Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Kamran Usluer

Kamran Usluer

Doğum Yeri : İzmir

Doğum Tarihi : 1 Ocak 1937

Ölüm : 2004-07-26

Eğitim : İstanbul Şehir Tiyatroları

Hakkında : 1937 yılında İzmir'de dünyaya gelen Kamran Usluer, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nda çeşitli oyunlarda önemli roller üstlendi. Otuz yılı aşkın emek verdiği Türk sinemasında en çok Eşkıya'daki Berfo ve Salkım Hanımın Taneleri'ndeki Halit Bey karakterleriyle tanınır. İstanbul Şehir Tiyatrolarında uzun süre çalışmış, buradan 2002 yılında, yaş haddinden emekli olmuştur. Ayrıca, uzun yıllar seslendirme yapmıştır. Akciğer kanseri nedeniyle uzun süre tedavi görmüş, ancak 2004 yılında tedavi gördüğü Acıbadem Hastanesi'nde vefat etmiştir.

İlgili Filmler



StormkadiR

28 Kasım 2019 23:40

Çok güzel tok bir sesi var. Özellikle Bizim Aile filmindeki Saim bey ve Yoksul filmindeki Sülüman bey karakterleri onun sesiyle daha güzel olmuştur.

Cevap Yaz

KralAkrep07

27 Temmuz 2019 00:45

Ölümünün Üzerinden Dün İtibariyle 15 Yıl Geçti , Türk Sinemasının En Büyük Seslendirme Sanatçıları Arasında , Fikret Hakan a Sesi O Kadar Çok Yakışıyordu... En Büyük Şaban Da Faik Ve Eşkıya Filmindeki Berfo Karakteriyle Aklımda Olacak , Allah Rahmet Eylesin...

Cevap Yaz

KartalTibetTutkunu

28 Ekim 2017 02:17

Ses dublaj olarak Hayri ESEN Abdurrahman PALAY'la ilk üç sırası yeşilçam'ın. Oyuncu olarak başarılı.. bu üçlüyü Pekcan KOŞAR Esen GÜNAY iyi seslendirme olarak izler.

Cevap Yaz

eskiseyyah

18 Eylül 2017 21:55

Allah rahmet eylesin. iyi bir sinema adamıydı. seslendirme ustası müthiş ... hele sürüdeki hamo seslendirmesi .

Cevap Yaz

cinema_01

8 Haziran 2016 04:22

Enfes bir sese sahiptir. Yaptigi seslendirmelerdeki tonlamalar muhtesemdir. Özellikle, kizgin ve öfkeli bir karakteri sesi ve vurgulamalariyla muhtesem aktarir. Sürü filmindeki Tuncel Kurtiz seslendirmesi ve Yangin filmindeki Fikret Hakan seslendirmesi bunun en iyi örneklerinden birkacidir. Bunun disinda, Milyarder filmindeki Ergun Köknar seslendirmesi de inanilmazdir. Özellikle, Ugur Yücelle karsilikli olan tatlicida gecen sahne. Ne yazik ki oyuncu olarak cok filmde yer almadi. Cogunlukla, Yesilcamdan gelip, bugün kendini usta oyuncu olarak gösterenlerin eksiklerini, o muhtesem sesiyle kapatti ve hatta onlara "en iyi erkek oyuncu" ödülü bile kazandirtti. Bunun örnegi Tarik Akanin oynadigi Pehlivan filmidir. Dünyanin neresinde, kendini konusamayan oyuncuya "en iyi erkek oyuncu" ödülü verilmistir? Kamran Usluuer' in o muhtesem sesi ve sahane tonlamalari olmasaydi, hicbir duyguyu almadan Tarik Akanin bos bos bakislarini izleyecektik. Suna bakin Kamran Usluer seslendirir, ödülü de Tarik Akan alir. Eskiya filmindeki performansindan söz edecektim ama, ona performans denmez herhalde cünkü oynamaktan öte birsey yaptigi.

Cevap Yaz

mansuryıldırım

21 Şubat 2015 03:15

Eşkiya,salkım hanımın taneleri,en büyük şaban,alın yazısı,düğün ve gülbeyaz dizisi vs. bir çok işte muhteşem performansı olmasına rağmen hiç bir zaman popüler bir oyuncu olamamıştır bunda tiyatro yapmasıda etkili olmuştur bilindiği üzere sinemacılar tiyatrocuları pek istemezler tiyatro oyunculuğu sinemaya uygun değildir ayrıca ne skandalı vardır nede aşk hikayeleri ama bizler ona hiç unutmadık untmayacağız ayrıca dublajda da çok iyiydi allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

dikişsizsabri

25 Ekim 2014 02:18

muhteşem bir insan

Cevap Yaz

rhegno

2 Ekim 2012 15:30

Sessizce aramızdan gitti..Eşkiya filmine oyunculuk olarak cok katkısı vardır..Ayrıca Salkım Hanım'ın taneleri de cok iyi işler cıkardıgı bir filmdir

Cevap Yaz

FOSTERKANE

20 Nisan 2012 22:07

kamran usluer de yaman okay gibi dev bir oyuncuydu ve ne yazik ki her ikisinin de degeri türk sinemasında tam olarak bilinmedi.

 usluer in sanırım türk sinemasında ilk tanıtan film tarkan altın madalyon (1972) filmi olmustur. diger unutulmaz rollerinide 70 lı yıllarda örnegin alın yazısı, dügün, enayi, zavallılar filmlerinde sergilemistir. bu filmlerde cok basarılı olmasına ragmen sinemanın aranan oyuncuları arasına girmemistir. tabi tam olarak bilemiyorum belkide kendisi tiyatroyu daha cok sevip sinemaya biraz uzak durmus da olabilir. dublajda daha cok calismistir. 80 li yıllarda da oyunculuktan cok seslendirmede calısır. ama mesela en büyük saban da kemal sunal la cok basarılı bir oyun cıkarmasına ragmen usluer komedi filmlerinde oynamaz (ya da teklif gelmez). halbuki riskli bir istir kemal sunal la bir ikilli olusturmak. her oyuncuda bunu basaramaz. sener sen, erdal özyagcılar, dincer cekmez gibi usluer de kemal sunal la cok basarılı bir ikilli oyun cikarmistir.

usluer oyunculaktan cok seslendirmede cok calısmıstır ve cokta basarılı olmustur. fikret hakan, tarık akan, kadir inanır gibi jönleride seslendirmis, kadir savun, ismail hakkı sen,hulusi kentmen gibi dev karakter oyuncularında. ama seslendirmede bir baska önemi daha vardır bence : abdurrahman palay genelde en basarılı seslendirdigi kisiler kabadayılar olmustur, sadettin erbil de filmdeki kötü adamları (örnegin erol tas ı). usluer in de bence en basarılı seslendirdigi kisiler sevenlerin arasında giren iyi kalpli kisiler olmustur. selvi boylum al yazmalım da ahmet mekin i usluer seslendirmesiydi bu kadar etkili olurymuydu bu film. deprem filminde nasir melek i usluer seslendirmeseydi biz ona bu kadar acırmıydık filmin sonunda yalnız kaldı diye veya baraj filminde bu kadar empati duyarmıydık nazım ustaya sevdigi kadın kendisini degilde vefasız birini seviyor diye. zaten film boyunca aysel i orhan degil de nazım in hak edigini düsünürüz sanırım bunda hem fikiriz.iste bu duyguyu icimizde uyandıran tek nasır melek in oyunculugu degil büyük bir bölmü usluer in basarısıdır. mesela alev alev filminde de sevenlerin arasina gıren (istemeden olsa bile) cüneyt arkın ı usluer seslendirseydi bence film daha etkili olurdu. usluer in sesinde söyle bir özellik var onun konusdugu kisilere empati duyarız sanki - kötü bir kisi ama sesinden iyi niyetli bir insan oldugu belli- deriz, o kisinin herseye ragmen mutlugu hak edigini düsünürüz. sanırım yapımcılar, yönetmenlerde bunun farkındaydı cünkü usluer in kötü kisileri seslendirdigi kisiler azdır. mesela öksüzler filminde erot tas i. ama ben dogarken ölmüsüm filminde oynadıgı (cok) kötü adam olan resit i sadettin erbil seslendirmistir. alın yazısı filminde besir i canlandırmasına ragmen filmdeki iyi kisilerden olan erdogan seren i seslendirmistir. yani usluer in sesinin etkisi anlasılmıs ki ona pek kötü kisileri seslendirmemisler. bir baska örnek de fikret hakan seslendirdigi filmler icin verile bilinir. unutulmayanlar filminde hakan pek cok oyuncunun cesaret edemeyecegi bir karakteri canlandırmıstır. böyle bir karakteri biraz olsun acımamızın bir nedeni de usluer in o babacan sesi olmustur. ve arkadasım filmindeki doktor a hakan in isyan etmesinin büyük bir payıda yine usluer e aittir.

yukarıda bellirttigim gibi usluer in sevenlerin arasına giren iyi kalpli kisileri seslendirmesinde cok basarılı olmasına ragmen neden böyle bir rolü niye kendisine teklif etmemisler. aslında görünüsü böyle bir role uygundu. ama yıllar sonra eskiya filmiyle böyle bir rolü canlandırma fırsatı buldu. yavuz turgul berfo karakteri icin daha iyi bir oyuncu da bulamazdı. kamran usluer icin bence berfo rolü sinema hayatının en önemli rolü oldu.

Cevap Yaz

kariz_ma_35

13 Haziran 2011 18:55

Yeşilçamı, yeşilçam yapan değerlerden biridir şüphesiz. Kamran Usluer muhteşem bir oyunculuk. İyi bir ses tonu rol aldığı filmler. Bazı başrol oyuncuları ve karakter oyuncularına kadar yer verdiği muhteşem sesi. Magazinde hiç yer almaması ve tiyatro kökeni ve Türk sinemasına verdikleriyle yeri doldurulamayanlardan. Allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica