Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

İki Kızgın Adam

İki Kızgın Adam

8,62

(32 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 1 Ocak 1970 1 Saat 27 Dk Macera Dram Duygusal Politik Macera, Dram, Duygusal, Politik

Yönetmen: Ertem Göreç Ertem Göreç

Ülke: türkiye

Oyuncular: Niyazi Gökdere, Erdoğan Seren, Yusuf Çetin, Birtane Güngör, Yılmaz Kurt, Turgut Özatay, Cevdet Arıkan, Osman Alyanak, Mehmet Uğur, Diler Saraç Devamını Gör...

Konusu : Film, biri mafya babası diğeri komiser iki arkadaşın hikâyesini anlatır. Bir polis çocuğu olan Murat, babasının ölümünün ardından komiser Kemal’in desteği ile büyür. Yıllar sonra bir mafya babası olan Murat ile Kemal’in yolları yeniden kesişir. Kemal, mafyanın çalışmalarını sonlandırmak için sürekli operasyonlar yapmaktadır. Mafya çözümün Kemal’i öldürmek olduğunu düşünmektedir. Fakat Kemal, Murat’ın çocukluk arkadaşıdır. Bu mafya içerisinde bir bölünmeye neden olur. Murat, Kemal'i mafyaya karşı korumak zorunda kalır. Kemal ise işini yapmakla bir suçluyu korumak arasında kalacaktır.toprakcan01

21 Haziran 2019 02:53

Sağlam bir film oyuncular olsun seslendirenler olsun duayenler hepsi nasır melek gerçekten çok iyi iş çıkarmış filmde bilal inci benim için efsanelerden biridir zaten atilla ergün falan hepsi hakkını vermiş rollerinin türk sinemasının önemli bir filmi seneler geçsede izlenmesi keyifli olan yapıt

Cevap Yaz

Yuxel1907

16 Ocak 2014 01:19

O dönemin Türk sineması göz önüne alındığında zamanının ötesinde bir film..

Cevap Yaz

kral_affetmez

7 Kasım 2013 16:40

en güzel türk filmlerinden. nasır melek oyunculuğunun zirvesinde.

Cevap Yaz

beyzacetin

10 Ekim 2013 12:01

bu filmi gercekten begendim, güzel bir senaryo. Özellikle Kadir İnanır ın kendine has sert üslubunu, inatçılıgını ve gururunu cok seviyorum bu tür filmlerde.

Cevap Yaz

jeremiekhan

18 Ağustos 2013 21:39

daha iyi bir film bekliyordum pek bir artısı yok

Cevap Yaz

aylinkucuk

2 Haziran 2013 14:35

bu filme bayılıyorum kadir inanırın işçinin emekçinin yanında olması,bilal inci ile filmdeki diyalogları ve en şahanesi hapise düştükten sonra nasır melekle çatışmaları tam bir olay.kadir inanır bu filmde oyunculuğunu konuşturmuş resmen mimikleriyle bir bütün oluşturup kendi tarzını yaratmış.nasır melek de keza öyle.sahipsizlerden sonra beğendiğim ikinci ertem göreç kadir inanır filmi.

Cevap Yaz

Revorse

23 Temmuz 2012 20:39

Mafya sosyalizmini anlatan bir konuya sahip.Kadir abi işçilerin arkasında sömürüye karşı, düzene karşı tiplemesiyle bir hayli ağır adam rolüne girmiş.Özellikle hapisahenede geçen sahneler oldukça başarılı.Arkadaşında dediği gibi filmi Remzi Jöntürk yönetseydi aşk melodramını daha kısa görebilirdik.Ancak herşeye rağmen çok başarılı bir film...

Cevap Yaz

FOSTERKANE

1 Mayıs 2012 19:20

aslında bu filmi remzi jöntürk veya melih gülgen yönetseydi daha iyi bir film olurdu. ertem görec bence bu film icin yanlis secilmis bir yönetmen. jöntürk ve gülgen deki ustalık yok görec de. 70 li yıllarda yapılan bozuk düzeni elestiren mafya filmleri icin bence fazla duygusal bir film olmus. daha dogrusu duygusal olmak istemis. murat ın (kadir inanır) durmadan "tel kadayif" demesinde, istemesinde asıl amac filme melodramatik bir hava vermek. yani murat ın yasayamadıgı cocuklugunu ve gencligini simge ediyor. ama nedense tel kadayif hasreti fazla zorlama olmus.

filmin 1. yarısı : bilindik mafya filmlerinin aksine ediz hun - filiz akın in bir salon filmi gibi bol sarkılı. sanırım türk sinemasında yapılan mafya filmleri icinde en cok sarkı iceren film bu filmdir. birde eski salon filmleri gibi bu filmde de "ahlaksız iliski" yasanmaz. leyla evlenmeden önce murat la beraber olmak istemez. ve filmin finalinde askını ne kadar baglı oldugunu gösterir. asılacak murat la evlenir. ama leyla nın aksine fabrikatör mithat kendine "tokmakcı" arayan birdir. leyla karakteri eski salon filmlerinde cok görmüstük ama mithat gibi bir karakteri ilk defa bir türk filminde gördük. bu film sezer filme görede fazla solcu söylemler ("ölmek haksızlıga bogun egmekten daha sereflidir") iceren bir filmdir. benim bildigim kadar ile genelde sezer film yapımları fazla solcu söylemler icermez. ama bu filmde o yıllarda gündemde olan hashas ekimi, grev, sigara kacakcılıgı gibi konuları ele alinmıs.

filmin 2. yarısı : sefa önal michael curtiz in 20 000 years in sing sing (1932/eser warden lewis a. lawes. senaryo wilson mizner, brown holmes, courtney terrett ve robert lord) filminden yararlanmıs. murat in hapishaneye girdikten sonra iki kızgın adam filmi curtiz in filminin yerli versiyonu oluyor. kadir inanır - spencer tracy, perihan savas - bette davis, nasir melek - arthur byron (hapishane müdürü) , atilla ergün de louis calhern (avukat) ın canlandırdıgı karakterleri yerli versiyonda canlandırmıslar.

bunların dısında bir bilgi : sabahsız geceler (1968/ yine yönetmen ertem görec, senaryo sefa önal) filminde iki kızgın adam benzer tras sahnesi var. ilk filmde kartal tibet cahit irgat ı tıras ediyordu, iki kızgın adam da süheyl egriboz nasır melek i.

 

Cevap Yaz

benimsinema

18 Şubat 2012 19:51

ilk defa kadir inanirin bu tür filmlerini begendim...izlenmeye deger

Cevap Yaz

Sadece Ünsal Emre

15 Ekim 2010 17:54

sen çok mafya filmlerinde güneş gözlüğü kullanisan

Cevap Yaz
Yandex.Metrica