Dağlar Kralı

8,47

( 3 kişi yorum yaptı )

Dağlar Kralı

( Köroğlu-Dağlar Kralı)

Sinema Filmi

1963

Babasının intikamını almak için Bolu Beyi ile mücadele eden Ali’nin hikâyesi. Yusuf, Bolu Beyi’nin seyisidir. Bolu Beyi, Yusuf’tan eşsiz bir at bulup getirmesini ister. Fakat Yusuf’un getirdiği atı beğenmez ve Yusuf’un gözlerine mil çektirerek kör eder. Yusuf, oğlu Ali’ye verdiği talimatlarla Bolu Beyi’nin beğenmediği atı kısa sürede eşsiz bir küheylan haline getirir. Ali, Köroğlu namını alarak ata biner ve arkadaşı Ayvaz ile birlikte babasının intikamını almak için yola çıkar. Bolu Beyi’nin zulmünden bıkan ahali Köroğlu’nun isyan ateşini yakmasıyla ayaklanacaktır.


Samsun'un Terme İlçesi Hüseyin Mescit Köyü'nde çekilmiştir.

Künye

Yönetmen Mehmet Dinler
Senaryo ,
Yapımcı Muzaffer Arslan
Müzik Metin Bükey
Görüntü Yönetmeni Şevket Kıymaz , Kriton İlyadis , Cezmi Ar
Süre 95 dk
Tür Dram, Duygusal, Tarihi
Özellikler Siyah Beyaz
Ülke Türkiye
Etiketler 1500'ler Daha Fazlası

Ekip

Sanat Yönetmeni Semih Tamerler (Sanat Yönetmeni)
Yapım Ekibi Niyazi Er (Yapım Amiri)
Nuri Tuncel (Yapım Amiri)
Baran Kutluk (Yapım Amiri)
Fethi Oğuz (Set Amiri)
Vedat Yediben (Set Ekibi)
Mustafa Buvan (Set Ekibi)
Haydar Doğan (Set Ekibi)
Post-Prodüksiyon Tanas Petriyadis (Laboratuar)
Erkal Tamer (Laboratuar)
Recai Karataş (Laboratuar)
Mihal Sikarpetis (Laboratuar)
Işık Ekibi Kenan Eryılmaz (Işık Şefi)
Ses Ekibi Tuncer Aydınoğlu (Ses Mühendisi)
Taner Oğuz (Senkron)

Firmalar

As Film (Yapım)

Son Yorumlar (3)

mkurtsen avatar mkurtsen 06 Temmuz 2013 09:29:07

8

Yaklaşık beşyüz yıl önce haksızlığa ve zulme direnen efsane kahraman Köroğlu'nun hikayesi. Köroğlu yaşamış tarihi, filmde belli belirsiz olsada şairlik yanı olan esprili bir kişilik, destanlarında geçen olayların gerçek olduğu bilinir.( III Murat zamanı 1574-1595)
Film tam 50 yıl önce çekilmiş yarım asırlık, sürekli, temposu düşmeyen güzel bir dönem filmi olmuş. Beşyüz yıl önceki atmosferi yakalayabilmişler mi? Belki hayır ama izleyiciyi içine alıp, duygu iletişimini sağlayabiliyor.
Adı iyi oyuncuya çıkmış Fikret Hakan, Türkan Şoray, Atıf Kaptan, ve diğerleri dublaj destekli, güzel oyunculuklar, tanıdık aşina olduğumuz sesler, herhalde eski filmlerdeki başarı, sihir buradan kaynaklı, ses oyuncuya oturunca oyuna çok şey katıyor. Şoray'ı konuşan Adalet Cimcoz ve diğer seslendirme sanatçılarının başarıda payları büyük. Yönetmen Mehmet Dinler'in ilk filmlerinden olmasına rağmen sonraki yıllarda Kemal filmde memur/yönetmen olarak yaptığı birçok filmden güzel.
Güzeldi.
10/7

benimsinema avatar benimsinema 12 Nisan 2012 15:47:04

7

fakirlerin, magdurlarin yaninda olan ve babasinin intikamini almak isteyen bir köroglunun destani.. bence ikinci cevrimi kadar güzel olmus. fikret hakanin yakisikliligi ve türkan sorayin güzelligi yeter...cenk erin ilk filmi...

nedim yıldız avatar nedim yıldız 28 Ekim 2007 20:56:10

6

zalim bolu beyine karşı mücadele eden köroğlunun destansı aşk ve kahramanlık öyküsü..cüneyt arkın-fatma girik-hayati hamzaoğlulu renkli ikinci çevrimi daha başarılı bulunmuştu...

Yandex.Metrica