Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Paydos

Paydos

8,69

(17 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 1 Ocak 1970 Komedi Dram Komedi, Dram

Yönetmen: Ülkü Erakalın Ülkü Erakalın

Ülke: türkiye

Oyuncular: Meral Sayın, Bora Üstüntaş, Hüseyin Zan, Mustafa Dağhan, Necdet Yakın, Hakkı Haktan, Faik Coşkun, Nubar Terziyan, Şakir Arseven, Ali Şen Devamını Gör...

Konusu : “16 senedir bu okuldayım. Bütün semtin hocası oldum çıktım. Koca koca yıllar geçti aradan. Nesiller bir ırmağın suları gibi akıp geçti önümden. Bense bu suyun kenarındaki ihtiyar ağaç gibi sessiz ve hareketsiz kendi hayatımı yaşadım. Gıdamı akan bu sudan aldım. Hayatımdan memnunum. Elde avuçta bir şey yok ama (göğsünü göstererek) burası dolu. Hem de öyle dolu ki.” Aynı adlı 3 perdelik piyesin (Paydos-Cevat Fehmi Başkut-1948) ikinci çevrimi (ilki 1954). Önce Muallim Murtaza ve çevresini tanıyoruz. 20 küsur yıllık öğretmen. Sigarası ‘Birinci’. Rahmetli annesinden kalan bir evde yaşıyorlar. Yakınmacı karısı Hatice’nın tek amacı fakülte mezunu oğulları Rıdvan’ı Hacı Hüsamettin Tüccaroğlu ailesine iç güveysi vermek. Hacı Hüsam ‘harbin zengin ettiği bir mahalle bakkalı’ (sf. 68). Karısı Safinaz, ‘evde kalmaya yüz tutmuş kızları Nazan’ı bir an evvel muallimin oğluyla baş göz etmek istiyor. Bakkal da çok istekli fakat nedeni başka. Murtaza’nın arsası, imar planı değiştiği için şimdi milyon ediyormuş! Kızla oğlan evlenince arada ayrı gayrı kalmayacak. Sıkı bir planı var. Boztepe Köyü (piyeste Sivriköy) muhtarını İstanbul’a çağırır. Hasan da, ‘kızı’ Ayşe, Ömer ve köyde Donjuan olarak bilinen İbrahim’le Murtaza’nın evine gelir. Sonrasında olaylar çok hızlı; Köşkün bahçesinde Hacı Hüsam’ın daha önce yerleştirdiği defineyi bulmaları; Kahramanımızın, bakkal dükkânı açmaya zorlanması; ‘Çocuk dövdü’ diye istifa ettirilmesi; Rıdvan’ın Nazan yerine Ayşe’yi sevmesi; Bu güzel köylü kızının, aslında, Hasan’ın değil komşuları Salih Reis’in yıllar önce kaybettiği kızı çıkması. Hüsam, diplomayı küçümsüyordu. Neyse ki hiç olmazsa filmde haksız çıkıyor. Murtaza, romanda değil ama filmde mesleğine geri dönecektir. “Bugünkü dersimiz, okul! Okulu sevin yavrularım, okumayı sevin. Hayatta en temiz yer burası, en güzel şey de okumak. Yarın okuldan çıkınca bu hayatı da çok pek çok arayacaksınız. Okul, dünyanın en temiz, en mübarek yeridir. Okul bir cennettir. Oraya alışan insan, onun dışında yaşayamaz. Dışarının havası boğar O’nu. Ahmet, senin burnun akıyor gene. Hadi sil yavrum. Muzaffer yok mu? Annesi mi hasta? Akşam yoklayıp eve bir haber getirin bana… Zil çaldı, hadi yavrularım, paydos!” (Yazan: Murat Çelenligil)Leonardo

2 Eylül 2018 15:36

Film senaryosu, küçük ayrıntılar dışında Cevat Fehmi Başkut'un aynı adlı oyunuyla aynı. Yalnız, filmin sonu ile oyunun sonu bayağı farklı. Oyunu okumayanlar için daha fazla ayrıntı vermeyeceğim. Eserin asıl metnini okuduktan sonra filmi izlemenizi tavsiye ederim. Ayrıca bu filmde tiz sesli, ilginç saç stilli milli eğitim müfettişini oynayan kişinin Ertuğrul Bilda olduğu yazılmış. Ancak filmdeki kişi Ertuğrul Bilda'ya pek benzemiyor.

Cevap Yaz

tomanbay_23

21 Ağustos 2018 05:12

Sadri babanın oyunculuğunu konuşturduğu filmlerden biri.

Cevap Yaz

MGUNAY

3 Kasım 2016 15:22

Yeşilçam filminde bir öğretmenin yaşamı anlatılırken belli propagandaları baş vurulmamış olması çok güzel. İşte gerçek öğretmen filmi buna denir.

Cevap Yaz

benimsinema

16 Haziran 2013 14:50

ögretmenligin ne kadar kutsal bir meslek oldugunu anlatan güzel bir film... oyuncu kadrasu genis olan filmde keske bazi görüntü sahneleri daha net olsaymis....onun disinda söylenecek hisbisey yok sadece izlenir...sanirim filmin en sonunda ülkü erakalin kendisi sesiyle ögretmenligi anlatiyor bize

Cevap Yaz

Göztepe

26 Şubat 2013 19:53

Sadi Alışık'tan yine olağanüstü film öğretmenlik mesleğini kutsaytını bu kadar ustalıkla anlatan film çok azdır herhalde sinemamızda. Çevresini saran çıkarcılar ordusu bir iftira sonucu mesleğinden istifa eden daha sonra suçsuz olduğu anlaşılınca tekrar mesleğine dönen Sadri Alışık. Zenginler zengini Vahi Öz hacı rolünde onu ticarete zorluyor başarıyor ama en sonunda kazdığı kuyuya kendisi düşüyor. Filmde rol alan tüm oyuncular tüm ustalığını konuşturmuş Ülkü Erakalın'ın belkide yönettiği en iyi film diyebiliriz.!

Cevap Yaz

aliyayla57

24 Kasım 2012 21:50

Sadri ALIŞIK, öğretmenlik mesleğinde mükemmelliğin zirvesine çıkmış Murtaza Hoca'yı oynuyor.Murtaza Hoca, öğretmenlik mesleği ile o derece bütünleşmiş ki, onu kendisi için ailesinin geçimini sağladığı bir iş olmaktan çok öte, öğretmenliği kendi manevi dünyası için bir ihtiyaç olarak görme mertebesine ulaşmış. Kendisine emanet edilen yavrularla beraber olmanın, onları topluma faydalı kişiler olarak şekillendirebilme uğraşının yaşattığı hazzı(Yaşadığı maddi imkânsızlıklara rağmen) hiç bir maddi değere değişmeyen, öğrencilerinden uzak kalmayı göze alamayan, varlığını artık tamamen onlara bağlı görmüş bir öğretmen.Kötülüklerin, imkânsızlıkların, vefasızlıkların, dürüst ve namuslu insanların üzerine kurgulanan entrikaların , onların üzerinde oluşturduğu infiallerin dillendirildiği duygusallık dolu konuşmaları Sadri ALIŞIK'tan daha iyi yapabilen birisi de olmadığından, bu rol tam işin ustasıyla örtüşmüş. Bir komedi filmi olarak izlenen ama içinde, mesleği öğretmenlik olanlara dersler veren "Hababam Sınıfı" nın "Mahmut Hoca" sı gibi "Paydos" un "Murtaza Hoca" sı da öğretmenler için "düstur" olarak mutlaka izlenmesi gerekli bir film. Hem televizyonda, hem de youtube de izledim.

Cevap Yaz

Senden Başka

14 Eylül 2012 16:29

Sonunda filmi seyredebildiğim için çok mutluyum .Yalanla,sahtekarlıkla zengin olmak kolay ,sirkeye su ,kırmızı bibere kiremit tozu katmakta ama Murtaza Öğretmen olmak , dürüst insanlarını yetiştirmek,öğretmenlikten başka bir işi yaparken bile öğretmen olmak çok zor.Ayrıca filmdeki Murtaza öğretmenin evi içinde çok değişik karekterler hepsinin ayrı hikayesi var.Murtaza öğretmenin ,oğlu da ne kadar beyfendi ,iki kız arasında kalıyor ikisinide kırmadan çıkıyor işin içinden :)

Cevap Yaz

lekobek

31 Ekim 2011 22:55

Sadri Alışık'ı bu filmde bambaşka bir şekilde görüyoruz. Açıkçası diğer filmlerindeki kadar keyif almadım izlerken fakat barındırdığı birbirinden değerli oyuncuların birlikte gösterdiği performansa tanık olmak için bulunmaz fırsat bu film. 

Cevap Yaz

t_rex

26 Mayıs 2011 17:37

çok merak ediyorum bu filmi ama nette yok galiba

Cevap Yaz

Senden Başka

14 Eylül 2012 16:00

Artık var ve ben izledim hani şu müzik sitesinde sağolsun biri paylaşmış

FOSTERKANE

6 Mayıs 2011 20:10

filmi izleyi bir kac yil oldu ama sunu söyle bilirim ülkü eraklinin simdiye kadar gördügüm en iyi filmi, keske sadri alisik la diger cevirdigi filmlerdede bu basariyi göre bilseydik

Cevap Yaz
Yandex.Metrica