Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Zavallılar

Zavallılar

8,75

(26 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 1 Mart 1975 1 Saat 15 Dk Dram Dram
IMDb puanı: 0

Yönetmen: Yılmaz Güney Atıf Yılmaz Yılmaz Güney, Atıf Yılmaz

Ülke: türkiye

Oyuncular: Nizam Ergüden, Osman Alyanak, Hüseyin Kutman, Hakkı Kıvanç, Hülya Şengül, Seden Kızıltunç, Güven Şengil, Ali Seyhan, Arap Celal, Nuran Aksoy Devamını Gör...

Ödüller: En İyi 3. FilmEn İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Konusu : Film, yolları cezaevinde kesişen üç kişinin hapishaneye düşme hikâyelerini anlatır. Abu, üvey babası yüzünden annesi ile birlikte cinayet işler. Maaşını alamayan Arap, patronunu darp edip parasını zorla alır. Hacı ise gönlünü kaptırdığı fahişeyi korumaya çalışırken cinayet işler. Aynı cezaevinde yıllarca birlikte yatan üç arkadaşın tahliyesi yaklaşmıştır. Fakat hiçbiri cezaevinden çıkmak istemez.Revorse

3 Ağustos 2020 00:17

Film 1974 yapımlı gibi görünse de Çocuk sahnelerin haricindeki Güney li sahneler 1971 de çekilmiş fakat Yılmaz Güney o dönem hapise girince yarıda kalan film aradan yıllar sonra Atıf Yılmaz tarafından Güney aslına sadık kalarak sonrasında tamamlamıştır. Özellikle Baklava sahnesi ve filmin sonuna doğru lokanta sahnesi iyice üzer insanı.

Cevap Yaz

sinemaadamı

11 Şubat 2017 20:53

filmde yıldırım önal keşke kendi sesini kullansaydı. oyunculuğu zaten tartışılmaz ama sesi bi ayrı güzel. özellikle böyle bir filmde çok daha iyi olurdu sesini kullansa. yılmaz güneyin en iyi filmlerinden bir tanesidir. sevgili üstatlarımın da yazdığı gibi baklava sahnesi unutulamaz. yılmaz güney gene hem oyunculuğunu hem de yönetmenliğini konuşturmuş bu filmde. bir de yıldırım önal başta olmak üzere ekibini çok iyi seçmiş çok iyi yönlendirmiş. yokluk, yoksulluk,acı, talihsizlik sinemada ancak bu kadar iyi işlenebilir. hepimizden kendinden bişiler bulabileceği güzel bir çalışma olmuş bence. yıldırım önalın büyük oyunculuğu zaten filmi seyretmek için yeterli bir sebep. yılmaz güney dev bir aktör , büyük bir yönetmen ve eşsiz bir senaristti. Allah rahmet eylesin onu da yıldırım babayı da.

Cevap Yaz

mansurx

16 Aralık 2016 19:37

Filme yönetmen olarak yılmaz güney başlar ama tutuklanınca film yarım kalır filmi atıf yılmaz tamamlar.

Cevap Yaz

bemiradoo

1 Eylül 2016 03:55

herkesin kendi dünyasının merkezine yerleştirdiği bencillik duygusunu, çok güzel ele alıyor. son sahnesinde de abuzerin insanlık duygusunun kalmadığı bir dünyadan kaçışı anlamlı ve bir o kadarda etkileyici.

Cevap Yaz

Sinecan06

19 Ağustos 2015 22:37

baklava sahnesi gerçekten unutulmaz. YILDIRIM önal'ın halleri de dokunur bana

Cevap Yaz

Sessiz_Fırtına

26 Temmuz 2012 02:24

Bir baklava sahnesi vardır ki...... Aman Allahım!  NOTLAR: Taklidini göremedim. Demek ki Çap meselesi denen bi gerçek hakikaten varmış...

Cevap Yaz

performer

23 Kasım 2011 21:46

yıllar önce bu harika filmi vcd formatında izlemiştim ve görüntü ile ses çok kötüydü. yıllar sonra tv'de restore edilmiş olarak izledim fakat yine görüntü ve özellikle ses çok fazla iyileştirilememiş. agah özgüç'ün kitabında bu film ile ilgili notlarını şöyle sıralamış.

Yılmaz Güney'in tutuklanıp hapse girmesi sonucu yarım kalan filmi, üç yıl kadar sonra yeni bir senaryo çalışması ve yeni bir  düzenlemeyle Atıf Yılmaz tamamladı. Hapishane bölümleri tümüyle Güney tarafından çekilen filmin üç mahkûmla ilgili dışarıdaki sahneleri ve onların geçmişteki hayatlarını, dolayısıyla suça itilme nedenlerini, ayrıca Yılmaz'ın gençlik yıllarını Atıf Yılmaz yönetti. Yılmaz Güney'in çalışmasında yer alan ve Romalı Perihan'ın Beyrutlu bir kadını oynadığı sahneler tümüyle atıldı. Şanar Yurdatapan-Atilla Özdemiroğlu ikilisinin müziklerini düzenlediği film, gösterime girdiğinde bazı bölgelerde ve bazı sinemalarda saldırıya uğradı. Özellikle Kahramanmaraş'taki iki sinema salonu (Atlas ve Ceylan sinemaları), Oguzhan Asiltürk'ün İçişleri Bakanı ve Naim Cömertoglu'nunda Kahramanmaraş Valisi olarak görev yaptığı dönemde yaşandı bu olaylar. Bazı suçlular tutuklandı.Almanya'daki video kopyasında ve Türkiye'de çıkarılan VCD'sinde jenerik bölümü eksiktir. İki ayrı çalışma ve iki ayrı senaryo düzenlemesi nedeniyle Güney'in senaryosundaki bazı sahneler, yazıldığı gibi, birbirini tut- mamaktadır. (kaynak: bütün filmleriyle yılmaz güney kitabından)(agah özgüç)

Cevap Yaz

mkurtsen

28 Mart 2011 19:46

Yorumun çok güzel.  Yorumu yaparken çaresizlere dua etmende ayrıca güzel.  Yoruma benden on yıldız.

Cevap Yaz

kartal tibet tutkunu

28 Mart 2011 01:14

Bu film, yeterince yorumlanmış. Benim buna tek ekleyeceğim janr'ında yine tek adam. Bunun da diğer bi' adı Yılmaz GÜNEY farkındalığı... Sanatçı, için kim ne düşür bilemem. Doğru olan bi'şey varsa, "Sezar'ın hakkını, Sezar'a teslim etmek" sanırım sinema adına doğrusuda olan bu.

Cevap Yaz

kariz_ma_35

27 Mart 2011 02:56

Hayatı hapishanede geçmiş üç mahkumun hikayesi. "Abuzer" Yılmaz Güney, "Hacı" Yıldırım Önal, ve "Arap" Güven Şengil. Üçünün yolu hapishanede kesişir. Hapishanede bir gün kalmak bile onları mutlu eder. Ne yatacak yeri vardır nede kimseleri. Hapisten çıktıklarında çaresiz üç gün aç kaldıkları için. Bir lokantaya girerler paraları olmadıkları için üçüde kaçar. Sadece "Abuzer" Yılmaz Güney yakalanır. Karakolda komser onun yemek parasını verir lokantaya. Üç kader arkadaşı en sonunda bu şekilde ayrılırlar. Filmle ilgili anlatılacak öyle çok şeyler varki. İnsanın izlerken tüyleri ürperiyor. Sigara sızlıktan yerdeki izmariti içenler. Hapiste biraz daha kalmak için "Abuzer" Yılmaz Güney'in baklavayı çalması. Cezaevi tarafından anlaşılıp tahliye ederler. İnsan şöyle bir düşününce o yılların ne kadar acımasız olduğunu kanaat getiriyor. Allah kimseyi aç,sahipsiz,çaresiz bırakmasın. Gerçekten çok zor. Yılmaz Güney'in en etkileyici filmlerinden birisi. 

Cevap Yaz
Yandex.Metrica