Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Nevin Akkaya

Nevin Akkaya

Doğum Yeri : İstanbul

Doğum Tarihi : 29 Temmuz 1916

Ölüm : 2015-04-05

Eğitim : Lise

Hakkında : 1937 yılında İstanbul Şehir Tiyatroları'na girdi. Muhsin Ertuğrul'un kurduğu Küçük Sahne'de (1951-52). 1959'da Kent Oyuncuları'nda sahneye çıktı. 1952’de Tarık Gürcan ile evlenerek tiyatroyu bıraktı. Birçok sinema sanatçısını seslendiren Akkaya 1960'tan sonra yalnızca seslendirme çalışmaları yaptı. 1990'lara kadar seslendirme çalışmaları yapan Akkaya, 500'e yakın filmde seslendirme yaptı.

İlgili Filmlercapitol

17 Aralık 2016 08:18

Müthiş bir ses sıradışı en çok Türkan Şorayla Özdeşleşen ses şu an sultan filmindeki ev yıkma sahnesi geldi aklıma Allah rahmet eylesin

Cevap Yaz

cihaan

18 Mayıs 2016 23:44

Hayatımın 5 senesi eski Türk Sinemasını araştırmakla geçti.Çok şey öğrendiğimi sanmıştım ama aslında Türk Sinemasının %10unu bile öğrenmemişim...Türkiye'nin gelmiş geçmiş en büyük spikerlerinden biri olan Tarık Gürcan'ın Nevin Akkaya'nın eşi olduğunu ne yazık ki bugün öğrendim :(((

Cevap Yaz

sinemaagresif

26 Ekim 2015 14:13

bu kadar yakın bi tarihte vefat ettiğini bilmiyordum açıkçası. ünlü sanatçıların meşhur sesiydi. sesi en çok fatma girik, türkan şoray ve neriman köksala yakışırdı . allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

Mutlu Haner

14 Nisan 2015 05:33

Ben de malesef 7 Nisan Günü Hayri Esen'in facebook sayfasına bakarken bir baktım haber kaynağında en üstte haber: Nevin Akkaya hayatını kaybetti diye... Ve kendisiyle söyleşi yapabilmek ; değilse elini öpmek için adresini araştırıyordum. Her gün neti açıp bakıyordum bugün de yaşıyormuş... Rahat söyleyebilrim, her gün onun seslendirme yaptığı bir Neriman Köksal veya Türkan Şoray filmi izleyip sesinin inceliklerine, rengine, tonlamasına, Türkçe'yi kullanışına bir hususi bir ihtimam gösterir; ve her defasında bir şeyi kesfederdim; hâlâ da öyle... Ölmeden 17 gün önce facebook ta kapak fotoğrafımı Nevin Akkaya yaptım ve not düştüm : gençler tanısın bu ismi, sizi Nevin Akkaya ile tanıştırmak istiyorum diye de yazdım... Ve bir kaç hafta sonra vefat etti... Bu acı bir tesadüf oldu benim için... O kadar üzüldüm ve hâlâ da burukluğu üzerimde ki neler yazacağımı tam bilmiyorum gerçekten... Sadece bu ilginç rastlantıları sizlerle paylaşmak istedim... Bu yorumu bile 1 hafta sonra ancak yazabildim... Yeni yeni yazabiliyorum çünkü... Çok hayran lık duyduğum bir sanatçı idi...

Cevap Yaz

Rıza_Nur

8 Nisan 2015 20:05

Allah rahmet eylesin.Eski dublaj sanatçılarımızdan birisiydi.Çok azaldılar.

Cevap Yaz

mansuryıldırım

8 Nisan 2015 18:17

Sesi en çok neriman köksala yakışıyordu bir çok sanatçıya sesiyle ün ve para kazandıran bu değerli sanatçımızın 20 kişi ile uğurlanması bizim camianın vefasızlığını gösteriyor çok üzücü gerçekten ama ses verdiği sanatçılarda hep yaşayacak allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.

Cevap Yaz

AlınYazısı

8 Nisan 2015 11:36

Nur İçinde Uyusun, Türkan Şoray'a verdiği ses ile tanıdık Onu. Ne kadar Çok Yakışırdı Sesi. Büyük bir değerdi.

Cevap Yaz

MGUNAY

8 Nisan 2015 11:12

Allah rahmet eylesin. dublajı çok iyiydi. benden önce yorum yazan mkurtsen adlı üye ağabeyimiz acaba bu ablayla konuşmuş mu? bu kadar özel bilgiyi kişiliğini nasıl öğrendiğini yazarsa seviniriz saygılar.

Cevap Yaz

mkurtsen

8 Nisan 2015 00:58

Yok olmuş bir kuşağın son temsilcisi idi. Bilmiyorum 1916 Doğumlu başka sanatçı kaldı mı? (Doğum tarihi birçok kaynakta 1919 olarak yazılıyor, doğrusu 1916) Tam 99 yıl, bir asıra 1 kala bugün (07-04-2015) Karacaahmet Mezarlığında Annesinin yanına göm üldü.. Ne yazık ki ses verdiği sanatçılardan, yaşlı ve hasta olanları mazur görüyorum, hayatta olanların hiçbiri ne camide ne mezarlıkta yoktu. Hele Mezarlıkta 2 yeğeni hanımefendi, Necip Sarıcı ve Yılmaz Atadeniz. Sadece 20 kişi. Bu vefasızlıkta tiyatro camiasını ayrı tutuyorum. İstanbul Şehir Tiyatrosu Muhsin Ertuğrul Sahnesinde cenazeden önce bütün sanatçılarına olduğu gibi onada çok güzel bir anma töreni düzenledi. Tiyatrocu dostları hepsi orada idi..Sağolsunlar. Türk Filmleri 1960 larda 1970 lerde bu kadar sevilip, konuşamayan oyuncularına şan ,şöhret ve servet kazandırdı ise, bilin ki dublaj sanatçılarının sayesindedir, bu başarıya katkıları kendilerinden çok, çok fazlası onlarındır.. Abdurrahman.Palay, Hayri Esen, Adalet Cimcoz, Kemal Ergüvenç.,Nevin Akkaya, Jeyan Mahfi,Vala Önengüt, Tarık Gürcan ,Alev Koral, Gülistan Güzey Suna Pekuysal akılma gelenler, filmlerdeki sesleri ile hep yaşayıp unutulmayacaklar Nevin Akkaya Atatürkçü,Cumhuriyet Kadını, ve tam Bir İstanbul Hanımefendisi .idi. Pırıl pırıl, billur gibi sesi duru güzel Istanbul türkçesi ile sonsuza kadar yaşayacak 1937'de Muhsin Ertuğul'un ısrarı ile ( ısrarı diyorum Opera sanatçısı olmak istiyormuş) girdiği Şehir Tiyatrosu'nda, Pergünt'deki Solveig ile ilk rolünü oynadı. Bu rolündeki aryayı Cemil Reşit orkestrası ile seslendiren sanatçı, 1950'de Muhsin Ertuğrul'la Şehir Tiyatrosu'ndan ayrılarak Küçük Sahne'yi kurdu. "Hamlet", "Othello", "Kış Masalı", "Yanlışlıklar Komedyası", "Nasıl Hoşunuza Giderse", "Fırtına", "Cyrano de Bergerac", "Kanlı Düğün", "On İkinci Gece", "Örümcek", "Fareler ve İnsanlar" ve daha birçok oyunda oynayan sanatçı, Muhsin Ertuğrul ile "Kral Lear" ve Necip Fazıl'ın "Bir Adam Yaratmak oyunlarında oynadı. 1952 de Tarık Gürcan (1928-1999) ile evlenip tiyatroyu bıraktı, ve birlikte radyoda Arkası Yarın ve Bir Hikayemiz Var programlarını yıllarca birlikte yürüttüler. Dublaja İpek Film ve Lale filmde Ferdi Tayfur Adalet Cimcoz, Nevin Seval, ile başlayarak nerede ise 2000' li yıllara kadar, ikinci iş olarak seslendirmeler yapan sanatçı, yakınlarının ifadesine göre, aldığı notlardan biliniyor, sekizyüz üzerinde yerli yabancı filme sesini vermiş, Zeki Müren'in dublaj ve Türkçeyi kullanışında ondan izler bulunduğunu tiyatronun ustaları söylüyor. Osmanlı'dan Cumhuriyet'e geçmiş kuşağın belkide son temsilcisi idi. Güzel ve duru türkçesi , billur gibi sesi ile hep yaşayacak. Işıklar içinde yatsın.

Cevap Yaz

mkurtsen

8 Nisan 2015 00:53

Yok olmuş bir kuşağın son temsilcisi idi. Bilmiyorum 1916 Doğumlu başka sanatçı kaldı mı? (Doğum tarihi birçok kaynakta 1919 olarak yazılıyor, doğrusu 1916) Tam 99 yıl, bir asıra 1 kala bugün (07-04-2015) Karacaahmet Mezarlığında Annesinin yanına gömüldü.. Ne yazık ki ses verdiği sanatçılardan, yaşlı ve hasta olanları mazur görüyorum, hayatta olanların hiçbiri ne camide ne mezarlıkta yoktu. Hele Mezarlıkta 2 yeğeni hanımefendi, Necip Sarıcı ve Yılmaz Atadeniz. Sadece 20 kişi. Bu vefasızlıkta tiyatro camiasını ayrı tutuyorum. İstanbul Şehir Tiyatrosu Muhsin Ertuğrul Sahnesinde cenazeden önce bütün sanatçılarına olduğu gibi onada çok güzel bir anma töreni düzenledi. Tiyatrocu dostları hepsi orada idi..Sağolsunlar. Türk Filmleri 1960 larda 1970 lerde bu kadar sevilip, konuşamayan oyuncularına şan ,şöhret ve servet kazandırdı ise, bilin ki dublaj sanatçılarının sayesindedir, bu başarıya katkıları kendilerinden çok, çok fazlası onlarındır.. Abdurrahman.Palay, Hayri Esen, Adalet Cimcoz, Kemal Ergüvenç.,Nevin Akkaya, Jeyan Mahfi,Vala Önengüt, Tarık Gürcan ,Alev Koral, Gülistan Güzey Suna Pekuysal akılma gelenler, filmlerdeki sesleri ile hep yaşayıp unutulmayacaklar Nevin Akkaya Atatürkçü,Cumhuriyet Kadını, ve tam Bir İstanbul Hanımefendisi .idi. Pırıl pırıl, billur gibi sesi duru güzel Istanbul türkçesi ile sonsuza kadar yaşayacak 1937'de Muhsin Ertuğul'un ısrarı ile ( ısrarı diyorum Opera sanatçısı olmak istiyormuş) girdiği Şehir Tiyatrosu'nda, Pergünt'deki Solveig ile ilk rolünü oynadı. Bu rolündeki aryayı Cemil Reşit orkestrası ile seslendiren sanatçı, 1950'de Muhsin Ertuğrul'la Şehir Tiyatrosu'ndan ayrılarak Küçük Sahne'yi kurdu. "Hamlet", "Othello", "Kış Masalı", "Yanlışlıklar Komedyası", "Nasıl Hoşunuza Giderse", "Fırtına", "Cyrano de Bergerac", "Kanlı Düğün", "On İkinci Gece", "Örümcek", "Fareler ve İnsanlar" ve daha birçok oyunda oynayan sanatçı, Muhsin Ertuğrul ile "Kral Lear" ve Necip Fazıl'ın "Bir Adam Yaratmak oyunlarında oynadı. 1952 de Tarık Gürcan (1928-1999) ile evlenip tiyatroyu bıraktı, ve birlikte radyoda Arkası Yarın ve Bir Hikayemiz Var programlarını yıllarca birlikte yürüttüler. Dublaja İpek Film ve Lale filmde Ferdi Tayfur Adalet Cimcoz, Nevin Seval, ile başlayarak nerede ise 2000' li yıllara kadar, ikinci iş olarak seslendirmeler yapan sanatçı, yakınlarının ifadesine göre, aldığı notlardan biliniyor, sekizyüz üzerinde yerli yabancı filme sesini vermiş, Zeki Müren'in dublaj ve Türkçeyi kullanışında ondan izler bulunduğunu tiyatronun ustaları söylüyor. Osmanlı'dan Cumhuriyet'e geçmiş kuşağın belkide son temsilcisi idi. Güzel ve duru türkçesi , billur gibi sesi ile hep yaşayacak. Işıklar içinde yatsın.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica