Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Yadigar Ejder (Adnan Ayberk)

Yadigar Ejder

Doğum Yeri : Sivas

Doğum Tarihi : 5 Ekim 1947

Ölüm : 1991-03-04

Hakkında : "Türk sinemasının dev adamı" olarak bilinen sanatçı, 100'ün üzerinde filmde yardımcı oyuncu olarak rol almıştır. Mezarı Kulaksız Mezarlığındadır. Kemal Sunal'ın neredeyse bütün filmlerinde rol almıştır.

İlgili Filmleryeşilçam1987

29 Mart 2018 02:49

genelde filmlerde kötü adam rolünde olsada insan biraz dikkatlice yüzüne baktığı zaman anlıyor aslında ne kadar saf temiz kalpli ve ondan hiçbir kötülük gelmeyeceğini..figuran olarak görülsede bazı filmlerde önemli rolleride vardır mesela kemal sunalın devlet kuşu filmindeki rolü önemlidir..nur içinde yatsın...

Cevap Yaz

mehmetbuyukgezici

19 Aralık 2017 16:05

Rahmetli Yadigar Ejderle 1986 yılında bir film çekimi için Akyazı'ya gitmiştik. Aynı otelde ve aynı odada kalıyorduk. Asistanım la birlikte üç kişilik odada. Setten sonra otele gelirken polisler çevirdi kimlik sordu. Asistanım Ertap ve ben kimliğimizi verdik Yadigarda kimlik çıkmadı. Yadigar'ı karakola götürdüler bizde peşinden gittik. Burada Hürriyet gazetesinde yayınlanan Memo filmini çektiğimizi vede bu adamın tanınan bir yüz olarak hiç bir yere kaçamayacağını anlatık komiser beyi ikna ettik kefil olduk imza attık ve serbest bıraktılar otelimize döndük..Allah rahmet eylesin saygılı efendi bir insandı Böyle bir anımız var rahmetliyle..sinemaya yakışan bir tipi vardı..sevgi ve saygılarımla...!

Cevap Yaz

SarpBayhan

5 Ekim 2017 15:09

Yadigar... Giriş kapağına sadece böyle yazsak ve desek ki yeşilçamın emektarları konulu bir tez hazırlıyoruz sanırım kimden bahsettiğimizi sinemaya gönül verenlerin büyük çoğunluğu anlar. Evet sinemamızın bizlere yadigarlarından biridir Yadigar yada gerçek adıyla Adnan Ayberk. 44 Yaşında yani daha çok işler yapabileceği genç bir yaşta bu dünyadan sessiz sedasız ebediyete giden sinemamızın emekçilerinden biridir yadigar. Herkes onu şark bülbülü filmindeki unutulmaz mazlumu getirin bana repliğiyle anımsayabilir yada doktor civanımda oynadığı kaba saba karakterle belkide sinemadaki yüzlerce filmdeki farklı halleriyle. Ama bizler onu Kemal Sunal filmlerindeki haliyle tanıdık hep. Hakkında bir dönem parkta dondu öldü iddiaları ortaya atılmıştı ama sonradan öğrendik ki bu tamamen bir şehir efsanesiymiş rahmetlinin sonu öyle söylendiği gibi olmamış. Şimdi eskiden sinemamızın ne şartlarda olduğunun da kanıtı böyle emektarlar. Bakın yüzlerce filmde küçük rollerde bile olsa oynamış bir isimdi yadigar acaba bu filmlerden toplamda ne kadar para kazandı ki. Belkide bir aktörün üç beş filmden kazandığı parayı 100 filmden anca kazandı belki o kadar bile değil ama hepsi sinema için emek verdiler. Bugün hala severek izlediğimiz o filmleri bizlere yadigar bıraktılar. Allah taksiratını affetsin, kendisini rahmetle anıyorum.

Cevap Yaz

SadriBaba

31 Ocak 2017 01:45

Süheyl Eğriboz'da sallamış bence.Hakkında 1 kitap yazıldı.Orada tafsilâtıyla anlatılıyor.Yeşilçam Sokağı'nda bi lokanta da galiba, yemek yerken beyin kanaması geçiriyor.Ambulans falan çağırılıyor hâliyle.Ama nâfile...

Cevap Yaz

yesilcam6761

3 Nisan 2016 00:01

Parkta donarak ölmemistir.Rahmetli Süheyl egriboz düserken basını duvara carptigi ve bu nedenle beyin kanamazindan öldügünü söylemistir. BIR Gazeteci daha dramatik olsun diye böyle bir Yalan uydurmustur.Süheyl Egriboz ve Yadigar Ejder iyi arkadastilar.

Cevap Yaz

mansur34

27 Mart 2016 12:52

Yadigar ejder kötü adam rollerinde başarılıydı role kendini kaptıran her oynadığı rolün hakkını veren iyi bir oyuncuydu daha iyi bir kariyeri daha iyi bir hayatı hak ediyordu üzücü bir şekilde genç yaşında aramız ayrılmışdı allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.

Cevap Yaz

botanik28

16 Şubat 2016 14:14

Bazı kaynaklarda doğumu 05 Ekim 1947 olarak yazıyor. Babası Almancı olduğundan dolayı Almanya'ya götürülmüş. Bir yıl çalıştıktan sonra sinema hayalini gerçekleştirmek için 1967'de İstanbul'a gelmiş. Gerçek soyadı "Koyun" imiş. Ailesi soyadlarını "Köylü" olarak değiştirmiş. Bazı filmlerde adı sanırım Koyun kelimesine atfen"Yadigar Kuzu" olarak geçer. Adnan Ayberk ismi ise sanat dünyasında kullandığı veya ilk çevirdiği filmlerde kullandığı takma isim olabilir kanısındayım...

Cevap Yaz

sinemaadamı

2 Şubat 2016 15:44

her rolün adamı. büyük bir emektar. yeri geldi mi koğuş adası,yeri geldi mi mahalle kabadayısı, yeri geldi mi kiralık katil, teri geldi mi eşkiya ama o yeşlçamın en iyi figüranlarındandı. 45 yıl kadar yaşamış ve ölmüştü 190 boyun üstünde bir boyu 110 dan fazlada kilosu vardı. dayak yemek içinde atmak içinde uygun bir fzik ve yüze sahipti natuk baytan filmlerinde figüranlık yapardı daha çok kemal sunal filmlerinden daha da iyi hatırlarız abimizi. çok kıymetli bir sinema sanatçısıydı. banklarda donarak öldüğünü söyleyenler var eğer gerçekse bu çok üzücü , bi şaka sonucu kafasını duvara çarpıp öldüğünü iddia edenlerde var bu zaten insanlık dışı , şeker hastalığından öldüğünü söyleyenler var diğer ikisine nazaran bu biraz daha insaflı her insananın insan gibi yaşama hakkı olduğu gibi insan gibi ölme hakkı olduğunada inanıyorum. allah rahmet eylesin nasıl ölmüş tam olarak bilemesekte allah gani gani rahmet eylesin mekanı cennet,toprağı bol olsun inşallah yadigar abimizin :)

Cevap Yaz

mncelik

31 Temmuz 2015 00:30

"Bırakır yüreğini Alyon Sokağı'nda Girer Bursa Sokağı'na Abidir tüm çocuklara, Can'dır Yumuşaklığında kocaman ellerinin Yüzünü okşar yine bir çocuğun Üçüncü sınıf lokantalarda doyurur karnını Uyur üçüncü sınıf otellerde Üçüncü sınıf rollerde oynar Birinci sınıf yürekle Hep kötüdür, dağdır, ısırgan olur dostluklara Oysa tepeden tırnağa yürek Tepeden tırnağa acımak Tepeden tırnağa dostluktur Gerçek yaşamında Omzumda dinlendirir ellerini Der ki bana; Sokaktayım! Tokalaşırız, kuş cıvıltıları siner ceplerine..." "Hüseyin Alemdar'ın Yadigar Ejder anısına yazdığı şiir"

Cevap Yaz

truer

28 Temmuz 2015 01:51

bende bir ara nereden duyduysam aklımda hep öyle kaldı parkta açlıktan öldü diye yani evet iyi kazanmamıştır elbette ama pekçok filmi vardı ve her zaman oynayabilirdi olmadı reklamlarda oynayabilirdi ekmek parası çıkardı diye düşünmüştüm

Cevap Yaz
Yandex.Metrica