Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Hababam Sınıfı

Hababam Sınıfı

9,38

(143 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 1 Nisan 1975 1 Saat 28 Dk Komedi Komedi

Yönetmen: Ertem Eğilmez Ertem Eğilmez

Ülke: türkiye

Oyuncular: Pekcan Koşar, Hayri Esen, Kamran Usluer, Türker Tekin, Mümtaz Ener, Gazanfer Özcan, Şener Şen, Ünal Gürel, Erhan Yazıcıoğlu, Leman Akçatepe Devamını Gör...

Konusu : .   Özel Çamlıca Lisesi'ne yeni atanan müdür muavini ve tarih öğretmeni olan Mahmut Hoca (nam-ı diğer Kel Mahmut); kopya çeken, okuldan kaçıp maçlara giden, hocalarla sürekli kafa bulan öğrencilerle dolu okulun 6 Edebiyat B sınıfını (nam-ı diğer Hababam Sınıfı) ilginç ceza yöntemleriyle disiplin altına almaya çalışır. Fakat aynı zamanda öğrencilerin haylazlığı dışında ciddi olaylar da yaşanmaktadır.performer

30 Ağustos 2019 19:42

yaklaşık 5 yıl sonra tekrar izledim bıkmadan izlenen eşsiz filmlerden...serinin her filminde farklı bir kameraman çalışmış, bu filmde yeşilçam da ışıkçılıktan kameramanlığa geçen hüseyin özşahin'in güzel görüntüleriyle film daha bir güzel olmuş.

Cevap Yaz

hakanozde

21 Haziran 2019 20:41

aşağıdaki videoda hababam sınıfı hakknda bilmediğiniz birçok bilgiyi izleyebilirsiniz. https://www.youtube.com/watch?v=gKl0ZANFVJk

Cevap Yaz

ali2y

20 Mayıs 2019 11:54

Öğrenci iken bu karakterdeki öğrenciler yüzünden derslerimiz kaynadığı için ve gerçek hayatta bu karakterdekiler fazla da değişmediği, yani okul bitince başka insanlara zarar vermeyen kişilere dönüşmedikleri için filmin senaryosunu kesinlikle tasvip etmiyorum. Ufak tefek şakalar elbette olur, fakat yillarca mezun olamadiklarina göre mütemadiyen aynı şekilde davranıyorlar. Neyse, oynayan oyuncuları sevdiğim için ben de torpil yapıp yüksek puan verdim.

Cevap Yaz

burcusara

20 Nisan 2019 03:01

Kaç kere izledim bilmem ama şüphesiz Yeşilçamın en değerli filmlerinden dir.

Cevap Yaz

Busra7

10 Ağustos 2018 23:12

Filmdeki bir çok repliği ezberlemişim, bilmem kaçıncı izleyişim olmuştur hala gülebildiğim yeşilçam'ın unutulmaz komedi film serisi. 7'den 77'ye herkese hitap eden bir film. Usta oyuncuların emeklerini de göz ardı etmemek gerek. Yeşilçam'ın en iyi okul komedisidir bana göre. Üzerine çok fazla benzerini yaptılar ama hiçbiri Hababam Sınıfı kadar güzel olmadı. Günümüzde bile halen severek izlendiği bunun en büyük kanıtıdır. Rıfat Ilgaz'ın da usta kalemine sağlık böyle harika bir roman yazmasaydı belki biz de bu filmi izleyemeyecektik.

Cevap Yaz

Ronaldinho.Gaucho

29 Nisan 2018 00:58

Gülmekten öldüm...

Cevap Yaz

Ronaldinho.Gaucho

29 Nisan 2018 00:58

Bu gece filmi izledim. İnek Şaban, Güdük Necmi, Damat Ferit ve Mahmut Hoca çok başarılıydı.

Cevap Yaz

Tuba.Artan

27 Eylül 2017 10:03

Üç nesli güldüren, geçen bunca yıla karşın hala güncelliğini koruyan başyapıt.. Eseri, kısıtlı koşullarda kendi el yazısı ile kaleme alan "Rıfat Ilgaz'ın oğlu "Aydın Ilgaz" bakın neler söylemiş bu başyapıt için.. ..... “Hababam Sınıfı”, Güdük Necmi’ nin yani babamın Kastamonu Muallim Mektebi anılarıdır. Kel Mahmut, Badi Ekrem, İnek Şaban, Kalem Şakir, Domdom Ali, Tulum Hayri, Hafize Ana… “Hababam Sınıfı”nın kahramanları yoktan kurgulanarak yaratılmadı… Hepsi de babamın sınıf arkadaşları ve öğretmenleriydi. Yıllar sonra Kel Mahmut tipiyle romanda yer alan Nihat Dicle babamla, Mehmet Saydur aracılığıyla Ankara’da buluşurlar. O toplantıda çok duygulu anlar yaşanır. Nihat Dicle gurur doludur çünkü öğrencisi ona herkesin çok sevdiği bir kişiliği layık görmüştür; Kel Mahmut… Ancak ne acıdır ki, yıllar önce film senaryosu sansür kurulundan “Ben öğretmene ‘Kel’ dedirtmem” diyen bir öğretmenin karşı çıkması üzerine geçememişti. Babam, Mehmet Saydur’un hazırladığı “Rıfat Ilgaz’lı Yıllar” adlı kitabında “Hababam Sınıfı”nı yazma amacını şöyle açıklıyor: “ ‘Hababam Sınıfı’ bir eğitim yergisidir. Mizah beyazdır, olumludur. Mizahta gülme ana öğe değildir. İsteyen ağlar, isteyen güler. Ben yergi yapıyorum, komedi bile düşünmüyorum. Hababam Sınıfı’nda üç şeyin yergisi yapışmıştır: Kopyanın, ezberin, uydurma saygının… Benim mizahım düşündürmeye dayanır. ‘Hababam Sınıfı’nda bize yakışmayan eğitimsel şeylerin yergisini yapıyorum.” Aslında sözü burada yine babama versem iyi olur. Babam şöyle anlatıyor Hababam Sınıfı’nı: “Ben bu eseri İlhan Selçuk’un sahibi olduğu Dolmuş adlı mizah dergisinde küçük hikayeler şeklinde yazmaya başladım. 1950’li yıllarda… Turhan Selçuk da resimliyordu. Öyküler çok beğenilince, İlhan devam etmemi söyledi. Aslında bu olaylar Kastamonu Lisesi’nde ve Kastamonu Muallim Mektebi’nde başımdan geçen, çevremde cereyan eden gerçek olaylardı. Ben onları biraz süsledim o kadar… Romanda İnek Şaban, Güdük Necmi, Kalem Şakir, Sidikli Turan, Erkek Sevim vb. tipler gerçek hayatta aynen yaşamıştır. Kel Mahmut öğretmenimizdi. Gerçek adını tabii değiştirdim. İnek Şaban’ın asıl ismi Ahmet’tir, hayattadır ve Safranbolu’da yaşıyor. Hababam Sınıfı 73 öyküden oluşmuş bir romandır. Yazdıkça gelişmiştir, güzelleşmiştir…. Güdük Necmi benim. Nihat Dicle hocamız müdür yardımcısıydı ve Kel Mahmut tipinde canlandırdım. Safranbolulu Ahmet’de İnek Şaban oldu. 120 kiloluk bir Tulum Fehmi’miz vardı. Fehmi’ye iki porsiyon yemek çıkardı. Fehmi de Tulum Hayri oldu. Hademe Şerife Hanım, Hafize Ana tipinde canlandı. Fransızcacı Sedat Bey yine aynı rolde. Badi Ekrem beden hocası Dadaylı Rehmicük’tür.”

Cevap Yaz

SarpBayhan

17 Eylül 2017 00:10

Hababam Sınıfı Yeşilçam için en büyük klasiklerden biridir. Yine Hababam Sınıfı roman olarak da Türk edebiyatının en kaliteli başyapıtlarından biridir. Bu filmdeki en büyük eksiklik bana göre Zeki Alasya-Metin Akpınar ikilisinin olmamasıdır.

Cevap Yaz

OmrFrkDmr

2 Temmuz 2017 06:26

Arada seriyi başa sarar sıkılmadan izlerim. Mükemmel bir baş yapıt.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica