Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Fuat İşhan

Fuat İşhan

Doğum Yeri : Istanbul

Doğum Tarihi : 5 Mayıs 1927

Ölüm : 2019-01-25

Hakkında : 1927'de İstanbul'da doğdu. Güç koşullar içinde büyüdü. İlkokul çağından itibaren hem çalıştı, hem okudu. Orta öğrenimi sırasında başarılı bir öğrenci olduğu için okul temsillerinde başroller verildi. Bu oyunlar Şehir Tiyatrosu'nun sahnelerinde oynanınca, hayatının uğraşını bulmuş oldu. Çünkü oyunlar, zamanın ünlü tiyatrocuları tarafından seyredilmiş ve Muhsin Ertuğrul, değerli oyuncuları Sami Ayanoğlu ile Talat Artemel'i evine göndererek tiyatroya çağırtmıştı onu. Artık hem okuyor hem sahneye çıkıyordu. Hukukun son sınıfına kaldı. 1946'dan beri – kısa bir rahatsızlık dönemi ve yedek subaylık hariç – Şehir Tiyatroları'nda çalışmıştır. Yüzden fazla oyunda; gibi önemli roller yüklenmiştir. Yönetmenlik de yapmıştır. Orta öğretim sırasında amatörce başladığı oyun yazma uğraşını sürdürmüş TRT ve Kıbrıs Radyosu'nda yayınlanmış otuz kadar radyo oyunu yazmıştır. “Sevgili”, “Nişanlılar”, “Deli Oğlan”, “Beşik Nişanı”, “Sarı Traktör”(T. Apaydın'dan uyarlanma ), “Gülyabani”(H.R. Gürpınar'dan uyarlama), Köyün Kamburu(K.Tahir'den uyarlama) ve Atatürk Yılı yarışmasında ödül kazanan “Oy Deniz” bu radyo oyunlarından bazılarıdır. Radyo ve TV'de seslendirme de yapan yazarın sahneye çıkmış üç oyunu vardır. Bir arkadaşı ile yazdığı “Küçük Gezginler” isimli çocuk oyunu, 1974-75 sezonunda Şehir Tiyatrosu'nda oynanan “Kubilay” ve “Bayrak Böyle Yükseldi”.

İlgili Filmler

Resimleryasagokces

21 Ağustos 2019 23:42

Kulaklarımın duyduğu en güzel ses

Cevap Yaz

Göztepe

27 Ocak 2019 16:20

İyi bir seslendirme sanatçısıydı Allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

mkurtsen

26 Ocak 2019 15:12

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları duyurusu, "İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, değerli sanatçılarından, oyuncusu, yazar ve seslendirme sanatçısı 92yaşındaki Fuat İşhan'ı yitirmenin üzüntüsünü yaşıyor" Diye duyurdu .Fuat. İşhan, Antalya Kurşunlu Kent Mezarlığı'nda toprağa verildi. Ailesinin , sevenlerinin ve tüm tiyatro camiasının başı sağ olsun. Ona çok teşekkür ediyoruz. Saygı ve sevgiyle sonsuzluğa uğurluyoruz."

Cevap Yaz

aybicekurtkız

26 Ocak 2019 14:38

Değerli sanatçımız Ayşen Gruda'yı kaybedeli iki gün olmuşken şimdi de yüzlerce filmde sesi ile karakterlere hayat veren değerli sanatçı Fuat İşhan'ı kaybettik. Sesini en çok Aile Şerefi'nde Eriş Akman'la hatırladığım sanatçımıza Allah'tan rahmet dilerim.

Cevap Yaz

Rıza_Nur

26 Ocak 2019 11:19

Şımarık gençleri iyi seslendirirdi. Üç filmde Cüneyt Arkın'ı da seslendirmişti. Oyuncu olarak Duvardaki Kan ve Kavga filmlerinde performansı iyidir . Allah rahmet eylesin İnşallah...

Cevap Yaz

MGUNAY

25 Ocak 2019 23:04

Çağrı filminin Bilal Habeşisi ve Aile Şerefinin Oktayın sesi Fuat İşhan vefat etmiş. Allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

kentet

8 Ocak 2016 16:55

çok güzel bir ses. gülen gözlerdeki seslendirmesini çok severim.

Cevap Yaz

delikadir39

13 Kasım 2010 23:45

Fuat İşhanın yaşadığına sevindim.Teşekkür ederim.

Cevap Yaz

sekmen

3 Ekim 2010 14:34

selam   geçen gün  sahne  aldığım otele  tatil için  gelmişti  ve yanıma gelip kendini tanıttı bende hemen   sayfaya girdim  tabi  yaşlanmış ama  ses  tonu  çok   harikaydı benden de bir şarkı istemeyi unutmadı   tanışmak güzeldi  fuat  amcayla

Cevap Yaz

delikadir39

6 Mart 2010 13:34

Açıkçası ben Fuat İşhanın sesini Metin Serezliye pek benzetmem.Fuat İşhanın ses tonunu severim.Önder Somerle ses tonu özdeşleşmiştir.Yaşıyorsa Allah uzun ömürler versin.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica