Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Gani Turanlı

Gani Turanlı

Doğum Yeri : İstanbul

Doğum Tarihi : 1 Ocak 1926

Ölüm : 2005-05-06

Hakkında :

İlgili Filmler



mansurx

30 Ağustos 2016 16:55

Gani turanlı türk sinemasının en iyi görüntü yönetmenlerinden biriydi her filminde farkını ortaya koymuştur özellikle seyyit han filminde filmin sinematoğrafik şiirsel hava kazanmasını sağlamıştır tablo gibi görüntüler vardır bu film de seçici olmuş 70 yıllar erotik furyasına hiç girmemiştir takdir edilecek bir şey allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.

Cevap Yaz

FOSTERKANE

14 Mayıs 2011 21:36

calistigi dönemin - 60 larin ve 70 lerin ne yazik ki sadece ilk yarisi - en iyi görüntü yönetmeni, en iyi film resimleri cikaran en büyük görüntü yönetmeni. inanin ister basarli bir yönetmenin yaninda calisin isterse pek iyi film yapamayan bir yönetmenle calisin inan tek onun resimlerine bakmak icin bile bir filme bakmaya deger.

70 lerde lütfü akad ve yilmaz güney le calistigi filmler onun resimleriyle bir bas yapit olmustur ama ne yazikki bir kirginlik yüzünden sinemaya erken küsmüstür bunun nedenide emeklilik icin basvurdugu zamam görüntü yönetmenligini bir meslek saymamislar ve bu sebebden  sinemayi  birakmis yani küsmüs aslinda her yönetmenin  onunla calismaya hakki vardi ben kendim o dönem yönetmen olsam ile onunla calismak isterdim ünlü bir jön olsam alicagcam paranin yarisindan vaz gecer onunla bir filmde calismak iserdim tek bir film olsa bile.

bizde bir jön veya bir yönetmen icin hani derler ya neden hollywood da gitmemis diye -hakli olarak- bense bu konuda sunu belitmek isterim gani turanli zamaninda hollywood gitseydi inan orda cok ünlü bir görüntü yönetmeni olurdu, mesela bir sven nykvist veya bir michael ballhaus nasil avrupaya gidip orda büyük isler yaptiysa ayni imkani gani turanli ya verilseydi inan orda cok meshur biri olurdu kamera önünde olmadigindan dolayi yabanci dil bilmeze bile olurdu 

 

Cevap Yaz

denizguneyli

21 Temmuz 2009 15:37

Türk sinemasının en iyi görüntü yönetmenlerinden... Ağıt filmindeki çekim tekniği unutulmaz

Cevap Yaz

capone

27 Ekim 2008 21:59

Türk sinemasının en iyi görüntü yönetmenlerinden

Cevap Yaz

performer

26 Ağustos 2007 16:57

filmlerinin her karesi adeta bir "tablo" bugün kameraman olan veya olmak isteyen biri gani turanlı'yı tanımıyorsa bıraksın bu işi yapmasın... ben kameraman değilim ancak yayınlanan filmin görüntüleri gani turanlı'ya ait ise özellikle izliyorum, gani turanlı'dan sonra en iyi görüntü yönetmenleri ali uğur, kaya ererez, erdoğan engin, filmleri o yıllarda teknik imkansızlıklar içinde ne büyük işler yaptıklarını görmek için izlenmeli.

Cevap Yaz

oguzka2001

7 Ağustos 2007 11:54

gerçekten bazen merak edersiniz ya bu görüntüleri yapanın adına bir bakayım diye.işte nedense her türk filmi izlediğimde ve ne zaman böyle bir bakış hissi duysam karşıma çıkan hep aynı isim oluyor:gani turanlı. ele ağıt filmindeki inanılmaz çalışması.kesinlikle sinemamızın en iyi görüntü yönetmeni.diğer favorim ise balatlı arifdeki çalışması.

Cevap Yaz

emre84

31 Mayıs 2007 03:01

Çok iyi bir görüntü yönemeni

Cevap Yaz

Alın yazısı

29 Mayıs 2007 03:28

Alın yazısı Filmi'nin görüntü yönetmeni türk sinemasına çok emek vermiştir saygılar

Cevap Yaz
Yandex.Metrica