Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Bilal İnci (Bilal İnece)

Bilal İnci

Doğum Yeri : Adana

Doğum Tarihi : 29 Eylül 1936

Ölüm : 2005-10-15

Eğitim : Lise terk

Hakkında : Bilal İnci Adana’da doğdu. Bir süre İzmit Lisesi'nde okudu. Çeşitli işlerde çalıştıktan sonra sinema alanına yöneldi. Bir Türke Gönül Verdim, Ala Geyik, Büyük Yemin, Beyaz Mendil, Babanın Oğlu gibi filmlerde oynadı. Son dönemlerinde İzmir'de yaşayan İnci bir dizi çekimi için İstanbul'a gitmişti. Yüksek tansiyon ve şeker hastası olan sanatçı, 15 Ekim 2005 tarihinde İstanbul Beyoğlu'nda bir otel odasında geçirdiği kalp krizi sonucunda öldü. 16 Ekim 2005 tarihinde Şişli Camisinde düzenlenen cenaze töreninin ardından Zincirlikuyu Mezarlığına defnedilmiştir Oyuncu, yönetmen, senarist Kemal İnci'nin kardeşi, restoran sahibi Murat İnci ve dizi oyuncusu Elif İnci'nin babası, Ayça İnci ve Ayçin İnci'nin de dedesidir.

İlgili FilmlerSinemakralı1

28 Mart 2020 03:26

Karizmatik ve iyi bir oyuncuydu.

Cevap Yaz

balabangür

25 Mayıs 2018 09:47

Türkan Şorayla oynadığı Dönüş filminde, belkide Türk sinemasındaki en iyi kötü adam performansını sergilemiştir. izlerken kötü adamın ölmesini bekledim ve bu sahne Bilal İnci ve Türkan Şoray tarafından biraz abartılı da olsa harika oynanmıştı. Bu filmden sonra rahmetli Bilal İnciye saygım bin kat daha artmıştır. Dönüş filmini gördüğümde aklıma ilk olarak müziği ve Bilal İnci gelmektedir.

Cevap Yaz

Ronaldinho.Gaucho

5 Nisan 2018 16:55

Yeşilçamın emektar oyuncularından. Mekanı cennet olsun.

Cevap Yaz

kadelli

25 Kasım 2017 22:22

Kardeşi Kemal İnci'nin bana bizzat anlattığı; Ailesi aslen Elazığlıdır. Bilal İnci Adana'nın Kozan ilçesinde doğmuştur. Ailesi ile birlikte 1939 da Tarsus'a taşınmış ve 1949 a kadar Tarsus'un Musalla Mahallesinde yaşamışlardır.

Cevap Yaz

KartalTibetTutkunu

17 Haziran 2017 03:14

Yeşilçam'ın dört karakter kare as oyuncusundan biridir (diğerleri Erol TAŞ Hayati HAMZAOĞLU Turgut ÖZATAY). Sanatçı bu 4 lü karede en çok oyunculuğunu beğendim Mekanı cennet olsun.

Cevap Yaz

Mranonim

22 Mayıs 2017 21:40

Çoğu zaman kötü adam rolü oynamasına rağmen sevimli bir yüzü var. Allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

sinemaadamı

6 Şubat 2016 19:05

allah gani gani rahmet eylesin :))

Cevap Yaz

sinemaadamı

6 Şubat 2016 19:05

sinemanın dev karakter oyuncusuydu. tarkan filmlerinin kostok ve torosu, battal gazi filmlerinin andrea ve antuanı , alageyik filminin karaca alisi , büyüki yeminin zaloğlu dursunu , harman sonu filminin caferi ve daha biçok karakterin sahibi. o dev bir oyuncu. hem iyi adam rollerinde hem de kötü adam rollerinde başarılı ama bana göre ve eminim ki biçok kişiye göre kötü adam rollerine daha çok yakışıyor. kendisine en çok sadettin erbil , kamuran usluer , dinçer çekmez, timuçin caymaz , vala önengüt sesleri giderdi. tabi en çok ta sadettin erbil onu iyi ifade ederdi başrolde oynadığı ve pek tanınmamış bi sürü filmdede oynamış. mesela zımbala bilal , debreli hasan, köpekler,vur mehmet vur, kanlı savaş ve bunun gibi daha bi sürü başrolüde vardır. fatma girikle çevirdiği rabia filmindede çok iyiydi ama orda ona abdurrahman palay dublajı hiç gitmemişti diye düşünüyorum.

Cevap Yaz

Yesilcamteryakisi

27 Şubat 2015 20:32

Bilal Inci oynadigi her Filmin hakkini vermistir . Yesilcamin en iyi Oyuncularindan biriydi . Bir Bilal Inci hayrani olarak zevkle Filimlerini izliyorum . Allah rahmet eylesin nur icinde yatsin

Cevap Yaz

silvester

14 Ağustos 2014 23:59

Çok sıkı bir karakter oyuncusuydu.Kılıç bey,Büyük yemin,Alageyik,Bataklık bülbülü,Battalgazi,Hayatımızın en güzel yılları başlıca aklıma gelen filmlerdir.Çok sıkıntılı bir şekilde vefat ettiği söyleniyor.Değerli bir Yeşilçam emekçisiydi.Allah rahmet eylesin.......Silvester.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica