Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Fidan

Fidan

8,23

(7 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 1 Ocak 1970 Dram Dram

Yönetmen: Erdoğan Tokatlı Erdoğan Tokatlı

Ülke: türkiye

Oyuncular: Bülent Kayabaş, Defne Halman, Asuman Arsan, Güler Ökten, Fikret Hakan, Nur Sürer, Talat Bulut, Oktar Durukan, Melih Çardak, Murat Güler Devamını Gör...

Konusu : Gecekondu mahallesinde yaşama tutunma savaşı veren bir ailenin ve onun genç kızı Fidan'ın, dansçı olma hayali ile yaşadığı savruluşu anlatan, incelikli, abartısız senaryosu ile dikkat çeken bir film.Göztepe

3 Mart 2018 16:02

Fikret Hakan'ın toplumsal içerikli filmlerinden filmde seyyar satıcı rolünde Fikret Hakan başta olmak üzere oyuncuların çoğunluğu rollerinin hakkını vermiş. Talat Bulut ise çok değişik bir rollerinde ipsiz sapsız biri olarak filmde yer almış gayet başarılıydı. İyi bir filmdi oyuncu seçimide isabetli Nur Sürer ise filmin lokomotifi sadece filmin sonu bir noktaya bağlanamamış tek eksik buydu.

Cevap Yaz

MGUNAY

23 Mayıs 2016 15:48

Köyden göçüp gelen ve bir kızın şehirde bozulmasını anlatan güzel bir film. Talat Bulut'u değişik rolde izliyoruz. Ama bu filme neden az yorum yapılmış anlamadım.

Cevap Yaz

delikadir39

19 Şubat 2011 23:58

Güzel film.Fikret Hakan çok iyi.

Cevap Yaz

eylül fırtınası

13 Şubat 2011 16:03

Ülkemizde 1950'li yıllardan itibaren yaşanan kırsaldan kente göç ve bu göçün meydana getirdiği kültürel ve sosyal yaşamdaki değişimlere sinemamızda da kayıtsız kalmamış,1960'ların ortalarından itibaren göç ve sebepleri,büyük kentlerde önlenemez bir şekilde büyüyen çarpık kentleşme ve beraberinde getirdiği konut,istihdam gibi sorunlar,göç edenlerin beraberlerinde getirdiği kırsal kesim değerleri ile kent kültürü arasında sıkışıp kalmaları,tam anlamıyla bir kentli olamamaktan kaynaklanan kimlik arayışları, büyük şehirde tutunma çabaları ve çoğu kez yitip gitmeleri gibi göçe dair herşey birçok filmde başarıyla işlenmiştir.

Erdoğan Tokatlı'nın 1984 yapımı Fidan filmi de ''Gecekondu Sineması'' olarak tabir edilen bu filmlerin tipik ve başarılı bir örneğidir.

Filmde daha iyi bir yaşam  için yüzbinlercesi gibi yaşadığı topraklardan ve geleneklerinden koparak göç eden bir ailenin  büyük kentte tutunma çabası  konu edilir.

Ailenin reisi mesleği olmadığı için mecburen marjinal sektör olarak tabir edilen seyyar satıcılıkta karar kılmış,sahip olduğu değer yargıları ile tipik bir Anadolu erkeğidir.Kent kültürüne ayak uydurmamakta direnmekte,kırsal kesim törelerine olan bağlılılığı devam etmektedir.Ancak kızı Fidan çoktan şehrin cazibesine kapılıp gitmiş,baskıcı ve totaliter bir ortam olarak gördüğü aile ve mahallesinden kurtuluşu disko salonlarında arar hale gelmiştir.

Bir yandan geçim sıkıntısı ile boğuşan Ramazan diğer yandan renki ışıkların albenisine ''kaptırdığı'' kızının peşine düşer ancak kızının gözleri önünde büyük şehir ormanında kaybolup gitmesine engel olamaz.Bir başka ifadeyle Fidan'ı İstanbul'a kurban verir.

Kızın isminin Fidan olması şüphesiz simgesel bir anlam taşımaktadır.Yeni bir yaşam ve daha iyi bir gelecek için yeşeren umutları simgelemektedir.Filmde Ramazan'ın köfte arabasının üzerinde de Fidan ismi yazılıdır.

Fidan,sinemamızın kalburüstü yönetmenlerinden Erdoğan Tokatlı'nın en önemli ve başarılı filmlerinden birisi.

Çoğu filmindeki abartılı oyunculuğunun aksine Fikret Hakan bu filmde gayet ölçülü ve dengeli.

Sessiz,ezik,kaderine razı,vefakar kadın rolleri için biçilmiş kaftan olan Güler Ökten'de rolünün hakkını fazlasıyla vermiş.

Nur Sürer ve Talat Bulut'ta her zamanki standart oyunlarının altına düşmemişler.

Bir başka Erdoğan Tokatlı filmi olan Boynu Bükük Küheylan'da Küheylan'ın oğlu rolünde izlediğimiz Murat Güler'de gayet sevimli ve başarılı bir oyun çıkarmış.

Cevap Yaz

kartal tibet tutkunu

5 Mayıs 2010 13:11

BU FİLM: Güzel bir senaryo eseri cast oyuncularının özverili bir ekip çalışmasının başarılı da bir emek ürünü. Bu filme negatif bir etmen "Nur SÜRER'İN" O' malum tabu sayılan cüretkar vari rol oyununun çok çekici bulunması... Oysa buna emsal bir çok sinema filmi çekilmiştir. Hatta bir çoğu buna nazaran daha bir cüretkar vari rol sınırı tanımazken... Nedensiz aynı hoşgörü bu film için kabul görmemiş buda filme olan çifte standart...

Cevap Yaz

fulda

2 Ağustos 2008 18:08

Sinemayi uzun bir süre biraktiktan sonra 1980 lerde tekrar dönüs yapan Erdogan Tokatli, bu dönüs filmi sayilan FIDAN la cok büyük bir hayal kirikligina ugratmisti beni. Bana göre amacina ulasmamis bir film.

Cevap Yaz

kibritkutusu74

1 Aralık 2005 13:15

Nur Sürer ve Talat Bulutun ilk filmlerinden. Macit Koper'in incelikli ve abartısız senaryosu ile izlenen güzel bir çalışma. Hem varoş yaşamındaki kırık umutları hem de kentli özenti gençleri çok güzel vurgulayan, sona doğru trajediye dönüşen bir hikaye. Güzel ve sağlam bir film

Cevap Yaz
Yandex.Metrica