Günahkar Kadın

8,74

( 10 kişi yorum yaptı )

Günahkar Kadın

Sinema Filmi

1966

Fausto Papetti’nin ‘3a Raccolta’ albümündeki (1962) ‘Kon-Tiki’ (1961) (Michael Carr). ‘Şarkıcı’ Türkan’ı, sataşanlardan korumuş.
Osman; “Hayatımda ettiğim ikinci kavga bu. Birincisi biraz lacivert gitti, 5 senemi yedi. Bu, hapisten çıktığımın ilk gecesiydi. ‘Biraz eğleneyim’ dedim. Anlarsınız ya ‘bekârlık meselesi’.”
Türkan; “Onu da ben bozdum.”
Osman; “Her kavganın sonu sizin gibi bir melekle bitse bütün muharebelere gönüllü yazılırdım!”


Adı önce ‘Günahkâr Melek’ olarak düşünülen filmde Beyoğlu. Her köşesi ‘benim hayatım bir roman’, sahte kahkahalı gazino. ‘Ayak direyen kadınları’ banknotların sayısı hizaya getirirmiş!
Adana Bar’daki Türkan’ın işi çok daha zor. Hem böyle bir yerde şarkıcılık yapacak hem de ‘namusunu koruyacak’, temiz kalacak! Akıntıya kürek çekmek gibi bir şey. “ Ya bu deveyi güdersin” zorlamalarında ‘o diyardan gitmeyi’ tercih ediyor. İkide bir ‘para’ diye gelen sarhoş babası da işin tuzu biberi. Her zorluğa, kolejde yatılı okuyan kız kardeşi için katlanmakta genç kadın. ‘Üzülmesin’ diye şarkıcılığını ve babalarının durumunu gizlemiş Filiz’den. Tertemiz, pırıl pırıl yüzünde en ufak bir keder çizgisi görmek istemiyor. Koleji bir bitirse bütün sıkıntıları sona erecekmiş!
Adana Bar’dan kovuluş, yine ‘namus meselesi’ yüzünden. “Üç tane cam parçası yollamakla beni elde edeceğini mi sandın? Defol, yoksa parçalarım seni” diyerek bir avuç kolye küpeyi fırlatmıştı milyoner Hüsnü’nün yüzüne. Babasının, sokakta, kalpten ölümü ve kız kardeşini yanına alışı o günlerde.
Durumları zor ama bugünleri mumla arayacağını bilemezdi.
Yeni patron Kenan’ın da nezaketi geçiciymiş. ‘Siz’den ‘sen’e geçiş yıldırım hızıyla. “Başarılarınızı beraberce yemek yiyerek kutlayabilir miyiz acaba” kısa sürede “Programın biter bitmez eve kaçacağına, biraz da müşterilerin arasına otursan fena olmayacak” halini alır.
Daha ileri gidip ‘konsomasyon yapmasını emredilince’, sonuç yine işsizlik.
Bu arada Filiz ‘bir eşarp ve emprime atölyesinde’ iş bulur. Varlığıyla, fabrikanın sahibi Ayhan’a ‘iş dışında da hoş bir dünya olduğunu hatırlatmış’. Araba, deniz kenarı, her yerde beraberler. Çalışma arkadaşları Aliş’le Uğur filme neşe katıyor. (Sadri Alışık’ın ortaya çıktığı 52. dakikadan sonra Onları göremiyoruz. Yönetmen, Osman’ın hüzünlü neşesini yeterli bulmuş olmalı).
Ablasının, aynı yerde çalışmasını sağlar genç kız. İkisi de Ayhan’ı seviyor ama birbirlerine söyleyemiyorlardı. Delikanlının evlenme teklifi önce Türkan’a gelir. Ancak, kardeşinin aşkını anlayınca, bir mektupla aralarından çekiliyor. ‘Günahkârmış’ yalanlarıyla falan.
‘Hayatta sevdiği iki şeyi kaybetmiş’ olarak ‘kapısını vurup çıktığı pavyona geri döner’. İş ister Kenan’dan. Tek dalı kalmış tutunduğu; Namusu. Başkaları bilmese bile bağlandığı, yaşama gücü bulduğu. “Dilediğiniz kadar şarkı söyleyeyim. Bir göz oda kirası ile bir lokma ekmek parasına razıyım. Ne olur sarhoşların kucağına atmayın beni” diyor.
Filiz de Ayhan’la evlenmiş. Saraçoğlu Tesisleri’ndeki balayı sırasında delikanlının sırrını öğreniriz. Tembel, içkici, avare abisi hapisten çıkıyormuş!
Osman’ın görüntüye gelişi ‘Sadri Alışık selamıyla’. “Vay, bilumum gariban! Selamünaleyküm.” Büyük olasılıkla, salonu alkıştan inletmiştir. “Yaş 40, ömrün onda biri!” Ağzının cıvatası gevşek lâkin kalbi sağlam. Kantara vursan evvel Allah, 24 ayar. ‘Bir numaralı nikâh memuru düşmanı’ ama Filiz’i görünce “Yenge, senin ablan filan yok mu” diyor. Böyle bir kızla evlendiği için ‘yatıp kalkıp dua etmeli ve memlekette ne kadar sandukası ziyaret edilecek evliya varsa tekmiline birden mum dikmeliymiş’ Ayhan. ‘Şans meselesi’!
Sözleri “Tanrı’nın kulağına gitmiş olacak ki” hemen o gece ‘yüreği ızgara gibi olur’. Gazinoda, Türkan’la karşılaşır. Kalbi başka türlü atıyor artık. ‘Dünyada Filiz yengeden sonraki en kral kızı yakalamış’.
Birbirlerinin dertlerine derman olurlar. Osman ‘feleğin çemberine değnek sallamış, insan sarrafı yani’. Şarkıcılığın neden olduğu kıskançlığa pabuç bırakmaz!
‘Melaikesini’ Filizlerle ‘tanıştırdığında’ kısa süren bir şaşkınlık yaşansa da mutluluğu elinden kaçırmıyor.


Percy Faith And His Orchestra’nın ‘Malaguena (Music of Cuba)’ uzunçalarındaki (1958) ‘Quiéreme Mucho (Yours)’ (1931) (Gonzalo Roig) ardından ‘Charade’ (1963) (Henry Mancini).
Galata Köprüsü.
Osman; “Beyazdan nefret ettiğini söylemiştin ya Türkan. Bense, beyazı tekrar sevdirmek istiyorum sana. Senin temiz kalbine en yakışan renk… Hatırlar mısın geçen gün ‘insan senin gözlerinde, senin için ölmeli’ demiştim. Şimdi ‘senin gözlerinde, senin için yaşamalı’ diyorum.”
(Yazan: Murat Çelenligil)

Künye

Yönetmen Ülkü Erakalın
Senaryo
Yapımcı Ülkü Erakalın
Müzik Metin Bükey
Görüntü Yönetmeni Cahit Engin
Süre 67 dk
Tür Dram, Duygusal
Özellikler Siyah Beyaz
Ülke Türkiye
Etiketler Gazino, Gelinlik, Hapishane, Özveri Daha Fazlası

Oynayanlar

Sadri Alışık Sadri Alışık Osman
Türkan Şoray Türkan Şoray
Kuzey Vargın Kuzey Vargın
Filiz Akın Filiz Akın
Feridun Çölgeçen Feridun Çölgeçen Türkan'ın Babası
Semih Sezerli Semih Sezerli Aliş
Uğur Kıvılcım Uğur Kıvılcım Uğur
Hüseyin Baradan Hüseyin Baradan Bar Patronu Kenan
Memduh Alpar Memduh Alpar Hüsnü
Kamran Usluer Kamran Usluer Hüseyin Zan Seslendirmesi
Rıza Tüzün Rıza Tüzün Memduh Alpar Seslendirmesi
Birsen Kaplangı Birsen Kaplangı Seslendirme
Hayri Arlı Hayri Arlı Seslendirme
Haydar Karaer Haydar Karaer
Nevin Akkaya Nevin Akkaya Türkan Şoray Seslendirmesi
Toron Karacaoğlu Toron Karacaoğlu Kuzey Vargın Seslendirmesi
Jeyan Mahfi Tözüm Jeyan Mahfi Tözüm Filiz Akın Seslendirmesi

Firmalar

Duygu Film (Yapım)

Son Yorumlar (10)

Kaptan34 avatar Kaptan34 20 Temmuz 2017 19:36:06

Türkan Şoray o kadar güzel ki filiz Akın adeta görünmüyor filmde

Kaptan34 avatar Kaptan34 11 Mayıs 2016 18:37:28

Ben filmi beğendim Türkan Şoray filiz Akın adeta annesi gibi oynamış

benimsinema avatar benimsinema 25 Eylül 2012 21:18:59

9

kesinlikle arsivlik bir film, yesilcamin büyük starlarini biarada görmek harika bisey. kuzey vargin, pekte alisik olmadigimiz, iyi rolde...kesinlikle tavsiye ederim

Loverman avatar Loverman 03 Şubat 2012 23:14:02

10

assolistler en son sahneye çıkar misali sadri babamızda filmin son yarım saatinde sahne alıyor. ilk bir saati 8-9 puanlık bir bölümü oluştururken sadri babamızın gelmesi seyri bir anda değiştirince 10 puanı alıyor film. filize bir "yengemm" diyişi varki gülmemek elde değil.  "seksoloji meselesi yani" bu da hapisteki mahkumla ilgili söylediği başka bir replik. türkan şoray , filiz akın ve kuzey vargın gibi değerli sanatçılar da unutulacak değil. hepsi favori sanatçılarım. ama ne bileyim sadri alışık ve hülya koçyiğit başka bir dünyaya ait benim için.

t_rex 30 Temmuz 2011 12:24:07

7

türkan şorayın filmin başından başlayan hüzünlü şarkılar hariç neşeli olanlar ses yorum ve türkan şorayın dansları ile olağanüstü  tat vermiş. "kadın severse" yi anımsatıyor film.kuzey vargın seçimi çok iyi olmuş castta.  dört  biribirinden şirin candan  baş karakterler. t. şoray filmde f. akının annesi havasında.çok olgun.

dinamik27 avatar dinamik27 12 Mayıs 2008 23:49:05

aynı erkeğe aşık olan değil filmde kuzey vargının abisi sadri alışık hapishaneden çıkıyor ve ve türkan şoraya aşık oluyor ve ondan sonra işler karışıyor

Yandex.Metrica