Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Faik Coşkun

Faik Coşkun

Doğum Yeri : Kastamonu

Doğum Tarihi : 10 Nisan 1902

Ölüm : 1978-02-19

Hakkında : Tiyatrocu Selim Bey ile Direkler Arası'nın ünlü kantocusu Madam Mari'nin oğludur. Anne babası Kastamonu'da tiyatro turnesindeyken doğdu. Tiyatro sahnesinin tozunu yutarak büyüdü. 1924'te henüz 10 yaşındayken "Hamdi Paşa'nın Katili" oyunuyla profesyonel oyunculuğa başladı. Aktör Şadi Karagözoğlu, Raşit Rıza, Kel Hasan ve Komik-i Şehir Naşit'in tiyatro topluluklarında çalıştı. Sinema oyunculuğuna 1932'de Muhsin Ertuğrul'un yönettiği "Bir Millet Uyanıyor" filminde rol alarak başladı. Ömrü boyunca tiyatro ve sinema çalışmalarını birlikte sürdürdü. Çok sayıda filmde karakter rolleri oynadı. Hafızalarda, bir çok filmde canlandırdığı "Meyhaneci" rolüyle yer etti.

İlgili Filmler



mansurx

30 Kasım 2016 16:35

Faik çoşkun bir çok yeşilçam filminde özellikle meyhaneci rolüyde tanınmıştır filmlere renk katmıştır allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.

Cevap Yaz

alkorsuha

20 Mayıs 2015 14:14

Güzel yüzlü, güzel oyuncu. Bulunduğu filmlere renk katmıştır.Az görünse de öz olmuştur. Sev Kardeşim'de, Hayat Sevince Güzel filminde az görünmüş, ama filme bir güzellik katmıştır. Ayhan Işık'ın Tamirci Parçası filminde "SUSPANSİYON, SUSPANSİYON deyişi, Necedt Tosun'un yeter artık SUSPANSİYON" deme artık deyişini hiç unutamam. Youtube'de Faik Coşkun,Necdet Tosun yazıldığında bu SUSPANSİYON'la ilgili kısa bir görüntüsü var. Tavsiye edilir. Allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

Loverman

27 Kasım 2011 18:52

türk sinemasının güzel dönemlerinde rol almış emektar sinemacı. arkadaşların dediği gibi meyhanecilik onun işiydi. şu anda rol sayısı 371 olarak gözüküyor. tahminimce 400 ü geçer. Allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

kartal tibet tutkunu

14 Kasım 2011 01:50

Asım NİPTON'A dair yapmış olduğum iyi niyetli yorumum.. Bu karakter oyuncumuz için de aynen geçerli. Bi'kez daha beher ikisinin toprağı bol, mekanları cennet olsun...

Cevap Yaz

kariz_ma_35

19 Şubat 2010 00:46

Evet genel olarak meyhaneci rollerinde oynadı bazı filmlerinde farklı oynadığı rollerde vardır allah rahmet eylesin

Cevap Yaz

Alın yazısı

4 Ocak 2009 22:56

Sinemanın meyhanecisiydi o iyi yufka yürekli adam rollerinde çok başarılıydı rahat uyu allah rahmet eylesin

 

Cevap Yaz

silvester

22 Aralık 2008 23:12

Faik amca.Senin yaşattığın gibi bir meyhanem olsun isterdim.Ya da bugün o tarz bir meyhane olsa,herhalde eniyi müşterisi ben olurdum.O yılların en güzel komposizyonlarından biriydi bu meyhaneler.O yüzden Unutulmazlardan birisin Faik amca.Rahat uyu....Silvester

Cevap Yaz

segal844

7 Mayıs 2008 18:08

Yeşiçam'ın faik babasıydı.Dram yada komedi filmleri farketemeksizin birçok filmde rol almıştır.Öncelikle fiziki yapısından bahsedersem bükük belli,bir gözü yarı açık yarı kapalı,omuzunda sürekli taşıdığı bir havlu,kalın sesli ve bir o kadar da iyi yürekli bir oyuncuydu.Kendisini Nubar Terziyan'a benzeten arkadaşlara katılıyorum.Yalnız onu en iyi tarif edecek olan kısım genellikle meyhaneci rollerini canlandırmasıydı.Meyhanelerde çekilen sahnelerin hemen hepsinde sevgili Faik Coşkun vardı.Efendi,babacan,sevimli,şefkatli ve "baba adam"karakterlerini oynayan nadir kişilerdendi.rahmetle anıyorum.  

Cevap Yaz

capone

21 Şubat 2008 12:19

en ünlü karakter oyuncularımızdandı biz onu hep o sevimli yüzüyle hatırlıyoruz iyi bir oyuncuydu

Cevap Yaz

yavuzocal

21 Şubat 2008 09:44

Eski güzel istanbulun eski güzel aktörlerinden birisiydi.Hasretle anıyoruz...

Cevap Yaz
Yandex.Metrica