, Kezban Batıbeki, Erol Durak, Fatoş Sezer, Levend Yılmaz, Mehmet Akan, Tarık Papuçcuoğlu Devamını Gör...

Ödüller: En İyi Kadın OyuncuEn İyi YönetmenEn İyi Film

Konusu : Düşle gerçek arasında gidip gelen bir burjuva filmi güldürüsü. Woody Allen’in “Kahire’nin Mor Gülü” adlı filminden yer yer esintiler taşımasına karşılık, Atıf Yılmaz, profesyonel anlatımı içinde gelişen olayları büyük bir başarıyla yerlileştirmiş. Yani iki farklı çevreyi karşı karşıya getirirken, tiyatro ve entel barların dünyasıyla sıradan bir ailenin yaşamını bizim toplumumuza özgü bir mizah anlayışı içinde veriyor. Tiyatro oyuncusu Serap, bir reklam filminde oynadıktan sonra gerçek kimliğini yitirip evli ve iki çocuklu ev kadını Naciye olarak tekdüze bir yaşam sürüyor. Bu yaşam içindeki babası, kaynanası, kocasının arkadaşları hiç tanımadığı insanlar ve çevre de yabancıdır. Gerçekle düş arasında savaş veren genç kadın tiyatrocu Serap mı, banka memuresi Naciye mi, hangisidir? (Agah Özgüç'ün 100 Filmde Türk Sineması Kitabından)Göztepe

19 Aralık 2019 01:10

Çok önceden seyrettiğim fakat yorum yazmadığı bir Müjde Ar klasiğidir diyebileceğim bir film.

Cevap Yaz

performer

30 Aralık 2018 20:52

bu muhteşem filmi anlatmaya kelimelerim yetersiz kalıyor... zamanın ötesinde bir film... uluslararası düzeyde bir hikayesi olan (zaman zaman bizden ögeleri olsada) yurt dışında festivallere katıldı mı bilmiyorum ama katılmadıysa yazık olmuş bir filmdir. belki yıllar sonra birgün dünyanın bir yerinde yeniden keşfedilecek fantastik bir film. uzun yıllardır izlemiyordum ama son izlediğim yıllarda sayısız kere izlemişliğim vardı. şimdi gülşah filmin sayesinde HD olarak izlenebiliyor.

Cevap Yaz

sinemaseverim

29 Haziran 2017 19:22

Konu: Tiyatro oyuncusu Serap (Müjde Ar), yeni bir oyunun hazırlıklarını sürdürdüğü sıra bir şampuan reklamı için öneri alır. Tiyatrocu arkadaşları karşı çıkmalarına karşılık, inatçı ve özgür bir kişiliğin kadını olan Serap, bu teklifi kabul eder. Bu reklam filminde iki çocuklu Hulusi beyin (Macit Koper) karısı Naciye'yi canlandırırken hep birlikte aile mutluluklarını bu şampuana borçlu olduklarını vurgulayacaklardır. Serap, çekim gününün sonunda saçlarını şampuanla yıkarken gözlerini açtığında birden şaşırır. Çünkü stadyoda değil, iki çocuklu Hulusi beyin evindedir. Ve çocukların annesi, Hulusi beyin de karısı Naciye'dir... Düş gördügünü zanneden Serap evden fırladıgı gibi tiyatrocu sev-gilisine ve arkadaşlarına gider. Ne var ki hiçbiri onu tanıyamaz. Sanki, tam dostlarını bir anda yitirmiş gibidir. Kendi evinde ise başkaları, tanımadığı yabancı kişiler oturmaktadır. Ve Serap, bu kez reklam filminde oynadığı kocasının evine dönmek zorunda kalır. Artık tiyatro sanatçısı Serap değil, banka memuresi Naciye'dir. Bu yaşam içindeki babası, kaynanası ve kocasının arkadaşları hiç tanımadığı kişilerdir. Serap, gerçekten Naciye midir? İşte bu şaşırtıcı serüven içinde gerçek kimligini yakalıyabilmek için, aklını yitirmeden direnecek ve sonunda Serap'ı teslim alacaktır.

Cevap Yaz

mansuryıldırım

29 Temmuz 2015 13:31

Harika bir film zengin ve fakir ayırımını bir reklam üzerinden gerilim gizem ve dram türünde başarılı bir şekilde harmanlamış muhteşem bir film müjde arın performansıda çok iyi film türk sinemasının bence başyapıtlarından biri kesinlikle kaçırılmaması gerek çok iyi bir film.

Cevap Yaz

Ozdengurbuzerenturk

5 Nisan 2013 01:25

Mujde ar in bu tur fantastik filmlerde ki oyunculugu muhtesem.. Doktorlarin karsisinda ki asiye nasil kurtulur oyununu sergileyisi ve sarkisi... Macit koper e bu filmden sonra hayran olmusumdur muzikleri oyunculari senaryosu ile yesilcamda bir basyapittir bu filmde ki cocuk oyuncu yanilmiyorsam adi burcak cerezcioglunu 1995 yilinda kaybettik 79 dogumludur.. Bu filmde garip bir huzun vardir sonuna kadar izleyen hak verir..isin icinde atif yilmaz oluncada hediyeleri toplar bu filmm!!

Cevap Yaz

sinemadelisi

8 Ağustos 2012 15:34

bence başarılı bir film müjde arın oyunculuğu harika gerçekten

Cevap Yaz

Yuxel1907

3 Haziran 2012 12:29

1980'lerde TRT'nin sık sık övüp övüp yayınladığı ve beni de seyrettiğim ama psikolojimi olumsuz etkileyen bir filmdi.. Sanırım )en azından o dönemdeki) çocukların seyretmesi uygun değildi ;)  Ama bu filmi bugün seyrettiğimde, hala ilgimi çekmese de "değerli bir deneme" olarak görüyorum..

Cevap Yaz

kartal tibet tutkunu

16 Nisan 2012 18:57

Bu film için Adı Vasfiye filmine atıfda bulunuyor demek doğru olur sanırım.. Müjde AR düşle gerçek arasında gidip gelen bir kadını yine başarılı oynuyor ama bu kez gözlem yapan erkek tarafı değil kadın tarafı sorgulamakta.. Barış PİRHASAN & Atıf YILMAZ enişte kayıncı dayanışma örneği olan güzel bir film...

Cevap Yaz

aliozer

11 Ocak 2012 15:45

Ah belinda filmini adı vasfiye filminin başka açıdan bakılmış hali olarak gördüm. Bu sefer gözlem yapan erkekler değil bir kadın.

Cevap Yaz

ozkaracam

22 Ocak 2011 14:56

Atıf Yılmaz, 1964'de fantastik bir film çekmişti (Kalbe Vuran Düşman). Fakat o dönem, Türk Sineması açısından bu tür filmler deneme olmaktan öteye gitmiyordu. Bu film, Yılmaz'ın fantastiğe yeniden dönüşünü simgeliyor; sonradan Arkadaşım Şeytan ve Nihavend Mucize'yi çekecektir. Filmin ironisi çok sağlam; sıradan insanları küçümseyen küçük burjuva aydınlarının sıkı bir eleştirisi yapılıyor. Gariptir ki, o dönemdeki bazı eleştiri yazılarında tam tersi bir algılama ile, sıradan insanlarla alay edildiği yazılmıştı. Ben buna pek katılmıyorum. Aydın kesimden insanların ve orta sınıftan sıradan insanların (komedinin gereği olan bir abartıyla) sergilenen komik davranışları, bana göre gerçek hayattaki çelişkilerin yarattığı gülünç durumları yansıtıyor. Sonuç olarak, 80'li yılların iyi filmlerinden.  

Cevap Yaz
Yandex.Metrica